1.12.2023 | Svátek má Iva


Diskuse k článku

ODRBÁVÁNÍ ZÁKAZNÍKŮ: Inflace má dlouhý ocas

Znehodnocení úspor vede ke ztrátě důvěry, a ztráta důvěry bývá trvalá. Začasté i doživotní. A tady se té ztrátě důvěry stát nemůže vyhnout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Roškota 19.9.2023 9:29

Domnívám se, že problémem není ani tak inflace, ale nevhodná struktura naší ekonomiky. Nezvladatelné inflace je důsledek. Jsme zemí montoven s nízkou přidanou hodnotou a ještě jako subdodavatel velkých firem ze zahraničí.

Minulé vlády a nemyslím teď jen tu Babišovu, místo toho aby podporovaly technologicky vyspělé podniky si honily procenta zajištěnou zaměstnaností a my jsme spokojeně akceptovali nízké příjmy výměnou za jistotu zaměstnání. Zlenivěli jsme. Touhou mladých, kvalifikovaných absolventů VŠ není založení vlastní firmy, ale teplé místečko v korporátu.

To co nás teď čeká je zásadní rekonstrukce struktury naší ekonomiky a to situaci která není příznivá. Bude to bolet a nevidím na naší politické scéně nikoho kdy by byl schopen něčeho takového . Je to vtipné, ale nejlepší vizí, kterou jsem poslední léta četl je kniha Andreje Babiše ̈: ...o čem sním...". Babiš se bohuže to co má v knize ani nepokusil zrealizovat a to na to měl ty nejlepší možné podmínky.

J. Vlček 19.9.2023 9:25

Pane Roškoto, to, že něco zrovna vy nevíte neznamená, že tomu tak není. Stačí, když si pravdivě odpovíte na otázku, za které naší vlády bylo v naší zemi hůře, než za té současné? Rv

Co konkrétně udělala špatně? Všechno na co sáhla. Co konkrétně udělala dobře? To víte pravděpodobně jen vy sám. ;-D

J. Roškota 19.9.2023 9:16

123 Hodně se mluví o tom, že Fialova vláda je nejhorší vůbec. Také nejsem spokojený, ale nejhorší? Můžu vyjmenovat několik věcí, které udělala špatně vláda s účastí ANO, ale nevím co konkrétně udělala špatně vláda Petra Fialy. Kromě toho, že je váhavá a opatření přicházejí pozdě, ale to není příčina současného stavu.

J. Vlček 19.9.2023 9:06

Jen úplný blbec, nebo nějaký pražský mudrlant, může dokola opakovat ničím nepodložený úsudek, o neexistující variantě k nejhorší vládě jakou tato země kdy měla. Rv [>-]

Mluvit o štěstí ve vztahu k této vládě je známkou progresivní debility. ;-D

P. Kmoníček 19.9.2023 9:04

No, když to tvrdí Pepax, tak to bude pravda !

M. Valenta 19.9.2023 8:59

Naopak. Sáhnete po tom co je momentálně ve slevě nebo počkáte až bude to Vaše. V nejhoším s koupíte méně. Hlavně neplýtvat.

M. Valenta 19.9.2023 8:59

Naopak. Sáhnete po tom co je momentálně ve slevě nebo počkáte až bude to Vaše. V nejhoším s koupíte méně. Hlavně neplýtvat.

M. Pivoda 19.9.2023 8:58

Má inflace dlouhý ocas? Jak se píše v názvu článku?

A víte co je to osobní inflace? No to je přece smrskflace. A ta znamená, že váš ocas se vám smrskne.

L. Burget 19.9.2023 8:57

Při rozboru toho občanského uvědomění by musela naprosto zásadní roli hrát všeobecná mediální propaganda, ostatně i dnes se tato vláda drží tam kde je pouze proto, protože má prakticky bezvýhradnou podporu mediálního mainstreamu. Takže uvědomění občanů ohledně toho, která alternativa je horší, bylo zásadním způsobem narušeno právě tou jednostrannou propagandou.

M. Valenta 19.9.2023 8:49

a funguje i v praxi, v D i v CR. A stačí málo. Nebýt závislý na jednom typu výrobku.

M. Valenta 19.9.2023 8:49

a funguje i v praxi, v D i v CR. A stačí málo. Nebýt závislý na jednom typu výrobku.

L. Burget 19.9.2023 8:44

Tak inflace se krotí tím hůře, čím méně na to stát nástrojů má. A v zemi, kde je do soukromých rukou /rozumějme oligopolů a kartelů/ (pro)dána naprostá většina ekonomiky, včetně energetiky nebo významné části zdravotnictví, tu inflaci jaksi regulovat nelze jinak, než mandatorními výdaji.

Pochopitelně, že stát by se uskromnit mohl, mohl by škrtnout tuny administrativy a zaplatit už zbytečným úředníkům rekvalifikace na profese, které ze státní kasy neberou, ale přidávají tam, jenže oni přece jsou ten "stát", proč by to jakákoli politická reprezentace dělala, když veřejná správa je prakticky největší socioprofesní skupina, kterou může korumpovat různými dárečky?

Pochopitelně, že stát by mohl významně omezit inkaso doplatků na bydlení a vůbec rozdávání dávek těm, kteří pracovat nechtějí a protože je stát živí, tak ani nemusejí. Ale protože opět ten "stát" je jedna ruka s různými politickými neziskovkami a protože do jejich kapacit outsourcoval významnou část služeb, které garantuje, je opět rukojmím jejich politické agendy.

Pochopitelně, že stát by mohl daňovými opatřeními regulovat počet výjimek pro sektory, které si ty výjimky vyhádaly a mají tuto výhodu bezdůvodně, pochopitelně, že by stát mohl daňovými opatřeními regulovat odvod dividend do zahraničí. Jenže to by opět musel jít proti zájmu zásadních ekonomických lobby s tím státem prorostlých.

Takže ano, řešení existují, ale jsou to řešení "extrémní". Tedy "extrémní" dle představ těch, kteří chtějí o řešení jen kecat a za extrémní považují vše kromě zachování současného mafiánského systému "ruka ruku myje".

L. Harvánek 19.9.2023 8:28

Děkuji za vysvětlení, ale moc mi to nepomohlo. Kdybych chtěl (a hlavně mohl) vyměnit nákupní zvyklosti, musel bych sáhnout po dražším zboží a tím bych si moc nepomohl.

Z. Lapil 19.9.2023 8:24

Ono se to rak děje.

Ale predevsim: mým úkolem v krámě není strachovat inflaci, ale nakoupit tak, aby mi to co možná vyhovovalo. Včetně rozhodnutí typu Tohle jim nedám, případně horší Na tohle nemám.

P. Pepax 19.9.2023 8:20

R^ 5-kolka je přírodní katastrofa, nahradit ji může kdokoliv aniž by se něco zhoršilo.

M. Kanda 19.9.2023 8:20

Ono to máte těžké. Mandatorní výdaje dosahují nějakých 110% rozpočtových příjmů a generují tak už samy o sobě deficitní rozpočet. A někde stát na ty výdaje vzít musí.

Neochota snížit ty mandatorní výdaje se opravdu vládě vytknout dá. Ale uvědomte si, že největším takovým výdajem jsou důchody (minulou vládou několikanásobně zvýšené nad rámec zákona), které tvoří více než 40% těchto výdajů. Bez zásahu do této položky je prostě snížit nelze a pohleďte jakou hysterii vyvolává už jen pomyšlení na nějaké úpravy.

J. Pokoutný 19.9.2023 8:05

"Sníženì počtu úředníků na úroveň před nástupem vlád ANO." Už jste si všiml, kolik úřadů a míst vzniklo po nástupu pětikolky?

P. Diviš 19.9.2023 8:02

Banka už dlouho neintervenuje a když to dělala, tak spíš proti vaší teorii.

T. Diblík 19.9.2023 8:01

Tomáš Baťa věděl, co s tím:

Dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání.

A za sebe dodám: Zarazit tu pitomou praxi, kdy peníze vznikají tím, že banka dá úvěr.

P. Diviš 19.9.2023 8:00

Zajímavá teorie, až by se dalo říci alternativní. :-P

P. Diviš 19.9.2023 7:59

Jistěže je. Ale není to odbornost páně Kechlibarova, kterého čtu velice rád, ale ekonom není.

P. Diviš 19.9.2023 7:58

Základním problémem je, že lidé raději uvěří pitomým fámám, protože realita je pro ně příliš složitá. Jak jste právě názorně demonstroval.

Fialovu vládu nedosadilo nějaké zahraniční zákulisí, ale prostá skutečnost, že její alternativy jsou j͇e͇š͇t͇ě͇ horší, což si naštěstí nějaká část občanů uvědomila.

P. Diviš 19.9.2023 7:56

Pokud by stát skutečně bojoval s inflací, musel by škrtat a rušit ještě mnohem více. Je to Scylla a Charybda, to, co by bylo potřeba a to, co je reálně politicky průchodné. Totéž se týká ČNB.

F. Navrátil 19.9.2023 7:48

Základním problémem je, že velcí zákulisní (zejména zahraniční) hráči dosadili fialovou vládu, která logicky nemá zájem pracovat ve prospěch českých občanů, ale tak, aby se zalíbila svým sponzorům. Mnohdy neprávem proklínaný Hácha oponoval v Berlíně Hitlerovi, který vyhrožoval bombardováním Prahy a masakry civilního obyvatelstva. Protektorát podepsal až po infarktu, kdy ho Göring nechal napíchat injekcemi. Fialová vláda cílevědomě a se svazáckou horlivostí buduje protektorát a lokajsky sloužit cizím zájmům, protože vůči svým občanům necítí žádnou odpovědnost.

M. Valenta 19.9.2023 7:26

Dělám to sice jinak, ale i to co popisujete by tlačilo inflaci dolů. Pekař nemá zájem píct hromady obyčejných housech ač také předražených. Chce prodávat ty lepší, u kterých se mnohem lépe natahuje cena a zároveň méně práce, energie...

M. Valenta 19.9.2023 7:26

Dělám to sice jinak, ale i to co popisujete by tlačilo inflaci dolů. Pekař nemá zájem píct hromady obyčejných housech ač také předražených. Chce prodávat ty lepší, u kterých se mnohem lépe natahuje cena a zároveň méně práce, energie...

Z. Lapil 19.9.2023 7:14

Ono asi hodně záleží na srovnání v čase. Když "to" loni stalo dvacku a letos čtyřicet, je roční inflace 100%. Za rok bude 4o korun znamenat roční inflaci 0%. Y když si i za rok budete pamatovat loňskou cenu, tak vám to pochopitelně nevyjde.

Elektřina je navíc hodně divoká v tom smyslu, že je ba až bordel v tarifech (mně ten dlouhodobý vydržel do letoska), a kus zdražení je i v tom, že "operativni" dodavatelé nedokázali nakupovat tak levně, jak se zavázali svým zákazníkům a prostě to zabalili (Bohemian energy, pozor, PŘED invazi na Ukrajinu a následných sankcich)

Z. Lapil 19.9.2023 7:02

Ne. To je, když si místo svých oblíbených housek, které místo desetikoruny stojí dvacku, začněte kupovat rohlíky, které místo tři korun stojí desetikorunu. Nakupujete pořád stejně draho.

J. Hotzký 19.9.2023 6:51

R^

P. Dvořák 19.9.2023 6:45

Když nejste schopen přestat nakupovat jakékoliv potraviny, tak přispíváte k udržování inflace po delší dobu na vyšší úrovni.

:-)