1.10.2023 | Svátek má Igor


Diskuse k článku

NĚMECKO: Socialistická energetická sebevražda...

Revoluce velmi často vedou k pravému opaku toho, co si předsevzaly. Velmi ilustrujícím příkladem je Velká francouzská revoluce, která skončila v potocích krve a dodnes se jí Britové vysmívají a nemůžou pochopit, že nějaký národ může toto slavit. "Revoluce" v energetice, představovaná OZE (obnovitelnými zdroji energie), je podobně nesmyslná, i když samozřejmě zatím nekrvavá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Novák 5.9.2012 20:52

Re: Vážení mudrci,

Máte pravdu.Jsem hlupák. Ještě mi, prosím, vysvětlete, kam se poděje ten zbývající výkon, když se větrníku postaví do cesty ten omezující transformátor. Děkuji.

B. Uhlich 4.9.2012 23:40

Re: Jo jo, souhlasím...jen taková malá

Ale já o tom píšu.... ono se to taky rozemílá a pak se to různě taví a chemicky zpracovává..dostávají se z toho různé kovy...pakliže je to alespoň trochu rentabilní. Ten zbytek je právě křemík, který plave na hladině..ale jeho přepracování a vyčištění je právě neúměrně drahé....proto tvrdím, že recyklace křemíku je v podstatě nesmyslem....  Podívejte můj názor na FVE je v podstatě stejný jako ten Váš ...jen jsem se ohradil proti tomu, že likvidace eletráren je nějak výjímečně náročný technický problém - není. Já se dokonce likvidacema živím...resp. kromě jiného likviduji i vyřazené, poškozené nebo přímo zničené panely z elektráren..při takové stavbě se toho poměrně dost různě rozjede, prošlápne..nabourá jeřábem a tak.... a já to pak likviduji a problém to opravdu není... proto o tom píšu.. :-)

B. Uhlich 4.9.2012 23:01

Re: Nesmysl

Nestačilo, nemohu za to, že neumíte uvažovat jinak než ve stejnosměrném proudu... u střídavého proudu si můžete strčit Kirchhofa za klobouk...Vy Einsteine... 

Ale už jsem Vás pochopil, Vy vůbec nic nevíte o střídavém proudu..v tom je celý problém.... pak chápu.... tak si fakt kupte nějakou učebnici a pak přijďte pokecat....  :-)

B. Uhlich 4.9.2012 22:47

Re: Vážení mudrci,

Ano jste opravdu hlupák, k větrné elektrárně žádnou žárovku nepřipojíte..tedy nepřipojíte tak si to ve své choromyslnosti představujete, vůbec nic nechápete.... ten "větrník" totiž svůj výkon může dát jedině tehdy, když je napojen do sitě je fázován, buzen atd. Pokud by se takto velká větrná elektrárna napojila jen na jednu 100W žárovku, tak by to řídící a regulační elektronika vyhodnotuila jako provoz bez zátěže  a elektrárna by se odpojila..vrtule by šla do "praporu" a ty Vámi zmíněné zákony si můžete strčit kam libo vy rozvodnej Einsteine. Že jste někdy v pubertě zamrz u stejnosměrného proudu a dnes nechápete jak funguje rozvodná síť ..za to já opravdu nemohu...  A když už jste tak bystrej co se týká těch zákonů, tak si laskavě zopakujte třeba zákon zachování energie...třeba by Vás v souvislosti s tímto problémem  mohlo ledacos napadnout. A když už jste tak elektricky geniální tak mi laskavě prozraďte, co by se s tou Vaší 1MWattovou eletrárnou stalo, kdyby jste na ní při provozu zapojil jen jednu Vámi zmiňovanou 100W žárovku.... kampak byste dal ten zbývající výkon, který by Vám tam evidentně přebýval..... no? Čekám....   podle Vás by tam žádný nebyl co... Vy Kirchhofe

P. Novák 4.9.2012 20:58

Vážení mudrci,

 kteří jste chytřejší než Edison, Volta, Tesla a Ampér dohromady. Vyřešte mi tenhle úkol:

K větrníku o jmenovitém výkonu 1 MW, který má vnitřní odpor 100 ohmů a svorkové efektivní napětí 220 V, připojíte 100 W žárovku na 220 V. a) jaký proud poteče žárovkou ? b) jaký výkon bude mít větrník ?

Tak co, kdo bude první? Asi bych měl vypsat nějakou odměnu.

P. Novák 4.9.2012 20:27

Re: Nesmysl

Máte pravdu, že nenabíjíte nic. Nic se nabít nedá. Nabít se dá jen něco. To něco jsou ty dráty + trafa a t.d. Pokud si myslíte, že dráty nejsou nabité, tak si na některý "živý" drát sáhněte. Možná změníte názor.Ale doporučuji , aby měl nejvýše 50 V efektivního napětí. Síť není kondensátor ve smyslu součástky, ale určitě nějakou kapacitu má.  Pochybuji, že byste ji nabil baterií z auta. Síť je možné přetížit velkou spotřebou, pokud stačí výkon zdroje. Není ji možné přetížit velkým jmenovitým výkonem zdrojů, pokud není spotřeba.

P. Novák 4.9.2012 20:15

Re: Nesmysl

Mrzí mě, že mi nedokážete vysvětlit, v čem se mýlím. Já myslel, že od doby Edisona,Volty a Ampéra se elektřina chová stále stejně, tak, jak mi ji popisovali učitelé ve fyzice. Jste si jist, že v rozvodné síti neplatí Ohmův zákon a zákony Kirchhoffovy? To Vás učili na průmyslovce? Platnost těchto zákonů, tuším , nepopřel ani Albert Einstein.Vy víte, na rozdíl od pana Uhlicha, co je elektrický potenciál? Vy se také domníváte, že , když Vám praskne pojistka, protože jste ji přetížil spotřebičem, tak za to může větrník na Baltu? Už se do Vašeho bytu někdy proboural? Vy věříte těm pohádkám medvědí babičky, které vypráví pan Uhlich? Že rozvášněný větrník "pumpuje" nestlačitelnou elektřinu do ubohé sítě, takže ta musí prasknout? Příliv elektřiny z německých větrníků do naší rozvodné sítě se prý dá snížit tím, že se jim postaví do cesty transformátor (To není můj nápad. To je nápad odborníků, jako jste Vy.). Dokázal byste mi vysvětlit,jak to bude fungovat a kam ten chudák větrník bude pak pumpovat tu nestlačitelnou elektřinu, když se k nám nedostane? A s transformátory se na našem území přeci setkává už teď.

P. Novák 4.9.2012 20:12

Re: Nesmysl

Vážený pane Uhlichu. Dovolte mi malou poznámku: To "pumpování" elektřiny do rozvodné sítě zběsilými větrníky se dá spočítat.Stačí použít Ohmův zákon a zákony Kirchhoffovy (zatím, pokud vím, nebyly zrušeny). Zkuste to. Budete určitě překvapen. Mějte se hezky.

P. Novák 4.9.2012 19:56

Re: Nesmysl

Především nemáte pravdu, že na naše území nepustí elektrický proud. Pustí sem část možného výkonu větrníku. Což udělá každé trafo kdekoliv v síti.Neodpověděl jste na další část otázky: kam bude "pumpovat" větrník zbytek toho výkonu, tu nestlačitelnou elektřinu, která rozbije síť, jak praví pan Uhlich. Nebo souhlasíte se mnou, že je to pitomost a do sítě nemůže jít víc elektřiny, než je spotřeba?

B. Rybák 4.9.2012 11:10

Re: Nesmysl

Ten regulační "transformátor" prostě nepustí elektrický proud ze severoněmeckých větrníků na jih Německa přes naše území. To, že přenosová soustava může přenést jenom určitý výkon můžete občas (v malém) pozorovat i na svých bytových pojistkách.

B. Rybák 4.9.2012 11:03

Re: Nesmysl

Obrovský (nárazový) elektrický výkon teče z německých severních větrníků přes naše území na jich Německa. To pochopitelně naši přenosovou soustavu destabilizuje (nárazově přetíží). Je hanba, že Němci za tuto přepravu nic neplatí.

B. Rybák 4.9.2012 10:56

Re: "levicove silenstvi v Nemecku"

Přesně tak.

P. Novák 4.9.2012 8:08

Re: Nesmysl

Jsem rád, že se s Vámi mohu seznámit. Vypadáte jako slušný, hodný člověk. Všichni mi tady nadávají, ale každý z nich není schopen mi říci, v čem se mýlím. Vy to jistě dokážete. Pokud je to i pro Vás složité, tak mi , prosím, vysvětlete aspoň tohle: Příliv elektřiny z větrníků lze prý omezit tím, že se jim postaví do cesty transformátor (to není můj nápad, to je nápad odborníků, jako jste Vy). Můžete mi vysvětlit, jak to bude fungovat? A kam bude pak ten nebohý větrník "pumpovat" tu nestlačitelnou elektřinu (jak praví pan Uhlich?) ? S transformátory se větrník setkává už teď, mezi VN a NN .V čem se tedy bude lišit to, jestli bude trafo ve VN , nebo mezi VN a NN ?

V. Fiala 3.9.2012 11:15

Re: Nesmysl

Ježíši Kriste, Novák, máte za pět a už se nevracejte!

I. Schlägel 3.9.2012 8:19

Re: "levicove silenstvi v Nemecku"

Pokud používáte termín "pravicoví neonacisté", za vrchního blábolu jste tady hlavně Vy. A pro Vaši informaci, i "pravicová" vláda dokáže dělat levicovou politiku. Populismus je jako mor, víme?

T. Cerny 2.9.2012 21:21

"levicove silenstvi v Nemecku"

to jsou ale blaboly .U nas v Nemecku nemame zatim zadnou levicovou vladu jako ji maji treba francouzi a po 12.9. ji budou mit m.j.i holandane kde skoro jiste zvitezi socialiste O dalsim vyvoji nasi energetiky rozhodla nase pravicova vlada .Nemyslim , ze by bylo pro Nemecko dobre ,kdyby zde vyhrali bezesporu extremne  pravicovi  neonaciste aby si pan Hermanek mohl oddechnout. Jinak pani Kaniokova ma jiste pravdu - nase EU nevi co je pro Cesko nejlepsi - na rozdil od svetove nejznamejsiho zlodeje z Ceska Klause nebat se a krast a pak to prohlasovat  za neco v Cesku uplne normalniho.

P. Novák 2.9.2012 21:03

Re: Nesmysl

Neřeším problematiku přenosových soustav .Chápu, že jsou tam problémy s regulací jednotlivých zdrojů.Vycházím jen ze základních principů fyziky elektřiny. Že elektřina teče tam, kde je spotřeba (čili neteče tam,kde spotřeba není) a že spotřeba určuje její výrobu (nikoliv naopak) jste se mohl dočíst na NP od skutečných odborníků přes přenosové soustavy. Já jím nejsem a nebudu.

B. Uhlich 2.9.2012 20:21

Re: Nesmysl

Víte co, pane Nováku, mě je upřímně jedno, že jste buď  troll nebo hlupák  a je mi upřímně jedno, co a jak tady blábolíte. Bohužel nemám čas abych tu s Vámi opakoval středoškolskou fyziku...kupte si v antikvariátu učebnici elektrotechniky pro cca druhý nebo třetí ročník střední školy elektrotechnické ...a budete-li chtít pochopíte, nebudete.li..je to jedno...

M. Kosejk 2.9.2012 18:52

Re: Nesmysl

Po tom, co jsem si přečetl váš text z 02.09.2012 16:41, tak se nebudu ani pokoušet o argumenty. Problematika přenosových soustav pro vás navždy zůstane záhadou, pokud si myslíte toto.

P. Novák 2.9.2012 16:56

Re: Nesmysl

Totéž doporučuji já Vám. Vy jste studoval jaký obor? Máte nějaký věcný argument, mimo to doporučení?

M. Bezouška 2.9.2012 16:52

Re: Jo jo, souhlasím...jen taková malá

pane Uhlichu, obávám se, že nemáte tak docela pravdu. Křemíkový monokrystal lze sice celkem snadno rozemlít nebo jinak zpracovat na materiál podobný, no, řekněme, kvalitnímu křemičitému písku, jenže - a v tom je ten háček - on v tom panelu jaksi není sám. Elektriku, vznikající v jednotlivých celách je totiž nutno také odvést, což se dělá pomocí mědi (šlo by také stříbro, ale to je moc drahé). Od jisté doby je měď také "nebezpečný" odpad, jako ostatně skoro všechno, navíc je dost pracné a energeticky náročné dostat tu měď pryč. O ostatních kovech, které se tam,byť jen ve stopových množstvích vyskytují, cudně pomlčíme. Nejhorší je ovšem  fakt, že OZE nic nešetří, spíše naopak - a plýtvat čímkoli jen proto, že si někdo myslí, kdovíjak ušetří je kvadratická hovadina. Prostě výplod špenátových mozků.

P. Novák 2.9.2012 16:48

Re: Nesmysl

Každý vodič má nějakou kapacitu a k nabití rozvodné sítě určitě nějakou elektřinu spotřebujete.Větráky nemohou vyrábět elektřinu, pokud není odběr.Vytvoří jen napětí.To není stroj na cihly,které musíte odebírat.

P. Novák 2.9.2012 16:41

Re: Nesmysl

Vážený pane Uhlichu. El. síť je spousta drátů, která někam vede a na jejich konci obvykle bývá vypínač a za ním spotřebič.Pokud budou všechny vypínače v poloze vypnuto, sítí nebude procházet proud, i když k ní bude připojeno 10 rozvášněných větrníků. Nebo vy máte zkušenost, že rozpojeným obvodem prochází proud? Když zapnete zapínač u 100 W žárovky, bude výkon těch větrníků 100 W + ztráty v síti. Výrobu elektřiny určuje spotřeba! Pochopte už konečně, že hnací silou pohybu elektřiny je rozdíl elektrických potenciálů a ne teoretický výkon generátoru. Nemůžete elektrony do sítě "tlačit" jako plyn. Nejlepší stav ,samozřejmě, je, když zdroje jsou schopny splnit přání spotřebičů. Pokud ne , dojde k poklesu napětí v síti.Ale nemohou tam nacpat víc energie, než spotřebiče odeberou! Píšete: Vy totiž nechápete, že na straně zdrojů opravdu dochází k navýšení potenciálu (abych Vás citoval) a pokud se takový energetický tok dostává do sítě, kterou nelze jen tak libovolně odpínat..k přetížení té sítě musí logicky dojít. " Předpokládám, že máte na mysli elektrický potenciál, nikoliv výrobní kapacitu zdrojů. Generátory jsou regulovány tak, aby měly stálé otáčky (kvůli kmitočtu 50 Hz) ,takže jejich potenciál či napětí nemůže příliš kolísat (bude záviset na odběru, někdy bývá v síti přepětí), každopádně nemůže ublížit rozvodné síti.A všechny připojené zdroje musí být na stejném potenciálu! Nemůžete připojit zdroj 120 V ke zdroji 380 V .Můžete mi sdělit hodnotu toho navýšeného potenciálu? Kolik je to V ? Abychom se měli o čem bavit? Takže suma sumárum el. síť si odebere jen tolik energie, kolik požadují spotřebiče  Průšvih může nastat tehdy, když jedním zdrojem (větrníkem), připojeným k jednomu místu sítě, chcete nasytit všechny spotřebiče. To místo připojení to .nevydrží, nikoliv síť.Takže už přestaňte pumpovat elektřinu a něco si o ní přečtěte.

M. Sedláček 2.9.2012 14:31

Re: Je to divné

Nečetl jste pozorně: "Nicméně pokud dnešní zelení levicoví aktivisté hovoří o OZE, tak skoro

nikdy nemají na mysli malé vodní elektrárny, které jsou skvělým zdrojem

energie, ale nejsou v terénu - bohužel pro aktivisty - skoro vůbec

vidět."

M. Kosejk 2.9.2012 10:18

Re: Nesmysl

Radil bych vám znovu absolvovat alespoň středoškolskou fyziku.

B. Uhlich 2.9.2012 1:25

Re: levicoví oze aktivisté

Nerad polemizuji, ale na NETu je dostupný výsledek hlasování o tomto zákonu a tam je naprosto jasné, že ODS pro to nezvedla jedinou ruku... abych se přiznal, nevím proč (nějaké morální pohnutky bych v tom nehledal), ale je to opravdu tak...   naopak s Vámi velmi souhlasím s druhým odstavcem, kdy ODS opravdu v naprostém pominutí smyslů se spřáhla s něčím tak odporným jako je SZ...díky tomu se Bursíkovi a té jeho tlupě, podařilo "vylobovat" celou řadu zákonů, jejich dopady budeme pociťovat ještě dlouho...

Jinak samozřejmě jsem tímto naprosto vyřešil svůj vztah k ČSSD..protože strana, která se tak vehementně zastává lidí a připustí takové obludné okrádání..si myslím, že tady nemá co dělat..obzvlášť taková senátorka Gajdušíková, která tehdy dokonce podávala další pozměňovací návrhy tak, aby nebylo možné, od této zlodějny odstoupit ani v budoucnu a ve svých projevech se posmívala kritikům s tvrzením ,že to občané ani nepoznají............

B. Uhlich 2.9.2012 0:51

Re: Nesmysl

Mám pocit, že jsme to už tady jednou řešili a Vy stále nechcete pochopit, jak rozvodná síť funguje.. síť NENÍ kondenzátor...síť je podstatně složitější...síť by byla kondenzátor opravdu jen v tom případě, kdyby nic nikam nevedlo a byly všude jen samé dráty, které mají mezi sebou kapacitu a nikam nic nevedou... ale tomu tak nikdy není. Energetická síť vždy a za každých okolností někam něco vede a optimální stav je, když to co do ní nateče...sníženo o ztráty z ní zas vyteče...ale když do té sítě začnete "pumpovat" více, což je prosím technicky možné - dochází k jejímu přetížení..to je snad logické, ne? Vy totiž nechápete, že na straně zdrojů opravdu dochází k navýšení potenciálu (abych Vás citoval) a pokud se takový energetický tok dostává do sítě, kterou nelze jen tak libovolně odpínat..k přetížení té sítě musí logicky dojít.

M. Prokop 2.9.2012 0:36

Re: Nesmysl

"Nacpat" je, když německé větráky vyrábějí více elektřiny, než je síť schopna v místě spotřebovat nebo na dálku přenést.

Nenabíjíte nic, jen transportujete. Žádné kondíky tam nejsou.

P. Novák 1.9.2012 22:40

Re: Nesmysl

Děkuji za radu. Snad mi vysvětlíte, jak tam chcete tu elektřinu "nacpat". Elektřina teče jen mezi místy s odlišným potenciálem. Síť funguje jako kondensátor. Nemůžete ji nabít na vyšší potenciál, než je potenciál zdroje.Nemůžete tam" nacpat" více elektřiny, než je její kapacita. Proč Vám doma nepraskají dráty, když máte vypnuté spotřebiče?

M. Prokop 1.9.2012 21:44

Re: levicoví oze aktivisté

Jak ty zelené teroristy a vyděrače vůbec nemám rád, tohle neprosadili. Byla to hlavně ČSSD, US, lidovci a k jejich hanbě i část ODS.

Zelenáči pak svou účastí v Topolánkově vládě bránili rozumnému následnému řešení, to ano.