Sobota 19. dubna 2025, svátek má Rostislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuse

OBCHOD: Cla a bohatství

Skupina pachatelů dobra se rozhodne chránit tuzemské producenty.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

KA

K50r64e28i79d66l 24A77.

10. 2. 2025 8:34

Žádný stát nezbohatl tím, že se otevřel zahraničnímu obchodu. Každá ekonomická velmoc začínala s ochranářstvím a teprve, když byla hospodářky silnější než druzí, tak podporovala svobodu mezinárodního obchodu.

1) Anglie vedla s Nizozemím v 17. století válku, aby zakázala nizozemským obchodníkům vozit zboží do anglických přístavů. Poté, co se jí to podařilo, šla hospodářská síla Anglie nahoru a Nizozemska dolu.

2) USA byly dlouho protekcionistické, dokud se nestaly nejsilnější ekonomikou světa, pak prosazovaly volný obchod (Kdo s námi nebude chtít obchodovat, tomu vyrazíme dveře). Za Reagana uvěřili volnotržní ideologii úplně, zapomněli na obranné mechanismy a tak to šlo s americkou ekonomikou pomalu do háje na úkor Číny.

3) Po druhé světové válce chránily USA německý průmysl a zabránily americkým firmám tam investovat a dovážet levné zboží. Zřejmě tím Němcům ublížili natolik, že se německá ekonomika stala nejsilnější v Evropě.

P.S.: Věřit dnes volnotržnímu fundamentalismu je jako být komunistou v osmdesátkách. Je velký omyl konzervativců, pokud tomuhle uvěřili: Konzervativec má věřit v reálnou zkušenost, poučit se z jemných odstínů a hluboké znalosti historie. Ekonomický liberalismus je typologicky stejný typ utopismu jako komunismus, akorát s opačným znaménkem. Konzervatismus musí být svou podstatou antiutopický.

2 1
možnosti
JR

V historii se dají najít i opačné příklady. Čína v 15.století zařízla svůj rozvoj a přišla o technologický i ekonomický náskok tím, že se zcela izolovala od světa. Japonsko, v 19.století zase napojením do mezinárodní výměny vyrostlo do světové velmoci. I Vámi zmiňovaná Anglie a USA vyrostly až v okamžiku, kdy se obchodu otevřely.

1 0
možnosti
KA

K53r72e47i65d53l 16A65.

10. 2. 2025 10:10

S těmi opačnými příklady máte pravdu. Já jen tvrdím, že nic není univerzální recept. (Když doktor řekne: Jezte více zeleniny, tak to neznamená, že nejlepší pro každého je nejíst nic než zeleninu.) Anglie i USA rostly i poté, co se otevřely, ale ne v přímém důsledku toho. Pokud je někdo ekonomicky slabý a otevře se, tak mu to příliš nepomůže, spíš naopak. Pomáhá to silným. Boxer může v ringu dále zesílit, ale pokud nemá za sebou trénink, tak si tam nejspíš přivodí zranění.

0 0
možnosti
JR

Řekněme, že naše ekonomika je slabá (není to pravda, jen v sousedství silných ekonomik to tak vypadá). Jak bychom asi dopadli, kdybychom se ekonomicky uzavřeli do sebe? Ču čche. My nutně potřebujeme, otevřenou ekonomiku a volný obchod. Když už ne celosvětově, tak v EU. Soběstačnost si mohou a ještě jen do určité míry dovolit velké ekonomické celky, jako je USA, v budoucnosti snad Čína, možná i EU. V každém případě by to ale znamenalo stagnaci.

0 1
možnosti
PD

Pan Kreidl zaměňuje příčinu a následek.

0 0
možnosti
VP

V60a32ň70u81r67a 85P42e91t20r

10. 2. 2025 13:49

USA se otevřely obchodu až v za WW2!!!! Mezi lety 1870 až 1939 bylo do USA prakticky nemožné dovést cokoliv, co tam bylo možno vyrobit.

0 0
možnosti
JR

ještě malá poznámka. Nezdálo se mi že by se německá ekonomika po válce zmátořila vlastními silami. Podíval jsem se na to.

Mezi lety 45-48 spojenci se skutečně snažili Německo přiškrtit a omezovali investice i obchod. Nicméně později, s Marshallovým plánem se situace obrátila a Německo se naopak stalo nadšeným a vítaným účastníkem evropského i světového trhu investic i zboží. Počáteční investice Spojenců do německého průmyslu byly rozhodující. Německý ministr hospodářství Ludwig Erhard prosadil volný trh a napojení Německa na mezinárodní finanční instituce.

To je základ následné německé prosperity.

0 0
možnosti
KA

K37r60e85i27d61l 87A49.

10. 2. 2025 12:36

Vy mi podsouváte něco, co já vůbec neříkám. My jsme slabá ekonomika, naše podniky a banky vlastní cizí kapitál. Nemůžeme se uzavřít, protože ti, co mají nad naší ekonomikou moc, to nedovolí, a samozřejmě by to k ničemu nevedlo. Ale to, že jsme se otevřeli, znamená, že jsme ztratili kontrolu nad ekonomikou. Dneska si na rozdíl od komunismu nejsme schopni postavit ani jadernou elektrárnu. Když se porovná relativní síla ekonomik v roce 1989 a cca 2004, tak se "uzavřené" Bělorusko vyvíjelo lépe než ČR, růst HDP tam byl relativně vyšší.

Nikdo rozumný neusiluje o soběstačnost, cílem soběstačnost ve strategických odvětvích. Cla nemají zabránit obchodu, jen ho regulovat. Až do 70. let se provozovala v zápaním světě keynesovská ekonomika, někde developmentalismus. Obojí sázelo na státní intervence, cla nebyly sprostým slovem. Teprve od 80. let se začalo prosazovat odstraňování bariér, tzv. deregulace, ale v těch 80. letech zatím jen v Británii a USA. Kde je západ po 30. letech neoliberální politiky? Předhání ho komunistická Čína. Podívejte se na zahraniční obchod USA a Číny v letech 1990 až 2020. Je snad Čína otevřenější než USA?

1 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz