POLITIKA: Kalouskova daňová revoluce
Vystřelil opravdu Kalousek z daňové Aurory, nebo jde jen o rituální tance kolem nové úpravy daní, která se již více než rok připravuje tak, aby ji vláda stihla schválit, než skončí její mandát? Po pravdě řečeno, bé je správně. Kalousek loni slíbil nový daňový zákon a to, co předkládá, jsou věcné záměry nového daňového zákona. Jsou to záměry ambiciózní, principiálně správné, vedou k jednoduššímu a spravedlivějšímu daňovému systému a jsou konzistentní s tím, co Kalousek jako politik řadu let reprezentuje.
Jeho náměstek Peter Chrenko odvedl svou práci, ministr ho podpořil a oba nyní logicky čekají, co s ní provede česká politika.
Otevřeně řečeno Kalousek se svým návrhem pravděpodobně z větší části pohoří. Jeho koncept je fakticky pohřbem rovné daně, s níž se ještě pořád dost velká část ODS nedokáže rozloučit, bez ohledu na to, zda to má, či nemá důvod.
Sjednocení sazeb daní z příjmu zaměstnanců a firem i DPH zatím jako konečný cíl v nejsilnější vládní straně nikdo neodpískal. Dokonce se zdá, že výběr daní ukazuje možnost snížit podnikové daně i pod nyní slíbenou devatenáctiprocentní hranici a výnosy DPH s růstem cen také pěkně kynou a další sbližování devítiprocentní a devatenáctiprocentní sazby se vůbec nejeví jako hloupý nápad. Prostor ve veřejných financích se pro radikály v ODS poměrně široce otevírá. A podobně kyne i sociální a zdravotní pojištění, protože mzdy, z nichž se tyto odvody počítají, rostou také dost rychle.
Co se změní Podle dosavadních představ penzijní i zdravotní reforma počítají s podstatnými změnami v pojistném. Především důležité důchodové pojištění by mělo směřovat ke stanovení nižšího stropu pro platby pojistného, než je nyní čtyřnásobek průměrné mzdy, a především k možnosti vyvázat se částečně ze systému státních penzí, snížit si odvod a ušetřené peníze spořit v penzijních fondech. To je výhodné především pro lidi s vyššími příjmy. Podobné úpravy daní jsou však v rozporu s programovými preferencemi jak lidovců, tak zelených, o opozici nemluvě. Penzijní reforma spojená s vyvedením části plateb sociálního pojištění do privátních fondů bude proveditelná, i pokud se místo daně a pojistného bude platit jedna vyšší daň. Ta se prostě a jednoduše pro tyto lidi sníží. Ale politicky už bude asi méně průchodné snižovat strop důchodového pojištění, který je nyní na zmíněném čtyřnásobku průměrné mzdy, a tak snižovat hranici, kde se čtyřicetiprocentní daň mění na patnáctiprocentní. Mnohem snazší bude snižovat celkovou daňovou sazbu, což je příznivější pro lidi se středními a nižšími příjmy. Pravicový Kalousek zde silně brnká na levicovou strunu, což na druhé straně politického spektra podle prvních ohlasů Bohuslava Sobotky zatím nemá kdo pochopit.
Čeká se ostrá diskuse Ministr financí svůj koncept předkládá k veřejné diskusi a ta bude evidentně hodně ostrá. Živnostníci jsou již zděšeni, protože návrh pro ně znamená zdvojnásobení současných plateb pojistného a ministr bude muset vymyslet nějakou kompenzaci, jak už nakonec slíbil. Nejasné je také, proč mají být osvobozeny od daně kapitálové výnosy firem, ale nikoli občanů, kteří v případě, že vydělají na obchodech s akciemi více než šedesát tisíc, zaplatí daň atd. Přes konfliktnost návrhu a jeho poměrně spornou politickou podporu je dobře, že je na stole. Je to totiž zatím první věcná koncepce daňové reformy, jaké jsme se od voleb v roce 2006 dočkali.
MfD, 4.4.2008
Autor je komentátor MF DNES