MÉDIA: Líbivá kritika rozpočtu v HN
Pokud si tedy člověk dá už tu práci se Sedláčkovým textem prokousat, zjistí až překvapující povrchnost jeho argumentace. Sedláček je totiž, podle titulku, hlavním makroekonomickým stratégem ČSOB. Napadá mne v této souvislosti, zda spor státu s ČSOB je také ve „strategickém“ zorném poli pana Sedláčka a zda po případném vítězství ČSOB (k němuž bohdá nedojde!) by se platba státu ČSOB promítla do růstu deficitu státního rozpočtu! Ponechme však stranou tyto všeobecné úvahy a podívejme se blíže na argumentační styl pana Sedláčka.
Tento styl je založen na triviálním tvrzení, že vláda i v době blahobytu „příliš utrácí“ a důsledkem tohoto „utrácení“ je již zmíněný deficit. Jako pověstná červená nit se v článku Sedláčka táhne závěr, že se dnešní „pravobočková“ vláda vůbec neliší v otázce rozpočtu od někdejší „levobočkové“ vlády a je to tedy „prašť jako uhoď“. A tento Sedláčkův triviální styl mne nutí k následujícímu komentáři. Právě od „makroekonomického stratéga“ by člověk měl očekávat více než pouze stylisticky podařený pamflet. Sedláček se totiž vůbec nezajímá o strukturu výdajů, nesrovnává je, nijak neanalyzuje a pouze argumentuje výslednou výdajovou cifrou. Čtenář se tudíž nedozví nic podstatného. Je to prostě podle Sedláčka všechno špatně.
Přitom existují i jiné argumenty. Topolánkův kabinet na letošní rok přichystal nejmenší nárůst platů státních zaměstnanců za poslední období. Sklidil za to populistickou kritiku levičáků všech barev a odstínů. Letošní rok je po dlouhé době prvním rokem, kdy platy státních zaměstnanců rostou pomaleji než v podnikatelské sféře. Právě uplynulé roky, v nichž vládla levice, se vyznačovaly tím, že růst platů byl tažen růstem platů ve státní sféře. Vláda levice si státní zaměstnance touto politikou kupovala, či jak Paroubek s oblibou říká „politicky i ekonomicky státní zaměstnance korumpovala“. A existuje i další příklad, kdy se výrazně zvyšují výdaje této vlády na silniční infrastrukturu oproti minulosti. To považuji za přínosné vzhledem k obrovskému růstu počtu aut na našich silnicích a žalostnému stavu některých českých dálnic i silnic. Tato vláda také výrazně navyšuje výdaje na vzdělání, zejména podporou vědy a výzkumu a změnou parametrů hodnocení výzkumných pracovišť. A tak by se dalo pokračovat.
Na závěr ještě jednu poznámku. Hospodářské noviny se nikdy v minulosti neobtěžovaly zveřejnit mé kritické připomínky vůči plytké kritice Tomáše Sedláčka. Možná proto, že mne nikdo nepasoval do role „makroekonomického stratéga“, jak to v případě Sedláčka udělala ČSOB. Protože je však jednoznačně stať Sedláčka více politickou esejí než seriózním pokusem analyzovat rozpočet současné vlády, není ani nutné tímto rádobystratégem být. Stačí mi k dlouhému článku Sedláčka v HN pouze konstatování zbytečnosti jeho plytkých argumentů, které se dobře hodí k obecné kritice současné vlády a jejího předsedy Topolánka. V tom si HN hezky notují i s dalšími „seriózními“ médii.