26.3.2023 | Svátek má Emanuel


POLEMIKA: Kdo rozhodl o české pomoci Řecku?

1.5.2010

Petr Mach je velmi sympatický mladý ekonom. Je rovněž velmi sympatický mladý politik. Problém nastává, když se, jako je tomu v případě převedení prostředků devizové rezervy ČNB na pomoc Řecku, dostane do konfliktu těchto dvou polí působnosti.

V článku Už je to tady - půjčujeme 26 miliard Řecku Petr Mach píše: "ČNB dnes převedla Mezinárodnímu měnovému fondu půjčku 1,03 miliardy eur (26,15 miliardy korun) z devizových rezerv. O této půjčce rozhodla vláda v tichosti 20. dubna loňského roku v návaznosti na dohodu učiněnou premiéry na zasedání Rady EU loni 20. března 2009. Cílovou stanicí je bezpochyby – Řecko."

Zde se Petr Mach dopouští přinejmenším omylu. Zdá se, že zde převládl politik nad ekonomem.

V dubnu 2009 poskytla vláda svým usnesením č. 500 půjčku nikoliv Řecku, ale Mezinárodnímu měnovému fondu. Prostředky ale nebyly převedeny a ležely v "trezorech" ČNB až dodnes.

MMF není Řecko a o nějaké půjčce Řecku, ať už přímé, nebo prostřednictvím MMF, tehdy vláda vůbec nejednala.

Tehdejší půjčka Mezinárodnímu měnovému fondu neměla s řeckou krizí nic společného, ta "vypukla" až letos. O tom, že MMF poskytne pomoc Řecku v souvislostí s krizí tehdy nejednal ani MMF. Půjčka byla určena pro pomoc zemím EU mimo Eurozóny, která má vlastní mechanismus pro pomoc svým členům - ECB. Že tento mechanismus selhal, je věcí vývoje v posledních měsících.

O pomoci Řecku prostřednictvím MMF rozhodla Rada EU 25. března. 2010 a o její výši není ještě rozhodnuto. Není rozhodnuto ani o tom, jaký bude podíl členských států na jejím financování. Bude k ní podle posledních informací použito příspěvků EU a jednání o ní a o české účasti na jejím financování je věcí současné vlády. Pokud Fischerova vláda rozhodla o převedení 1,03 miliardy eur (26,15 miliardy korun) z devizových rezerv ČNB, uvolněných rozhodnutím Topolánkovy vlády a ČNB a určených pro zcela jiné účely, pro pomoc Řecku, je to její vlastní rozhodnutí.

Spojovat rozhodnutí Fischerovy vlády o převedení prostředků uvolněných z devizových rezerv s loňským usnesením vlády je proto nemístné.

Na místě je spíše spojení této podivné transakce s překvapivou předčasnou resignací guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy.