26.11.2020 | Svátek má Artur


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
DD 23.8.2006 21:50

Ekonomika solidárnosti

Domnívám se, že je třeba zvážit co chceme - zda budeme upřednostňovat výsledek nebo metodu. Zatím se upřednostňuje metoda (=progresívní zdanění), která nevede k efektivnímu výběru daní.

Viděl bych to takhle : Na jedné straně vah je zaplacení neúměrně vysokých daní a ostatních odvodů + klid, což lze považovat za psychologický aspekt vyplývající z legálnosti konání + nálepka "ňoumy, který neumí optimalizovat daně" což se rovná takřka nulové společenské prestiži za placení daní + fakt, že mám poté menší majetek než srovnatelný jedinec, který "optimalizuje". Na druhé straně vah je možnost placení "optimalizovaných" daní + riziko trestu při prokázání nesprávné "optimalizace" - což v našem korupčním a právním prostředí má malou váhu + fakt, že mám větší majetek než ten, kdo "neoptimalizuje".

Nicméně i ona "optimalizace" něco stojí - jednak peníze, jednak čas, protože dneska již nelze "zoptimalizovat" hospodaření měsíc před daněmi. Zkrátka cena optrimalizace se pohybuje někdě kolem 10% a k tomu je potřeba přičíst cenu rizika za trest v případě posouzení "optimalizace" jako nezákonnou. Takže pokud se zdanění přiblíží oněm 10%, začne se jevit jako neekonomické "optimalizovat" a podstupovat riziko případného trestu a naopak se múže stát placení těchto daní společenskou prestiží, neboť výše odvedené daně bude skutečně odpovídat výkonnosti a schopnosti firmy ~ podnikatele.

Výsledkem nebude nižší výběr daní, ale naopak vyšší, neboť peníze, které dnes díky "optimalizací" končí v zahraničí zůstanou u nás a lze předpokládat vznik dalších firem zahraničních majitelů u nás, protože se staneme zemí s legální "optimalizací" pro firmy, které doma mají progresivní zdanění.

Tudy vede cesta k financování solidarity s těmi, kteří z nějakého důvodu solidaritu potřebují.