7.12.2022 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

LESNICTVÍ: Vrtěti kůrovcem

Podle politiků a médií prochází české lesnictví nebývalými zvraty. Počátkem roku bylo ve skvělé kondici a předmětem chvalozpěvů k 25. výročí transformace; koncem dubna byla apokalypsa, největší kůrovcová kalamita od dob Marie Terezie, bezprecedentní ekologická katastrofa apod.; a od počátku května se kůrovcová kalamita bagatelizuje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Gavlák 13.7.2018 14:37

Milej zlatej,

smrkové monokultury v našich lesích nejsou původní, byly sázeny za účelem rychlé produkce dřeva k těžbě. Obhajovat je je naprostý nesmysl. První kůrovcová kalamita na Šumavě v 19.století nebyla náhoda. Přirozený les je smíšený, těm žádný kůrovec neublíží a lze proti němu lehce bojovat. Kdo na Šumavě opravdu byl a nezná ji jen z televizních zpráv, moc dobře ví, jaký prales pomalu a jistě roste na kůrovcem zničeném Plechém a na Trojmezí a jaká holina zůstala na rakouské části po "ošetření" podobném tomu, za které lobují hlavně experti jako je Jan Zahradník z ODS, který tak nějak cudně mlčí svých ekonomických zájmech v oblast...

P. Rada 13.7.2018 19:30

Re: Milej zlatej,

S nepůvodností smrků máte pravdu - ale jen zhruba do období půlstoletí zpátky.

Háček je totiž v tom, že už dnes máme za celá minulé desetitisíciletí nepůvodní klima které má navíc trendem namířeno do ustálení jemuž odpovídala doba před cca 10MILIONY let a tak u nás už prakticky nic významného se nevyskytuje jako původní - do budoucna nemluvě.

M. Prokop 13.7.2018 21:08

Re: Milej zlatej,

A jaké klima je to "původní"? Ledovec v Krkonoších?

P. Rada 14.7.2018 7:59

Re: Milej?

Abychom si porozuměli ve významu slova "původ" - jak Vy pane Prokope odpovídáte / kde se cítíte mít svůj "původ"?

Mám si podle Vaší reakce např. myslet, že původem se cítíte v inerglaciálu lokalitou Krkonoše?