16.10.2021 | Svátek má Havel


POLEMIKA: Kdo rozhodl o české pomoci Řecku?

1.5.2010

Petr Mach je velmi sympatický mladý ekonom. Je rovněž velmi sympatický mladý politik. Problém nastává, když se, jako je tomu v případě převedení prostředků devizové rezervy ČNB na pomoc Řecku, dostane do konfliktu těchto dvou polí působnosti.

V článku Už je to tady - půjčujeme 26 miliard Řecku Petr Mach píše: "ČNB dnes převedla Mezinárodnímu měnovému fondu půjčku 1,03 miliardy eur (26,15 miliardy korun) z devizových rezerv. O této půjčce rozhodla vláda v tichosti 20. dubna loňského roku v návaznosti na dohodu učiněnou premiéry na zasedání Rady EU loni 20. března 2009. Cílovou stanicí je bezpochyby – Řecko."

Zde se Petr Mach dopouští přinejmenším omylu. Zdá se, že zde převládl politik nad ekonomem.

V dubnu 2009 poskytla vláda svým usnesením č. 500 půjčku nikoliv Řecku, ale Mezinárodnímu měnovému fondu. Prostředky ale nebyly převedeny a ležely v "trezorech" ČNB až dodnes.

MMF není Řecko a o nějaké půjčce Řecku, ať už přímé, nebo prostřednictvím MMF, tehdy vláda vůbec nejednala.

Tehdejší půjčka Mezinárodnímu měnovému fondu neměla s řeckou krizí nic společného, ta "vypukla" až letos. O tom, že MMF poskytne pomoc Řecku v souvislostí s krizí tehdy nejednal ani MMF. Půjčka byla určena pro pomoc zemím EU mimo Eurozóny, která má vlastní mechanismus pro pomoc svým členům - ECB. Že tento mechanismus selhal, je věcí vývoje v posledních měsících.

O pomoci Řecku prostřednictvím MMF rozhodla Rada EU 25. března. 2010 a o její výši není ještě rozhodnuto. Není rozhodnuto ani o tom, jaký bude podíl členských států na jejím financování. Bude k ní podle posledních informací použito příspěvků EU a jednání o ní a o české účasti na jejím financování je věcí současné vlády. Pokud Fischerova vláda rozhodla o převedení 1,03 miliardy eur (26,15 miliardy korun) z devizových rezerv ČNB, uvolněných rozhodnutím Topolánkovy vlády a ČNB a určených pro zcela jiné účely, pro pomoc Řecku, je to její vlastní rozhodnutí.

Spojovat rozhodnutí Fischerovy vlády o převedení prostředků uvolněných z devizových rezerv s loňským usnesením vlády je proto nemístné.

Na místě je spíše spojení této podivné transakce s překvapivou předčasnou resignací guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy.Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.