Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

POHÁDKA: O zlých kapitalistech a šťastném hladovém lidu

Bylo - nebylo, byla jednou jedna Venezuela. A ta Venezuela měla ropu. A taky komunistického diktátora, který si ovšem neříkal komunistický, nýbrž lidový.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VC

No paní Šichtařová má spíš pravdu, ale trochu mi článek zavání nekritickou důvěrou ve volný trh a liberalismus bez limitů. Jenže ten končí i takto

https://echo24.cz/a/SndSx/svetu-hrozi-dalsi-ekonomicky-sok-co-vsechno-zdrazi-kvuli-extremnim-cenam-kremiku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=614631&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=YfMLXDTNkes-202110011735&dop_id=13704686

Nebo mi chce snad paní Šichtařová nakukat, že výroba křemíku dnes probíhá z většiny v Číně kvůli německým socialistům? Ne, polovodiče v Evropě přestali vyrábět, protože v Asii je levná práce a dotace průmyslu. Daně, ekologie, regulacu a podpory v nezaměstnanosti V Evropě jsou taky příčinou, ale ne tou hlavní jen částečně.

0 0
možnosti
VC

Tak jsem proti takovému chaotickému znárodňování bytů v Berlíně a jako obvykle, v hodně věcech má paní Šichtařová pravdu. Kapitalisté mohou budovat, stavět, a tvořit. Ale extrémní liberál, jako paní Šichtařová nejsem. Ty byty v Berlíně nevystavěly ty 3 megafirmy co je teď vlastní. To jsou spekulanti co je odkoupili od hloupých zastupitelů v Berlíně (tehdy zastupitelé potřebovali prachy na nezaměstnané, toto paní Šichtařová odhadla skvěle). Až tak moc teda netvoří ani jedna strana této kauzy. Spíš se obě strany (zastupitelé se svými voliči nefachčenky závislých na podporách i spekulanti s nemovitostmi) tak trochu přiživují.

Jinak jsem ale pragmatik, ne ideolog. Všechny cesty které vytvoří dostupné bydlení beru, je mi jedno jestli to bude obrovská soukromá výstavba, klidně podporovaná státem, nebo daňová politika země která udělá vlastnictví bytů špekulanty nevýhodným. Vyvlastňování jakkoliv za peníze se mi trochu příčí, ale pokud se k majetku firmy dostali přes úplatky, klientelismem, nebo korupcí, i to je jen dogma. V každém případě s byty v Berlíně jde o monopol. A tam zdá se přestává liberální ekonomika fungovat. Pravdu má paní Šichtařová v tom, že když byty vyvlastní, nepřijdou ani ti investoři, co s developery skutečně budují. Na druhé straně kam jinam ti investoři dají své peníze. Do Číny? Pak to dopadne takto

https://echo24.cz/a/SndSx/svetu-hrozi-dalsi-ekonomicky-sok-co-vsechno-zdrazi-kvuli-extremnim-cenam-kremiku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=614631&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=YfMLXDTNkes-202110011735&dop_id=13704686

0 0
možnosti
VP

V81a24ň84u23r38a 91P96e45t87r

1. 10. 2021 18:17

Už to tady bylo naznačeno. Žádný majitel nemá zájem nechat prázdnou nemovitost, pokud mu může vydělávat. Jediným důvodem, proč jsou byty prázdné je "ochrana nájemníků!" Pokud majitel nemůže vystěhovat nájemníka který neplatí, ničí byt a dělá bordel může se rozhodnout, že byt nechá prázdný, i když na tom tratí!

0 0
možnosti
IS

Spoustě majitelů stačí, že nemovitost vlastní, aniž by ji pronajímali zejména v situaci, že se jim zhodnocují investice díky rostoucí ceně nemovitostí. Navíc dnes není problém sepsat nájemní smlouvu se sankcemi a při její porušení nájemníka bleskově vystěhovat. Časům regulovaného nájemného a nevypověditelných smluv již v podstatě odzvonilo.

0 0
možnosti
VP

V74a57ň67u28r28a 20P65e23t77r

1. 10. 2021 17:57

Paní Šichtařová není plně informována. Ty byty v Berlíně patřily původně městu a pronajímaly se za regulovaný nájem. JENŽE ten nebyl ekonomický a město na to DOPLÁCELO. Městu se to zdálo moc drahé a tak ty domy prodalo soukromým firmám, které následně nasadily ekonomické nájemné. A protože se to nájemníkům nechce platit, požadují, aby ty firmy byly vyvlastněny (podporováni socialisty všech barev).

0 0
možnosti
ŚS

Podobné je to u nás. Byty patřily městským částem a ty je po revoluci postupně odprodaly. Většinou zahraničním vlastníkům. Vinohrady jsou např. italské. Původní nájemníci byli vystěhováni a noví platí tržní nájemné. Do domů se málokdy investuje, chátrají. Až budou na spadnutí, budou pravděpodobně nabídnuty za tržní cenu zpět městu, které je koupí, opraví a vybuduje v nich např. startovací byty pro mladé. A za nějaký čas se zase všechno zopakuje.

0 0
možnosti
MG

V roce 1989 jsem koupil v Praze domek za 60 000 Kčs. Dnes má tento úplně stejný dům hodnotu 12 000 000 KČ. I kdyby tehdejších 60 000 Kčs mělo dnes hodnotu 2 000 000 KČ, přesto se jedná o zcela nezasloužený a bezpracný zisk ve výši 10 000 000 KČ. A to je tato má nemovitost velmi malá. Na tento můj bezpracný zisk však někdo musí tvrdě pracovat. Je to 15 let usilovné práce na slušně placeném místě nebo 35 let důchodu.

Nechápu, že nikdo nevidí, že má tento stát vážný problém.

0 0
možnosti
IS

Vy toho nechápete víc. Vašich tehdejších 60 tis. nemá hodnotu 2 mega, ale právě těch 12 těch mega. Ano, ceny nemovitostí rostou, ale nemohou za to většinově spekulanti. Vzhledem k tomu, že téměř není do čeho investovat díky politice (mimo jiné) záporných úroků, díky tomu, že jsme 156. na světě v efektivnosti stavebních úřadů, díky tomu, že rostou ceny stavebních materiálů, tak díky tomu se vyplatí držet neobsazený byt. Kdyby ceny rostly standardním tempem, vyplatilo by se je pronajímat, aby bylo minimálně na údržbu. Mimochodem, sice nejste spekulant, ale bezpracného zisku jste evidentně dosáhl. Tak jak byste se potrestal, pane kolego?

0 0
možnosti
MG

Při názorové výměně na těchto stránkách jsem si všiml, že většina lidí je přesvědčena, že je současný politický a ekonomický systém stabilní na věčné časy a že mu nehrozí zkáza. Jakýkoliv ekonomický systém se však může udržet pouze tehdy, pokud je jeho udržení smysluplné pro dostatečnou většinu lidí a zejména lidí, kteří jsou pro společnost nejdůležitější. Názor důchodců nemá například stejnou váhu jako názor mladších lidí, ať už důchodci argumentují jakkoliv.

Pokud dojde k situaci, že velká skupina lidí bude považovat udržování současného stavu za pro ně nepřijatelné a zejména pokud se bude jednat o mladé lidi, tak se náš současný systém rozpadne. A s tím může zaniknout i část majetkových a jiných nároků a práv, které v tomto systému dnes existují.

Jsem opravdu překvapen sebejistotou řady lidí a jejich důvěrou v zářnou budoucnost.

0 0
možnosti
IS

Řekl bych, že většina diskutérů je kritická.

0 0
možnosti
RL

Já tedy nevím, ale není něco takového protiústavní? Mám dojem, že u nás určitě, a například v Rusku bych řekl, že je to úplně stejně, tak že by to v Německu bylo nějak jinak? 8-o

0 0
možnosti
PS

P71a51v81e33l 10S31u94r80a

1. 10. 2021 11:46

Koukám paní Šichtařová, že byste dokázala napsat i "Atlasovu vzpouru II". Hned bych si ji koupil.

0 0
možnosti
ŚS

S tou daní 5tis. měsíčně z další nemovitosti páně Hamáček pěkně ujel. Jediným výsledkem tohoto nápadu by bylo okamžité zvýšení nájmu. Jen trotl si může myslet, že jakékoliv zvýšení čehosi se nezapočítá do výsledné ceny produktu.

0 0
možnosti
PS

P64a74v35e33l 91S20u43r86a

1. 10. 2021 11:47

Protože tím že trotl je trotl, neumí podnikat a proto o tom nic neví. Možná z vyprávění....

0 0
možnosti
JF

J45a25n 65F89r62á63ň69a

1. 10. 2021 10:10

Výplatu zdanili, materiál na stavbu zdanili, práci řemeslníků zdanili a nechtějí přiznat, že daň z nemovitosti je již okatá krádež. Stejně jako daň dědická, darovací či daň z převodu nemovitosti.;-D Tomu se říká motivace k pracovitosti.;-D

0 0
možnosti
RL

To je ovšem typická komunistická motivace k práci - sebrat všechno, co ostatní vytvořili. ;-€

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz