4.10.2023 | Svátek má František


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Roškota 19.9.2023 9:29

Domnívám se, že problémem není ani tak inflace, ale nevhodná struktura naší ekonomiky. Nezvladatelné inflace je důsledek. Jsme zemí montoven s nízkou přidanou hodnotou a ještě jako subdodavatel velkých firem ze zahraničí.

Minulé vlády a nemyslím teď jen tu Babišovu, místo toho aby podporovaly technologicky vyspělé podniky si honily procenta zajištěnou zaměstnaností a my jsme spokojeně akceptovali nízké příjmy výměnou za jistotu zaměstnání. Zlenivěli jsme. Touhou mladých, kvalifikovaných absolventů VŠ není založení vlastní firmy, ale teplé místečko v korporátu.

To co nás teď čeká je zásadní rekonstrukce struktury naší ekonomiky a to situaci která není příznivá. Bude to bolet a nevidím na naší politické scéně nikoho kdy by byl schopen něčeho takového . Je to vtipné, ale nejlepší vizí, kterou jsem poslední léta četl je kniha Andreje Babiše ̈: ...o čem sním...". Babiš se bohuže to co má v knize ani nepokusil zrealizovat a to na to měl ty nejlepší možné podmínky.

J. Vlček 19.9.2023 9:52

Pane Roškoto, pokud se budeme spoléhat na strany, které se střídají ve vládě po celou dobu po sametu, zlepšení se nedočkáme nejspíš nikdy. Tendence stavu naší země je totiž stále klesající.

Co takhle pokusit se o malý reset, a svěřit důvěru novým, prohnilou politikou nezatíženým mimoparlamentním stranám? Nebo snad dosavadní parlamentní strany mají monopol na vládnutí navěky?

Za pokus resetu, s cílem vybřednout ze současného marasmu a konečně se pohnout kupředu, by to určitě stálo. Naše země a její obyvatelé by si to určitě zasloužily. ! [>-]

J. Roškota 19.9.2023 10:02

Nemyslím, že tendence stavu naší země je klesající, jak píšete. Jen jsme se zastavili uprostřed cesty a mysleli, že máme hotovo. Nikdy nebude hotovo.

Pamatujete na Věci Veřejné?

J. Vlček 19.9.2023 10:14

V hledání východiska je potřeba pokračovat, a ne se nechat odradit jednou špatnou zkušeností s Věcmi Veřejnými.

Lidí, kteří už mají toho přešlapování na místě, a vývoje od desíti k pěti dost, přibývá den ode dne. Chtějí změnu, ale opravdovou, ne tu, co slibovala a předvádí, respektive nepředvádí, pětikolka. [>-]

P. Diviš 19.9.2023 10:05

Ano, pokud by ovšem nějaké malé perspektivní strany či hnutí byly. Poslední byli Svobodní a jejich preference možná znáte.

Jinak "hoνno, hoνno, slavný soude!"

J. Vlček 19.9.2023 11:03

Příčiny hledejme u našich slavných "nestranných" médií. Kdyby dávaly prostor k prezentaci všem, namísto podlézání vládním stranám, jistě by se to projevilo ve volebních výsledcích.

To jsou ti tak zvaní hlídači demokracie v našem státě. To je to vaše ho..., pane soudní rado. ;-D

P. Diviš 19.9.2023 13:09

Jistěže i média mají svůj podíl, ale je mezi nimi dost konkurence, takže hlavní problém asi je, že "nejsou lidi". Lidi schopní se prosadit s jednoduchým, srozumitelným a funkčním programem. Ze současných stran a hnutí nemá nic takového žádná a žádné, z těch, o kterých vím.

J. Vlček 19.9.2023 13:43

A věcem si ta média konkurují? V tom, kdo dokáže lhát rafinovaněji? Nutno uznat, že tato konkurence vskutku funguje dobře. ;-D

J. Vlček 19.9.2023 13:49

A v čem si ta média konkurují?.....

J. Anděl 19.9.2023 12:08

Nové čisté strany jen za poslední roky: Věci veřejné, ANO, Piráti, SPD.

Kdyby váš návrh fungoval, už by to přece dávno muselo být jiné. Ale jak správně píšete, tendence se nemění.

Možná se mění jména v politice, ale nijak zásadně se nemění lidé.

J. Vlček 19.9.2023 13:13

Pane Anděli, vámi vyjmenované strany jednak už neexistují, nebo už jsou svojí přítomností v parlamentu natolik prosáklé tou špínou politiky, že už si hlídají pouze své židle a svá korýtka, a starosti o lidi vypustily z hlavy.

S tou stojatou močůvkou parlamentu musí zamíchat nová krev, která dá věcem nový impuls a směr.

Chce to nastavit zodpovědnost politiků vůči jejich voličům. Neplní-li politici sliby, pro něž je lidé zvolili, nemají tam co dělat, a musí být nahrazeni jinými, kteří ty sliby plnit budou.

Pětikolka ze svých slibů neplní žádný, zato koryt se drží jako klíště. Těchto pět stran s různými programy jsou najednou jednotni, a jen si rozdělují mezi sebou nejrůznější pašalíky, na úkor daňových poplatníků, stále navyšujíce svoji již tak značně přebujelou administrativu.

Nejhorší je to, že přestože lidé projevují svůj nesouhlas s jejich vládními kroky, které se vymykají jejich předvolebním slibům, oni mají stoosmičku a lidem se smějí do ksichtu. To je ta bída naší současné vládní politiky. Rv [>-]

J. Anděl 19.9.2023 13:31

Ale oni právě byli "nová krev" a selhali. Buď vypadli, nebo se pošpinili.

A já považuji za naivní myslet si, že to tentokrát bude jinak.

Poslední vzedmutí této naivity se vyčerpalo tím, že většina těchto nespokojených voličů zakotvila u ANO.

Už není kde brát.

J. Vlček 19.9.2023 13:53

Ale je, neztrácejte naději. Neházejme flintu do žita. ;-)

J. Anděl 19.9.2023 15:32

Myslím, že je škoda na to plýtvat nadějí. Jsou oblasti v osobním životě, kde se uplatní mnohem lépe.

P. Diviš 19.9.2023 10:04

S tím vláda nic nenadělá, může prospět jedině tím, že nepřekáží iniciativě. Což zatím žádná moc nedělala a také tomu brání spousta EUnijních nesmyslů.

T. Diblík 19.9.2023 11:47

Když oni ti nešťastníci zleva doprava a odshora dolů mají utkvělou představu, že hlasování je práce. Kdyby tou představou aspoň trpěli. :-)

Z. Lapil 19.9.2023 13:20

Chyba je mnohem starší. Tvrdím, že politici nejsou od toho, aby řídili ekonomiku. Proč? Proto, že ani nejgeniálnější vláda neví, kdo, co a za kolik je ochoten si koupit. Výsledkem je mj. stav, kdy já, který jedu do práce vlakem, platím pražským kolegům příspěvek na tramvaj, zatímco oni mně připlácejí na ten vlak, takže ani jeden nevíme, kolik ta cesta doopravdy stojí.

Takovým situacím u nás doma říkáme Jak u blbejch na dvorku.

Fundovaněji Hayek (Cesta do otroctví; nebo mnohem tlustší Omyly socialismu), případně velmi lapidární Bastiat (Co je a co není vidět).

Bastiata najdete celkem snadno na internetu, Hayeka, hlavně jeho Omyly socialismu, si budete nejspíš muset půjčit.