5.8.2020 | Svátek má Kristián


PENÍZE: Výhodná investice podle ING

29.1.2007

Před pěti lety jsem řešil problém, kam s přebývajícími penězi. Něco jsem samozřejmě stíhal propít, ale i tak mi měsíčně zůstávalo pár stokorun. Co s nimi? Co třeba nějaká výhodná investice?

Výmluvný finanční poradce mi doporučil produkt s názvem "Životní pojištění Investor" od ING Životní pojišťovny. Vysvětloval, že moje peníze budou pracovat za mně. I když jde formálně o životní pojištění, vlastně se prý vůbec pojišťovat nemusím. Můžu k tomu přistoupit jen jako k výhodné investici. Pokud prý totiž budu prostřednictvím ING "sypat" peníze do Fondu obligací a Fondu světových akcií (co to je, sice příliš netuším, ale zní to ohromně), zhodnotnotí se mi až o 12 %.

Šlo o nějakých šest tisíc ročně, tedy o částku, která se v mém rodinném rozpočtu ztratí jako nic. Řekl jsem si proto, že to zkusím. Pár let budu ING vždycky v březnu posílat peníze a pak se nechám překvapit, jak mi s nimi hospodaří. Jak jsem dopadl?

Za pět let jsem pojišťovně poslal celkem 31 861 Kč. Moje pojistná ochrana přitom byla po celou tu dobu nulová - 100 % z vložených peněz totiž tvořila "výhodná investice", rozložená napůl do obou fondů. Přesně jak jsem chtěl...

Letos v lednu jsem ING požádal o vypsání stavu svého účtu. Pojišťovna mi nejdřív odečetla tzv. "správní poplatky a poplatky na pokrytí počátečních nákladů společnosti" v celkové výši 3703 Kč. To je samozřejmě v pořádku - jde prostě o jejich zisk za to, že mně ulovili a že investovali mé peníze. Zbylo 28 158 Kč - tedy vstupní kapitál, který jsem ING svěřil, aby s ním podnikala a zhodnotila ho. Nejsem samozřejmě tak naivní, abych věřil, že mi vklad skutečně naroste o slibovaných 12 %, tedy na 31 537 Kč, ale pár procent zisku by z toho kápnout mohlo... I kdybych investováním s ING své peníze jen ochránil před inflací za pět let, bylo by to fajn.

Nebudu vás napínat: hodnotu tzv. odbytného mi ING stanovila na 23 388 Kč. Vrátila mi tedy jen 83,05 % mého čistého vkladu. Je to záporný zisk - česky řečeno jsem prodělal kalhoty. Kdybych totiž místo do bůhvíjak honosně nazvaných fondů před pěti lety strčil těch osmadvacet tisícovek do matrace, pořád by mi bývalo zbylo osmadvacet tisícovek. A kdybych je býval nasypal na běžný spořící účet, mohl jsem podle zvolené banky "vydělat" asi 0,5 - 1,9 % (141 - 533 Kč). Takhle mi ale ING svým investičním "uměním" místo slibovaného zisku 12 % z mých peněz naopak ukrojila 16,95 % (4770 Kč). Ale jak říkají Židé: "I prodělek je obchod".

Když se dovoláte na zákaznickou linku ING, hned v úvodu se ozve: "Vážený kliente, ING získala nejvyšší ocenění za životní pojištění Investor v prestižní soutěži Zlatá koruna..."

Konečně vím, proč tyhle chlubivé fráze neodříkává živý operátor.

Automat totiž nemůžete poslat do prdele.Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.