25.6.2022 | Svátek má Ivan


Diskuse k článku

POLITIKA: Elektrošok nebo snad elektroteror

Na můj článek Konec šetření v Čechách! přišla nebývale bohatá žeň odpovědí a názorů, což mě nutí k tomu ještě jednou se k tomuto tématu vrátit, neb se zdá, že rychle zmizí z očí postižené veřejnosti, ze stránek periodik, ale že se nesmazatelně projeví v našich peněženkách!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Pazdera 2.2.2016 21:52

Re: určitě můžete "snížit" jistič

Pane Bernarde, asi jste četl příliš rychle, vztah mezi jmenovitým proudem a výkonem třífázového motoru je takový jak jsem uvedl, a respektuje zhruba i účiník. Pro motor jednofázový o výkon 1.2 kW je jeho jmenovitý proud při napětí 230 V, z toho lze vypočítat, při respektování účiníku bude cca 5,8A. Pochopitelně, hlavní jistič zvolí projektant dle ostatního zatížení ( světla, el. sporák, bojler..), každý obvod s vlastním jištěním.. Já jsem "snižoval" hlavní jistič z hodnoty 3 x 25 A na hodnotu 3 x 16 A. Vše na doporučení revizního technika, který na to vystavil revizní zprávu. Pochopitelně, když chcete být donátorem distributora nic Vám nebrání tak si za hlavní za jistič nainstalujte třeba jistič 3 x 35 A. Jsou spotřebiče, které v době když seču trávu nemusím zapínat..tedy nevařím, nedívám se současně na televizi a třeba neštípu dříví..

Už jsem to popsal dostatečně a je na majiteli domuu, chalupy, jaký jistič tam dá a na revizním technikovi, zda to bude akceptovat, nebo to dá do závad.

Závěrem, nechte vaše výchovné lekce z oblasti el.pohonů pro sebe, nakonec to majitel nemovitosti může řešit tak, že místo elektrické sekačky použije sekačku motorovou.

J. Jurax 2.2.2016 18:34

No,

s blbostí a úplatností (to je výstižnější pojmenování lobbingu) našich zákonodárců je nutno počítat jako s faktem.

A socani potřebují prachy - takže vláda přes anonistu Bureše vyhodí vějičku snižení DPH za pivo a možná i jiné základní potraviny a vzápětí přes polostátní ČEZ zkásne každého, kdo má doma elektrický proud.

Střízlivý to nepochopí - dodnes to výtečně fungovalo podle spotřeby a teď najednou už ne?

Níže jest v příspěvcích pana Nováka (1.2.2016 15:09 a 16:44) osvětleno - kraviniózní blbost s OZE kdysi skrze zákonodárce (blbé a úplatné - viz výše) protlačená má důsledky. A je nutno vyrejžovat další prachy.

B. Lukáš 2.2.2016 11:25

Re: určitě můžete "snížit" jistič

Pane Pazdera.

Je.li Váš jistič 10A schopen přenest zapínací proudový ráz jednofázového elektromotoru 2,2kW ( In cca 12A), pak jde o jistič typu "D", nebo jistič "C", který je na mezi vypínání , nebo o vadný jhistič typu "B". Pokud tomu tak není, pak má Váš obvod zásuvkové sítě sekačky velkou impedanci smyčky ( dlouhý kabel malého prúřezu) a při poruše zejména zkratu nevypne v přesepsaném krátkém čase , něco vyhoří, nebo Vám způsobí úraz el. proudem.

K Vaši poznámce o poměru hodnoty proudu 3f. el. motoru k jednofázovému máte zřejmě výpadky ve znalostech elektrických pohonů, zejména asynchronních elektromotorů nakrátko, které jsou i v sekáčkách . U těchto el, motorů je nutno rozlišovat 3 hodnoty proudu : rázový zapínací v trvání cca 40ms , je až 10x větší než jeho proud jmenovity In, pak je rozběhový v trvání ( u sekačky) cca 2s, je 2 až 4x větší než In a pak provozní, který se pohybuje v hodnotě blízké In. Pokud se týká jističe, tak jistí ( vypíná) proti trvalému přetížení nad jeho jmenovitý proud In v A (alespoň nad 105% In) a proti zkratu při násobné hodnotě proudu, která odpovídá typu charakteristiky . U typu "B" ( 3-5 násobek), "C ( 6-9 násobek), "D (12-16násobek). Přespokládám, že informace je pro Vás postačující a nezaměňujte význam jističe elektroměrového, který jistí celu Vaši el. instalaci a připojené spotřebiče s jističem zásuvkovým, který jistí jen na něho připojené zásuvky s připojeným spotřebičem.

K. Pazdera 2.2.2016 0:17

Re: určitě můžete "snížit" jistič

Jenom poznámka, podle výkonu usuzuji, že máte jednofázovou sekačku, takže vám bude stačit hlavní (fakturační) jistič 1 x 10 A, můžete být zcela klidný já mám jednofázovou sekačku samochodnou o výkonu 2,2 kw, zapojuji do zásuvkového obvodu 10 A a je to bez problémů..

K. Pazdera 1.2.2016 23:15

určitě můžete "snížit" jistič

Vážený pane, pokud máte distributora ČEZ, zřiďte si na cez.cz elektronickou virtuální kancelář, pak produkt e-tarif. Vše s nimi bezplatně vykorespondujete on-line, taky budete potřebovat dobrého a znalého elektrikáře a samozřejmě revizního technika. Určitě vám bude stačit jistič vhodné řady, zřejmě 3 x10 A, ale nevím zda je třeba jistič třífázový, sekačky jsou většinou jednofázové. to vám doporučí elektrikář. No jinak rada, třífázový motor bere ve fázi proud rovný cca 2 násobku jmenovitého výkonu,tedy ve vašem případě 2,4 A. Prostě když budete sekat nebudete vařit...to se dá vydržet.

Nejsem příznivcem nových tarifů, ale stát potřebuje prašule, tak je třeba využít jejich zbraní proti nim. Je-li Váš distributor EON, či PRE.... určitě také existuje způsob jak "snížit" jistič.

V. Říha 1.2.2016 22:18

Re: Vážený pane Šestáku,

plížit se nemusí jen kontrarevoluce, plíží se i lupiči.

L. Novák 1.2.2016 22:12

Re: Souhlas

Ano. A ještě tohle: Šéfka ERÚ se nechala slyšet, ... atd. atd.

Nejsem si zcela jist, jestli si ERÚ do hloubky uvědomuje, že celé zvýšení cen maloodběratelům za hodnotu instalovaných jističů, které prosazují zájmové nátlakové skupiny zvenčí, jde vlastně zcela mimo pravé příčiny potenciální nestability v síti. Asi to vědí, ale nemluví o tom. Hlasy z ERÚ jenom ujišťují, že po proběhlé diskusi budou brány sociální ohledy na občany. Ale nic o podstatě problému. A to je pro mě varovný signál, že tady s námi ERÚ nehraje čistou hru. Nebo čeká, až jaká bude veřejná odezva...

B. Hamáček 1.2.2016 21:54

Kdo

Kdo před lety hlasoval pro OZE , kdo dnes chystá razantní zdražení el. energie ??? ČSSD - NEZAPOMEŇTE VE VOLBÁCH !!!!!

ANO - V TOM NYNÍ JEDE TAKÉ !!!! TAK NEZAPOMEŇTE !!

B. Lukáš 1.2.2016 19:46

S autorem souhlasím a děkuji.

Kuvedenému tématu doplňuji můj dizkusní příspšvek z 25.1. o následující příklad:

Můj maximální odebíraný příkon v domácnosti je 3,5kW a k tomu ještě v létě sekám trávu se sekačkou 1,2 kW, 230V, 6,6A. I když sekačka má v okamžiku zapnutí nárazový proud 65A v trvání jen 20-40ms,( pak pokles po dobu cca 2s na 20A, po rozběhu 6A), musím mít el. měr. jistič "B" 3x25A.Distributor mně tím musí rezervovat příkon 16,5 kVA i když mně postačuje 5 kVA. Z hlediska rezervy výkonu pro distributora a mých plateb za jistič by bylo výhodnější použití jističe "D" 3x10A s reservou příkonu 6,6KVA, nebo alespoň jistič "C" 3x16A s reservou příkonu 10,6kVA. Z uvedeného je zřejmé, že odůvodnění vyšších plateb za ampéraž jističů typu "B" z důvodu rezervace výkonu a nepřetěžování sítě je ze strany distributora trapné až lživé , mluvčí prezidenta p. Ovčáček by to uměl sdělit veřejnosti kvalitnějším způsobem. Výrazné zvýšení plateb za jističe jsou vlastně nucenou sbírkou pro solární barony. Pro úplnost dodávám, že jsem již pokročilého věku, mám v oboru silnoproudé elektrotechniky VŠ vzdělání a živím se jim celý aktivní život, takže vím, oč se jedná.

F. Kusák 1.2.2016 19:01

Re: Souhlas

No, samozčejmě máte naprostou pravdu, že navrhovaný systém by pouze omezoval odběry, čili výstupy a vstupy, hlavně z OZE regulovány nejsou. To je principiální otázka, ale mě, jako spotřebitele, zajímá co provádí dodavatel se mnou, jakkoliv je vaše připomínka vážná a měli bychom ji řešit. Jen se obávám toho, když si většina odběratelů ani neuvědomuje, jak je postihne posílení fixních nákladů, které budou platit, natož, aby pochopili problematiku komplexně, z hlediska bilance vstupu a výstupu, když dodavatelé elektřiny z OZE jsou nepředvídatelní (nebo je lze popsat jen jako stochasticky fungující nelineární systém)

Jan.Kalisek 1.2.2016 18:57

A co elektromobily?

Ekologisté nás krmí vizí společnosti, plné elektromobilů. On ale ten elektromobil potřebuje pěkně silné připojení. Typicky dnes například Teslu dobijete na 95% za čtyři hodiny z jističe... posaďte se, 3 x 32 A. Tak to se nám pane ministře elektromobily moc nerozšíří, jestli se nemýlím. Ledaže bychom to slušně zadotovali z pěnez, které za to připojení vybereme :-). No neberme to!!!!

Tak to končí, když levá ruka neví, co dělá pravá a ve skutečnosti jsou úplně levé obě.

K. Janyška 1.2.2016 17:58

Re: Stříhání ovcí pokračuje

Ano, zločinný socilistický eušroub se samovolně z LS i řízeně socialistickými zločinci utahuje... Dzp.

L. Novák 1.2.2016 16:44

Re: Souhlas

Opakuji, že tady není základním problémem chování a platby odběratelů energie, ale především dodávky a ceny elektřiny z tzv. "obnovitelných zdrojů energie (OZE)".

Zásada přiměřených cen v celé rozvodné síti i investic do jejich rozvoje byla POSTAVENA NA HLAVU politikou vnuceného upřednostňování OZE v síti a jejich neregulovaného rozvoje systémem "AŤ TO STOJÍ CO TO STOJÍ, požadavky EU splníme a překročíme!"

Dokud se ekonomicky nesmyslná politika (ČSSD a spol.) podpory OZE nezastaví, bude si socialistická vláda a spřízněné zájmové skupiny vymýšlet tuny pseudodůvodů, proč lidem elektřinu zdražit jakoukoli cestou.

V. Halašta 1.2.2016 15:41

Souhlas

Z pohledu odběratele je správné aby cena odpovídala nákladům. Mimo neférovost taky dochází k tomu, že systém nesignalizuje správně co a jak šetřit, aby došlo i ke snížení těch nákladů. Pokud někdo chce šetřit tak musí nejen snižovat absolutní spotřebu ale především snižovat špičky (a tomu přizpůsobit jističe).

Další věc je skutečně to co v odborných článcích zaznělo již mnohokrát, že zvyšování podílů OZE zvyšuje náklady na na rozvody a na zálohové zdroje.

Potud změna tarifů (pokud je skutečně vyrovnaná) jen odráží realitu a je potřebná.

J. Růžička 1.2.2016 15:27

Stříhání ovcí pokračuje

Utahování šroubů kam se podíváš.Ne nadarmo současná vláda plánuje navýšení policajtů o čtyři tisíce. Již dnes máme jeden z nejvyšších počtů policajtů na obyvatele v Evropě. Nemají nás chránit, budou chránit vládnoucí pakáž před námi. Se zvětšujícím se počtem policajtů nemám vůbec větší pocit bezpečí, spíše naopak. Lidičky se strachují kvůli muslimům a vládní zloději zatím tajně nachystali další invazi do jejich peněženek. Jak dlouho ještě nechá se tento národ okrádat úplatnými, zdegenerovanými politiky a jejich zákulisními loutkovodiči?

K. Janyška 1.2.2016 15:22

Re: A proč se tohoto tématu nechopí ODS či Svobodní?!

Ale důvod toho zeleného zločinu jiný není. Vystrašit státy a jejich občany, aby navalili prachy... Dzp.

L. Novák 1.2.2016 15:09

Re: Regulace špičkového odběru

V sítích obecně (např. v datových i elektrorozvodných) se používá princip AGREGACE. Tento princip díky předpokladu "nahodilosti" připojování (toku dat, energie, vody apod.) jednotlivých účastníků umoźňuje zřízení mnohem většího počtu přípojek, než činí prostý aritmetický součet kapacit připojení jednotlivých účastníků, s minimálním rizikem, že dojde k celkovému přetížení ve špičkách vedoucímu ke kolapsu celé sítě. Tohle samozřejmě energetici dobře vědí a také tento princip využívají při dohledu nad rovnováhou výroby a spotřeby elektrické energie. Podle dohod s velkoodběrateli a na základě statistického vyhodnocení rozptýleného maloodběru v minulosti dokáží udržet síť v rovnováze a s minimem poruch.

Potíž je, že poruchy do sítě zavádí stále větší počet provozovatelú tzv. obnovitelných zdrojů energie (OZE), od nichž musí podle nařízení zákona (ČSSD a spol.) provozovatel sítě vykoupit vše i při přebytku energie v síti a naopak potlačit dodávku ze stabilních a regulovatelných (a současně i levných) klasických zdrojů.

Takže problém není v připojování maloodběratelů, ale v dodávkách elektřiny od malovýrobců (OZE).

A vláda ČSSD tyto dodatečně vzniklé náklady na zálohování a posilování sítě chce přenést přímo na maloodběratele.

Takže problematika HDO jde tak trochu mimo podstatu dnešního problému. Bylo by totiž protřeba mít "HDO na regulaci dodávek elektřiny z OZE". To ale z politických důvodů socialistická vláda udělat nemůže, bylo by to v rozporu se zákonem 180/2005 Sb., který sama s velkou slávou prosadila. :-)

V. Kolman 1.2.2016 14:13

Re: Ministerstvo průmyslu se postavilo za změnu tarifů elektřiny

Ať nám nelžou! Před lety byla cena za přenos zakalkulovaná do ceny el. energie. Pak, už před několika lety, se začalo platit za "velikost" jističe a nyní "distributoři" chtějí jako další krok "překopat" systém tak, aby jim to sypalo ještě více! Jsem zvědavý, jak tahle habaďura distributorů na občany nakonec skončí. Oni tím rozvrtají daleko více věcí, jejichž souvislost si dosud ve své "moudrosti" nestačili uvědomit a pak se budou divit.

I. Blackie 1.2.2016 14:05

V osmdesatych letech jsem byl clenem tymu, ktery pracoval na moznosti vyuziti hromadneho dalkoveho ovladani (HDO) k lepsimu vyuziti siti. Dostali jsme se az propracovanym algoritmum, jak umoznovat ci blokovat vyznamne spotrebice v zavislosti na okamzitem zarizeni site. Cely vyzkum, zavrseny experimety na skutecne siti, se v realite smrsknul na rozdeleni drive "nocniho" tarifu do nekolika dennich pasem. Bohuzel.

Neni zadny problem osadit dva hlavni jistice a ten vetsi pripojovat jen v pripade potreby a za podminky soucasneho dalkoveho poveni distributorem. Jeste jednodussi je nasmlouvat toto prepnuti na definovanou dobu, napr na dve hodiny v sobotu odpoldne, kdy obvykle na chalupe rezu cirkularkou.

Ve vyzkumu byl tehdy aktivni i EGU, ktery nyni prauje na studio zvyseni sazeb.

Co takihle zvazit 30 let starou zkusenost?

L. Novák 1.2.2016 14:03

Re: Pan Emeritus, dr.h.c.

Nesmyslné "řešení" už nám ČSSD naordinovala. Nic horšího už tady asi vymyslet nejde. Ikdyž u Sobotky, Mládka a spol. člověk nikdy neví...

P. Vaňura 1.2.2016 14:02

Toto je navrženo proto, aby se náklady na fotoltaický TUNEL

hodily na bedra maloodběratelů. Někdy před rokem toto poslanec za ČSSD Urban dokonce přiznal. Tlačí na to průmyslová lobby!

Mimochodem, některé rozvodné sítě v chatových osadách si v minulosti chataři zaplatili ZE SVÉHO a ČEZ je dostal ZADARMO! Přitom na chataře je připravovaný zákon zaměřen především!!!

R. Szewczyk 1.2.2016 13:57

ha ha ha

doufám, že to udělají takhle, že pekař , který peče v nízkém jističi povině bude mít housky levnější, a bude to řádně zaučtováno jak papírově , tak i v EET, a okamžitě hlášno na FU ,aby nedošlo k uniku, taktéž např musí být zaučtováno uhlí , uran , voda, tedy, dodávka do nízkého jističe za větší prachy se musí přenést logicky na dodavatele, protože oni musí pro menší jističe nakopat méně uhlí, což znamená, že méně kopání je dražší než více kopání, proto ta zvýšena platba pro ně,,,, no a druhak se přenese míně tej energie po těch drátech , takže by bylo vhodné ty dráty vyměnit za tenčí, velká trafa za menší, vysoké sloupy za nižší, atd, tuto činnost v rámci etnickí rovnosti bych svěřil firmě Tukabeltukabel sro, vzhledem k tomu, že tenký drát zcela jistě vysílá méně negatvní enerie do okolí a menší trafo méně vrčí, nižší sloupy zabijou méně ptactva, jeví se tato opatření velmi zeleně ekologická a tudíž žádoucí,

PS. : Ačkoliv by rybáři jistě uvítali opak, tzn vyšší sloupy, aby to zabilo více kormoránů , kteří se ekologicky krmí v jejich rybnících, nedejme na jejich nátlak , bo ačkoliv maj zelené uniformy, myšlení mají čevené komunistické, bo chtějí zabíjet zápaďany, tedy kormorány ze západu a to přece demokratická vláda lidu nemůže připustit, bo to je rozvracení demokratického oného, když jsme přece demokratické zdanění jističů zdemokratizovali

L. Novák 1.2.2016 13:55

Re: Mohl bych napsat, že pan ministr je idiot, ale napíši

Celý problém Mládkovy (a vládní ČSSD) demagogie je skutečnost, že nároky na zálohování zdrojů a posilování či údržbu sítě jsou způsobeny masivní vládní (ČSSD) podporou OZE a naprosto nesmyslným boomem fotovoltaických a větrníkových zdrojů, jejichž návratnost investic bez dotací přímých i prostřednictvím nuceného výkupu za nehorázné ceny stanovené státem je v nekonečnu.

"Bilionový tunel OZE" vlády ČSSD je hlavní příčinou rozvrácení energetického trhu a zvyšování cen připojení. Nic není "zadarmo", všechno nám ČSSD a spol. nakonec vykrade z kapes.

L. Severa 1.2.2016 13:51

Píšete v závěru

"asi je již rozhodnuto". Nač tedy volíme svoje zástupce v parlamentu kteří mají placené poradce. To je nikdo neupozorní na dopady a prošvihnou to jako u OZE ?

P. Vaňura 1.2.2016 13:49

Nesmyslné řešení?

Pozatýkejte všechny, kdo hlasovali po zákon 180/2005Sb a zastřelte je! Pak už by žádný takto zhovadilý zákon neprošel...

P. Vaňura 1.2.2016 13:42

Myslím, že to celé byla varianta současné daně

z nemovitostí.

P. Vaňura 1.2.2016 13:37

Mohl bych napsat, že pan ministr je idiot, ale napíši

pouze to, že je LHÁŘ. Fakticky není možné, aby se někdo odstřihl od sítě tak, že by odebíral jen minimum. Pak by totiž musel mít produkci silně naddimenzovanou a MNOHEM VÝHODNĚJŠÍ by pro něj bylo přidat se k fotovoltaickým tunelářům a využít možnost neceného odkupu elektřiny.

Jde např o to, že by jinak musel fakticky odebírat proud po celou zimu, kdy slunce svítí 10x méně, než v létě. Toto vyplývá z tabulek pro fotografy z dob, kdy fotoaparát neměřil intenzitu světla a vše se muslelo odhadovat a nastavovat ručně (nebo mít extra měřák).

J. Sova 1.2.2016 13:19

Re: Něco podobného bylo ve Francii

Daň z komínů byla i v našich zemích. Zavedl ji v r. 1676 Leopold I.

V. Kain 1.2.2016 13:14

Re: Něco podobného bylo ve Francii

Je jenom jedna cesta a to, nevolit zlodějské socialisty.

J. Berger 1.2.2016 12:54

no...

Kdysi bylo zvykem (za socialismu kapitalistický princip), že platím to, co jsem opravdu spotřeboval. Nikoliv to, co jsem spotřebovat MOHL, protože na to mám jistič (za kapitalismu socialistický princip). Kdyby tento způsob platil v soudnictví, pak téměř každý muž by byl trestán pro znásilnění, neboť to udělat MOHL (prostředky na to má). Argument, že je nutno udržovat výrobu (nebo přenosovou soustavu) na maximální možné spotřebě je nesmysl, přijatelný pouze pro část obyvatelstva s nižším IQ. Nikdo nespotřebovává neustále maximální výkon dle velikosti jističe. Tak by dle tohoto principu mohly např. pojišťovny říct, že hodnota všech aut v ČR je x miliard, všichni to auto úplně zlikvidují a tak pojistné se bude v podstatě rovnat ceně auta. To ovšem není pravda, stejně jako nikdo nespotřebovává elektřinu stále na maximum možného. Zejména domácnosti ne. Jistě ČEPS sleduje frekvenci a napětí v síti, podle toho zjišťuje stav v síti a podle toho řídí připojení výroby, nikoliv podle součtu hodnot jističů. Kromě toho mají také měřidla A, V a Mw . Dokonce ani nemůže vyrábět tolik elektřiny, kolik činí součet jističů – to by bylo několikanásobně víc než je skutečná spotřeba (račte si vyčíslit důsledky...). Tvrdit, že na tuto teoretickou maximální spotřebu je nutné kapacitně zajistit přenosovou soustavu je úmyslné klamání veřejnosti. Je jistě ČEPS znám harmonogram spotřeby. Je tedy jasné, na jakou kapacitu je třeba přenosovou kapacitu dimenzovat. Rozhodně ne na maximální. Obávám se, že je to jen další způsob, jak vytáhnout ze spotřebitelů peníze na naléhání nějaké lobby (viz povinnost každý rok zkontrolovat komíny, i když se netopí atd.)