7.3.2021 | Svátek má Tomáš


PODNIKÁNÍ: Konec rodných listů

1.7.2014

V naprosté tichosti končí jedno z kontroverzních opatření, kterým se vláda po září 2012 snažila vyčistit trh od nelegálního alkoholu - rodné listy alkoholu.

Pro neznalé:

Rodný list ke každé šarži musel vystavovat jak výrobce daného alkoholu, tak jehoprodejce. Pokud se jednalo o bar, restauraci či prodejnu, tak tam provozovatelé museli mít k okamžité dispozici všechny rodné listy pro všechny láhve skladem. Nejsou vyjímkami bary, kde najdete archív i se 400 rodnými listy, každý s více než třemi A4.

V našem případě vypadal rodný list například takto:

První strana obsahovala informaci, že firma ŽUSY s.r.o. vyrobila 2000 litrů slivovice o lihovitosti 58,45 %, adresu certifikované laboratoře, která potvrdila obsah alkoholu, obsah metanolu a přítomnost 2-propanolu - denaturačního činidla. Druhá strana uváděla informaci, že firma ŽUSY s.r.o. z této zdrojové slivovice vyrobila odpovídající počet 0,5l lahví s obsahem alkoholu 50 % a třetí strana byla kopie laboratorního testu. Jsou však výrobci, například Becherovka, jejichž receptura a finální výrobek se skládá z více šarží a zdrojů lihu a tak jejich rodné listy měly klidně i 16 stran laboratorních testů a dokladů původu.

A tyhle rodné listy jsme museli v první vlně (dokud neplatila možnost je mít i elektronicky) tisknout úplně každému zákazníkovi. Spotřeba papíru a toneru u nás byla za 3 měsíce stejná, jako za předchozí 2 roky dohromady. Není asi potřeba zdůrazňovat, že rodné listy vystavovali pouze legální výrobci, případní nelegálové a garážmistři na to samozřejmě kašlali (stejně jako kašlou na povinnost mít kamery).

No a toto opatření bylo ve středu 25. 6. 2014 nenápadně zrušeno a novináři se o tom dozvěděli jen náhodou při tiskové konferenci. A my, výrobci, se o tom dozvídáme až z televize.

Děkujeme!

A teď se prosím zamyslete nad systémem nespravedlivých kaucí a nesmyslných kamer.

Děkujeme.

Zufanek.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.