Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PARAZITI: Hurá na živnostníky

diskuse (170)

Není to tak dávno, když jsem od jednoho našeho ministra slyšel slova o tom, že živnostníci jsou příživníci, na které všichni doplácí. Myslel jsem si tehdy, že slova, která tak nápadně připomenula dobu minulou, představovala pouze náhodný úlet, který v dalším období již neuslyším. O to více jsem překvapen, že v současné době zaznívají slova možná slušnější, ale obsahově podobná. Mluví se o tom, že je nefér, aby na živnostníky ostatní „dopláceli“, mluví se o tom, že nebude škoda, když živnostníků ubude atd. Především se ale za účelem získání vhodných argumentů věci vytrhují ze souvislostí tak, aby vznikl požadovaný pohled na věc. Do této diskuse chci přinést jenom několik poznámek.

Především si myslím, že živnostníci a jejich odvody, nezpůsobují problém v důchodové bilanci. Skutečností je, že v současné době začali do důchodu odcházet ti živnostníci (OSVČ), kteří s podnikáním začali po revoluci. Mezi důchodci se tak objevuje skupina, která pobírá výrazně nižší důchody. Protože máme průběžný systém financování důchodů, tak by tato skutečnost naopak měla vést k vylepšování důchodové bilance.

Problém je ale v něčem jiném. Jak známo před několika lety u nás došlo k situaci, že průměrné mzdy ve státní sféře předstihly průměr mezd v privátní sféře. Přitom je to pouze v podstatě privátní sféra, kde se skutečné zdroje na financování důchodů vytvářejí. Slyšel jsem sice „učené“ argumenty o tom, že je dobře, že se průměrné mzdy ve státní sféře navyšují, protože se tím navyšují i odvody na důchody. Perpetuum mobile ale nevymyslíš. Vyšší nároky na mzdy ve státní správě přináší vyšší nároky na státní rozpočet, jehož součástí je i financování důchodů. Ve skutečnosti se ale asymetrickým vývojem průměrných mezd v soukromé a státní sféře skutečné zdroje na financování důchodů snižují. Kdyby byly v soukromém sektoru mzdy stejné jako nyní ve státní správě, byl by základ pro výpočet odvodů vyšší přibližně o 60 tis. na jednoho pracovníka ročně, což by při sazbě 31,3 % a počtu cca 3,6 mil. pracovníků představovalo dodatečné zdroje do důchodové bilance ve výši 68 mld. Kč. Řešením je proto moratorium na platy ve státní správě, a to až do doby, než se zmíněná asymetrie napraví. Navíc se, dle mého názoru, také pravděpodobně navyšuje množství práce na černo, ze které se žádné odvody do systému pojištění neplatí. Tato skutečnost je zřejmě nutný důsledek vysokého počtu zahraničních pracovníků a jejich obtížné kontrolovatelnosti.

A jak že jsou na tom vlastně živnostníci ve srovnání s jinými podnikatelskými subjekty. Uvedu jednoduchý příklad:

Pokud obchodní společnost (např. s. r. o., akciová společnost atp.) vytvoří zisk 1 mil Kč, tak z tohoto zisku odvede daň ve výši 19 % tj. 190 tis. Zbytek, tj. 810 tis. Kč může použít na rozvoj firmy.

Pokud živnostník, (který nemá děti) dosáhne stejný zisk ve výši 1 mil. Kč (přesněji rozdíl mezi příjmy a výdaji), tak bude jeho daň z příjmů představovat částku 15 %, tj. 150 tis. Kč, a po odpočtu slevy na poplatníka ve výši 30 840 Kč, částku 119 160,- Kč. K tomu živnostník odvede sociální pojištění ve výši 29,2 % ze základu, kterým je polovina zisku, tedy 500 tis. Kč. Na sociální pojištění tak odvede 146 000,- Kč. Dále odvede zdravotní pojištění ze stejného základů ve výši 13,5 %, tedy částku 67 500,- Kč. Celkově tak živnostník odvede státu částku 332 660,- Kč. Kdyby se živnostník „chodil pást“ a na svou osobní spotřebu by nic nespotřeboval, tak by mu na rozvoj firmy zůstalo z 1 mil. Kč pouze 667 340,- Kč.

Problém je v tom, že živnostník nemůže svoji práci a odvody s prací spojené, do svých nákladů uplatnit. Tím, že do současné doby odváděl živnostník odvody z poloviny zisku, tak stát ve skutečnosti předpokládal, že živnostník na rozvoj firmy použije polovinu zisku a druhou polovinu použije na svou spotřebu. Na rozvoj firmy mu proto zbyde ne 667 340 Kč, ale pouze 167 340,- Kč

Jedním z návrhů změn sociálního pojištění je zvýšit základ pro výpočet odvodu na sociální pojištění pro živnostníky z 50 % na 70 %. Tímto návrhem chce stát zřejmě říci následující: „to, co živnostníkovi zbývá na rozvoj firmy je příliš veliké, je potřeba to snížit“. Rozdíl ve výši 20 % základu představuje na sociálním pojištění navíc částku 58 400,- Kč. Kdyby fakticky živnostník spotřebovával pro svou potřebu zase jenom 500 tis. Kč, tak mu na rozvoj firmy zůstane pouze 108 940 Kč, tj. cca 11 % zisku. Myslíte si, že za daných podmínek může živnostník konkurovat obchodním společnostem? Já si myslím, že těžko.

Velikým problémem je i další skutečnost. Pod pojmem živnostník (OSVČ) se skrývají zcela rozdílné profese. Někdo si představuje že živnostníkem je zedník, tesař, klempíř nebo hospodský. V našich podmínkách je ale i např. živnostníkem profesionální sportovec v kolektivních sportech nebo poradce v zastupitelském sboru. Náš fotbalista nebo hokejista vykonává, „zřejmě samostatně a nezávisle na trenéru“, samostatnou podnikatelskou činnost (pro srovnání v NHL dostávají hokejisté mzdu, kterou zdaňují jako závislou činnost). Tady ale nechci rozebírat problém švarcsystému. Chci jenom poukázat na to, že živnostníci u nás představují zcela nesourodou skupinu, kterou nelze házet do jednoho pytle. Skupinu, která vyžaduje velice citlivý a diferencovaný přístup.

Někde jsem četl, že se nic nestane, když živnostníků ubude. Za socialismu bylo dost lidí, kterým to nevadilo. Asi i dnes se najdou takoví. Já si však myslím že zchudneme. Určitě nám ale budou tleskat obchodní řetězce a nadnárodní společnosti. Jejich slabá konkurence bude ještě slabší.

A otázka na závěr. Jak může někdo argumentovat s tím, že platba zaměstnavatele na sociální zabezpečení ve výši 24,8 % základu je platbou ve prospěch zaměstnance. Kdyby tomu tak bylo, tak by tato platba představovala pro zaměstnance tzv. nepeněžní příjem, příjem, který by musel zaměstnanec zdanit (v zákoně není osvobození). Ve skutečnosti však jde o daňově účinnou daň zaměstnavatele, stejně jako např. daň z nemovitostí nebo silniční daň. V mediích uváděné příklady o tom, jak zaměstnanci doplácí na živnostníky jsou proto zcela zavádějící. Živnostník platí na pojištění u hlavní podnikatelské činnosti minimálně 2 944 Kč měsíčně a zaměstnanec, 6,5 % z hrubé mzdy, což při průměrné mzdě 40 tis. Kč měsíčně činí 2600,- Kč měsíčně. Myslíte si, že 2600 > 2944?

Milan Chmelík

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

pak Pavel Křivohlavý, ČTK
22. 7. 2024

Požár skládky pneumatik v Lovosicích na Litoměřicku, kde hořelo od pondělního večera, byl v úterý...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Američtí basketbalisté v posledním přípravném utkání před obhajobou zlatých medailí na olympijských...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění...

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Zrychlení staveb s novým zákonem nepřijde, říkají zasvěcení – a leckdo hodí hroudu po ministrovi,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz