Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OPRAV DŮM:Bilá babičko...

diskuse (61)

Nový dotační titul Oprav dům po babičce, vyhlášený ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem, je veřejností přijímán s rozpaky. Ekonomové kritizují vypsání dalších dotací v době, kdy vláda slibuje dotace omezovat. Jiní poukazují na to, že se opět přerozdělují veřejné peníze od chudých k lépe ekonomicky situovaným osobám a domácnostem. V podobném duchu se vedou i diskuse na sociálních sítích. Od názorů, že si svůj dům vylepším za své, že se pisatel stydí žádat stát o peníze, když je stát nemá a musí šetřit, až po jízlivé „zapoměli na dědečky“. Bezvýhradného přijetí nové vládní iniciativy je mezi ohlasy jako šafránu.

ANI V BRUSELU NEROSTOU PENÍZE NA HNOJI

Ti, kteří dotaci vítají, dokonce i ti (politici), kteří ji propagují, zdůrazňují především to, že plánovaných 55 miliard korun, které jsou na rozdávání přichystány, nezatíží tuzemský státní rozpočet, ale jsou penězi od Evropské unie, nabídnuté obyvatelstvu, a bylo by neprozíravé a vůči našim občanům nezodpovědné je odmítnout. Zamlčují tak podstatu věci, že totiž ani v Bruselu nerostou peníze na hnoji. Fondy pocházejí z tržeb za prodej emisních povolenek, kterých bude čím dál méně a jsou proto čím dál dražší. „Kupují“ je občané v cenách elektřiny, stavebních materiálů, chemických výrobků, hutního materiálu, zkrátka v cenách produkce, jejichž výroba je emisními povolenkami podmíněna. Povinnost nakupovat povolenky bude zahuštěna o dopravu a vytápění budov. Skutečně tedy dochází k přerozdělování peněz, a dojde k ještě většímu přerozdělování peněz, když ne zrovna od „chudých“, tedy od každého směrem k vybrané skupině obyvatel, a zřejmě z větší části tvořené skutečně ne státní pomoci potřebných.

Společnost STEM/MARK nedávno zveřejnila výsledky průzkumu o znalosti lidí novely energetického zákona, respektive o jejich zájmu o vlastní bezemisní zdroj energie. Kromě jiného z průzkumu vyplynulo, že 6 % dotázaných už takový zdroj má, 17 % jej plánuje a téměř čtvrtina prohlásila, že pořízení takového zdroje pro ně není možné. Zájem vyrobenou elektřinu sdílet by mělo 73 % respondentů, kteří mají vlastní výrobní zdroj energie. K připojení do komunity by možnost sdílení motivovala 56 % těchto respondentů. O rozšíření stávajícího zdroje by uvažovalo 38 % z nich. Výzkumníci nesdělili sociální status respondentů, ale dá se předpokládat, že fotovoltaicky aktivní občané nepatří do spodního kvartilu příjmů domácností.

Lze předpokládat, že podobné rozložení zájmu nastane o dotace Oprav dům po babičce. Už proto, že žádat budou moci jen majitelé nemovitostí. Vlastnictví domu, byť třeba neobývaného, vyžaduje určité pravidelné výdaje. Mohou si je dovolit ti, kterým nechybí jinde. Dále proto, že dotace, i když jsou plánovány velkoryse a jsou nabízeny štědré bonusy jednak za určitá technická či ekologická řešení, jednak za děti, nepokryjí všechny náklady a bude nutné účastnit se vlastními penězi, respektive úvěrem. Ten sice slibují stavební spořitelny za zvýhodněných podmínek, ale neslibují, že jej poskytnou každému bez vyhodnocení jeho dlužnické bonity. Program je orientovaný na mladé rodiny s dětmi, ač to není nikde explicitně řečeno, kromě samotného názvu titulu. Tím spíše však udělování dotace a schvalování úvěru bude selektivní směrem k příjmově lépe zajištěným domácnostem.

Další diskriminace se skrývá v podmínkách pro udělení dotace. Může být poskytnuta na rekonstrukci domů starších 10 let. Topný systém musí být založen pouze na kamnech či kotlích na biomasu, nebo tepelném čerpadlu. Kdo si pořídil plynový kotel a nedej bože s Kotlíkovou dotací, na topení žádnou další ani po babičce neobdrží. To je prostě smůla, když i ten plyn je v EU povolen jen dočasně. A pak je tu podmínka, že 10 let po schválení dotace (v tzv. době udržitelnosti) musí žadatel mít v předmětné nemovitosti trvalé bydliště. Podmínky řeší změnu vlastníka v období po schválení dotace, před dokončením rekonstrukce (obojí celkem složitě a s rizikem pro žadatele), ale už vůbec po jejím dokončení. Kromě úmrtí žadatele a převodu nemovitosti na dědice. Také tato podmínka vyřazuje z dotačního titulu značnou část potenciálních zájemců. Ono není snadné někde žít a mít dobrou práci, a někde jinde mít trvalé bydliště. Už kvůli školám pro děti, lékařské péči, apod. Těm, kteří v opravené nemovitosti budou skutečně bydlet, se značně omezuje mobilita za prací. Mohou se zanedlouho ocitnout v krásném dotovaném domě, lež bez práce nebo jen s mizernou výplatou.

Ministr Hladík neoznámil národu ještě jednu důležitou okolnost. Že totiž renovace starších domů budou povinné. Podle návrhu, který se nyní projednává v Evropské komisi, povinností majitelů nemovitostí bude zateplit je a osadit fotovoltaickou elektrárnou, bude-li to možné. Termín: do roku 2033 zlepšit emisní vlastnosti domu, do roku 2050 docílit bezemisního domu. To se týká i domů starších. Zatím nebylo zveřejněno, co se stane, když se nedocílí, ani zda se povinnost bude vztahovat i na objekty obývané dočasně, tedy rekreační. Odborníci tvrdí, že se připravovaná směrnice dotkne nikoliv 400 tisíc domů, které do Oprav dům po babičce předpokládá zahrnout ministr Hladík, ale 1,6 milionu objektů. Podle odborných odhadů stavebních firem, stavebních spořitelen a bank si splnění směrnice, bude-li přijata, vyžádá více než 2 biliony korun. To obnáší přes 60 mld. Kč ročně do roku 2050. Vyčleněných 55 miliard korun po babičce do roku 2028 tedy není žádná darda, která by, jak si ministr přeje, urychlila renovaci domů z dosavadních přibližně 0,15 % na 3 procenta ročně. „Komplexně obnovit bytový fond bude rámci Evropské unie trvat 500 let a v Česku dokonce 600 let,“ říká Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace. Aby se tedy termín stihl, bude nutné tempo zvýšit dvacetinásobně. Lze důvodně pochybovat, že se dvacetinásobně zvýší počet českých domácností, které se budou moci do renovací domu pustit. Zato nelze pochybovat, že česká vláda onen návrh Evropské komise srdnatě schválí. Což, mimochodem, vyvrací argument odpůrců babičkovské dotace, že se za peníze všech zvýší hodnota nemovitosti některých. Ono se jen zabrání jejímu znehodnocení.

V neposlední řadě, v kontextu mnoha dalších závazků EU, jsou energetické úspory, respektive jejich návratnost, diskutabilní. Po roce 2035 a nejpozději 2050 by se veškerá energie měla získávat pouze z bezemisních, obnovitelných, stále efektivnějších a lacinějších zdrojů, tedy prakticky za pakatel. Nákladná řešení na její šetření tak už nebudou mít opodstatnění. Do té doby značnou část úspor spolknou splátky úvěru. Víš, babi?

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Jako kandidátku na francouzskou premiérku navrhne levicový blok Nová lidová fronta státní úřednici...

Miloslav Novák
23. 7. 2024

Sparťanští fotbalisté do kvalifikace o Ligu mistrů vstoupili vítězně. V úvodním utkání 2. předkola...

jhr Jan Hron, ČTK
23. 7. 2024

Kamala Harrisová vidí souboj s Donaldem Trumpem jako volbu mezi svobodou a chaosem. Americká...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

V neděli 21. července 2024 dosáhla celosvětová průměrná teplota nejvyšší hodnoty od začátku měření...

inc Lubomír Světnička
23. 7. 2024

Je to přesně 129 let od narození legendárního generála Františka Moravce, jednoho z nejvýraznějších...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz