29.11.2021 | Svátek má Zina


Diskuse k článku

OLYMPIÁDA: Plať a buď hrdý

Probíhající tokijská olympiáda je nejztrátovější v dějinách, alespoň tedy z hlediska tržeb z přímé divácké účasti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
G. Kříž 31.7.2021 0:18

Pan autor má pravdu, ale... V začátcích byly olympijské hry vcelku spartánskou záležitostí. Dle wiki se soutěžilo "ve 43 soutěžních disciplínách 9 sportů". Od té doby se to rozrůstá. Na současných OH, opět dle wiki: "339 soutěží ve 33 sportech (50 disciplín)". Stal se z toho moloch. No a ne každé OH musí skončit fiaskem. Rozumu je zapotřebí. Japonci měli smůlu s Covidem, jinak by přijeli turisti/fanoušci z celého světa a utratili by spoustu peněz.

P. Hatina 30.7.2021 8:26

Tak ono je to tak. A vzpomínám si tak že jistý antický filozof pronesl hezkou větu, že na olympijské hry přicházejí tři skupiny lidí, jedni jako sportovci, druzí jako diváci a třetí jako obchodníci.

Takže diváky už jsme nyní škrtli, obchodníky už vlastně taky (bez kunčaftů se prodávat nedá), tak už zbývají jen ti sportovcí. Ale ty už po masových testech na koronavirus škrtají postupně taky..

Z. Ukolébavka 30.7.2021 8:02

Autore, ve vašem příspěvku se to hemží prachama, leč duch olympismu tam není ni špetkou. Vy o sportu víte kulový, vás zajímá jen naditý měšec. Protože jste do něj nestřádal, vám z něj neubyde, tak jsou vaše strarosti liché; pořadatel ty náklady nějak ponese, i přes všechnu mizérii doby. Já bych se před Japončíky poklonil, a vůbec ne ceremoniálně, leč v respektu.

T. Dvořák 30.7.2021 23:59

Olympijské hry nejsou tak ztrátové, jak někdo tvrdí. Předchozí hlavní stadion z roku 1964 byl více jak 50 let intenzivně využíván , zejména zábavním průmyslem , mnohá sportoviště budou také tak využívána po mnoho let. Například úplně nový stadionek na skateboarding a další tomu podobné. Nemluvě o olympijské vesnici, ta je všude stavěna jako byty a ty se ve velkoměstech prodají hned a za super ceny. Započítat do nákladů olympiády přestavby stanic nadzemní dráhy a další stavby, které město beztak potřebuje, může jen ten, kdo chce Olympiádu zlikvidovat. Je to totiž pro sportovní byznys konkurence. Jen hlupák jim na to skočí.

T. Zlesa 30.7.2021 7:58

Sport profíků je průmysl (ekonomické odvětví) jako každé jiné. Má své příjmy a výdaje a výdělky. Má své dotace jako třeba dopravní stavitelství. Lidi to chtějí, potřebují. Jinak by se tam ty peníze neobjevily. Na té špičkové úrovni existují televizní práva za velké peníze. O tom tu zatím nebyla řeč.

J. Jurax 30.7.2021 18:15

Lidi to chtějí, potřebují ... hm ... jak kteří.

Asi nejsem lidi ... :-)

V. Církva 30.7.2021 7:42

Tak pravda je, že Rusům či Číňanům tyto ztráty nevadí případě nesmí vadit (vyberte si podle oblíbenosti pravice či levice).

Zakázat olympiádu by se mi ale nelíbilo?! Ale udělat ji pro obyvatele pořadatelské země výhodnou. Takže zlevnit náklady méně bombastickými stavbami, a hlavně stavět tak, aby to co se na olympiádě postaví bylo pak využitelné pro masovější sportování, protože k tomu by skutečně měla olympiáda stimulovat.

To by nakonec mohlo být i v kritériích MOV.

Jinak ale Olympiádu nesnáší klasičtí liberálové, fotbalovou ligu ti levicoví. Dle mne se do fotbalu taky sypou zbytečné peníze. Klasický liberál by řek že je to dobrovolně ze soukromých peněz. Jenže sponzoři jsou globální firmy co už taky nejedou podle klasického kapitalismu a jestli dám peníze z daní nebo je dobrovolně vezmu dětem z platby na sportovní kroužek, to je sice svobodnější ale zas tak velký rozdíl to není.

Problém je že lidé vráží moc peněz do pasivního předraženého sportu místo do kondičky vlastní a svých dětí. A taky nemáme na sportování dost času.

Š. Hašek 30.7.2021 7:13

To nejsou olympijské hry (viz historie). To je podivný špektákl. Vyšlechtění mutanti někde "sportují". Bafuňáři důležitě rokují.

A jako spoustu jiných věcí dnes - náklady jsou zákeřně rozprostřeny, platí i ti, které to vůbec nezajímá!!!

Tak si tipněte, kolik občanů by bylo ochotno zaplatit fakturu na "sport" cizích, mnohdy naprosto neznámých lidí a kanceláře těch činovníků?

Pokud vezmu jako plátce jen dospělé v ČR, vychází mi to na 6000.- Kč ročně. Ani floka!

Potřebuji peníze na vlastní sportování a sportování vnučky.

Dobré účty dělají dobré přátele!

T. Kohout 30.7.2021 1:56

Čili Vy byste doporučoval třeba měsíc, nebo týden před zahájením her udělat aktuální průzkum a pokud by s nimi "lid" již nesouhlasil, tak je zrušil?

P. Hatina 30.7.2021 7:23

Proč medle měsíc nebo týden před zahájením? V úvodu článku se píše o plánovaných OH v australském Brisbane v roce 2032. A kdyby se udělal průzkum mezi Australany už;-D teď, dá se čekat, že by byli proti..

Š. Hašek 30.7.2021 7:31

Dělal bych ostatně i průzkumy i u nás. Stran sportu. i jiné!

Samozřejmě - jak by někdo napsal ano, bylo by to platné pouze s ihned zaplacenou fakturou na "předpokládané" náklady!!! Vlastně i na náklady toho průzkumu.

Byl by možná cvrkot!