6.12.2023 | Svátek má Mikuláš


NĚMECKO: ´Odborník´ Hans-Josef Fell

30.6.2011

aneb Pane poslanče, proč ze sebe v Čechách děláte úplného hlupáka?

“Nikdo z žádné demokratické politické strany v Německu neuvažuje o importu české jaderné elektřiny,” řekl Fell.

Se Zelenými v lecčem souhlasím, a tak po přečtení onoho článku nechápu, proč se německý poslanec Fell prezentuje jako naprostý energetický laik. Přeci jako středoškolský kantor nemůže být úplný hlupák. Němci dovážejí z Česka elektřinu. Každý den. Nemusejí o tom uvažovat. Zde jsou online data.

ceps

Že středoškolský tělocvikář a fyzikář, nyní poslanec Hans-Josef Fell, je schopen rozeznat elektřinu jadernou od nejaderné, ho bude patrně s jeho rakouskými kolegy, kteří prodávají „detektor jaderné elektřiny“, nominovat na Nobelovu cenu. Mohli by si pak peníze rozdělit s paní Jacques a Kuchtovou, které asi Nobelův výbor na jejich politickém vrcholu opomněl.

A rozumbrada pokračuje dál. Výpadky solárních panelů chce Fell kompenzovat alpskými vodními elektrárnami a bioplynem. Nělzjá. Bude se kompenzovat zemním plynem, a to ruským. Celá ta německá eskapáda s odstavením jádra je jen zvětšení závislosti na novém plynovodu Nord Stream. Gazprom si mne ruce a Gerhard Schröder též.

Všimněme si, že termíny těchto německých slibů o odstavení jádra jsou rok 2022 či rok 2017. Panovi Fellovi bude v té době 70 nebo 65 let, bude dávno v politickém důchodu, stejně jako Angela Merkelová. Dopady těchto dnešních rozhodnutí si tak užijí mladší Němci.

Ale abych nebyl jen negativní – tato uměle vyvolaná krize může mít kladný dopad. Plné využití obnovitelných zdrojů na produkci elektřiny je dnes nemožné, protože elektřina se nedá snadno skladovat a obnovitelné zdroje se nedají lehce řídit. Ani větru ani Slunci poslanec Fell v zimě ráno neporučí, aby mu dodalo elektřinu. Dnes se dá elektřina komerčně „skladovat“ jen v přečerpávacích elektrárnách, jejich potenciál je ale v Evropě vyčerpán. Setrvačníky a supravodivé cívky jsou příliš drahé.

Němci zkoušejí stlačený vzduch – účinnost 60 procent je bídná. Ale je možné, že pod tlakem energetické závislosti na Rusku Němci vymyslí nový způsob skladování elektřiny. Podle onoho bodrého tělocvikáře mají na vývoj šest let, přesně tolik času měli Němci před 70 lety na vytvoření Wunderwaffen. Přeji Německu, aby mu to tentokrát vyšlo.

Převzato z Skoda.blog.ihned.cz se souhlasem autora.