2.3.2021 | Svátek má Anežka


Diskuse k článku

NĚMECKO: Pozvolné prozření z iluze zelené energetiky

Energetika založená na obnovitelných zdrojích energie se nutně stane standardní průmyslovou technologií – a to se všemi negativními důsledky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokš 9.2.2015 22:49

Přeshraniční přenosy

Dobrý den, článek jsem četl již na blogu i-dnes, ale tam díky tamnímu i*i*t*k*m* systému i-ček psát nebudu - pardon, ale jinak se to označit nedá. Článek je opět výborný, gratuluji a děkuji za aktuální technicko-politické informace o německé straně sítě, ale fyzikou nepolíbené věřící nepřesvědčí nic.

Nicméně k tématu. K doplnění informací je dobré si také všimnout toho, že stávající nedostatečnost německého vedení supluje přenosová soustava okolních států - hlavně ČR, Polska a Slovenska. Ostatně i o tom pan Nejedlý již nejednou psal. Přenosová soustava ČR má s tím již dost dlouho problémy, viz třeba aktuální sdělení ČEPSu: http://www.ceps.cz/CZE/Media/Tiskove-zpravy/Stranky/pretoky_4_2_15.aspx

O čem ale předpokládám že pan Nejdlý asi moc psát nechce (omlouván se jestli křivdím), je v odkazovaném dokumentu vysoce důležitá informace na konci. Informace o tom, že to došlo tak daleko, že ČEPS poláky buduje novou trafostanici s řízeným omezením výkonu (tzv. PST transformátor). Poláci to samé dělají na Německo-Polské hranici. http://www.ceps.cz/CZE/Media/Stranky/FAQ.aspx a bod 9. Důsledky jsou asi jasné - tedy těm kteří v hodinách fyzky nespali a aspoň matně něco tuší o Kirchhoffových zákonech...

Osobně očekávám, že situace se začne politizovat s blížícím se datem přepojení na ty nové stanice. Nebo nejpozději při prvním větru po jejich spuštění - přes vánoce 2016. Ale spíše dříve, už teď je to evidentně velké politikum (řeší se od roku 2013 a stále nejsou podepsané klíčové dohody o tom jak se to přesně bude provozovat), byť zatím za pláštíkem mezinárodních technických komisí. Dedukuji na základě faktů zveřejněných ČEPSem.

P. Nejedlý 10.2.2015 13:55

Re: Přeshraniční přenosy

Dobrý den,

o plánované instalaci PST na profilech DE-CZ jsem na blogu (a potažmo i na NP) již několikráte psal. Níže přikládám článek z 1/2012, kde uvádím, že "Situace by pravděpodobně byla natolik vážná, že „phase shifters“ by musely být instalovány i na linkách z Německa do ČR...". V článku je naznačen můj názor, co bude instalace PST znamenat pro VtE v DE. Samozřejmě z odborného hlediska je to přizpůsobeno formátu "víkendového blogu".

http://nejedly.blog.idnes.cz/c/239853/Polaci-priskrti-elektrinu-z-nemeckych-vetrnych-elektraren.html

Jak ukazuje aktuální vývoj, tak jsem se s touto předpovědí zřejmě strefil.

M. Prokš 10.2.2015 18:45

Re: Přeshraniční přenosy

Omlouvám se a klobouk dolů, že se ve své pozici nebojíte psát i o takto třeskutých věcech.

P. Nejedlý 10.2.2015 19:19

Re: Přeshraniční přenosy

Tak PST je záležitostí ČEPS, takže s mou pracovní pozicí to nemá žádnou souvislost. Nicméně z hlediska elektrotechniky je to opravdu třeskutě zajímavé téma :-)