30.5.2023 | Svátek má Ferdinand


Diskuse k článku

LESNICTVÍ: Nenechme se klamat

Ministerstvo životního prostředí právě připravuje vyhlášku, kterou se má zvýšit rozloha území, kde se nezasahuje proti kůrovci a tím v budoucnu uschnou další tisíce hektarů lesů nejen na Šumavě, ale i ve vnitrozemí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 6.3.2019 22:53

Re: Vykácet všechno a bude po kůrovci = neviditelná ruka trhu.

Pokud by někdo opravdu nelhal co ho zajímá ohledně FV tunelu - mohl by si výsledky hlasování a další okolnosti relativně snadno dohledat a ověřit. Dodnes se tím zabývají některé soudy. O pravdivost informace ale asi podle reakce v případě pana L.N. 475 nejde.

Spíše typuji, že daleko víc jak jakékoli věcnosti či zájem o ekonomiku země... ho motivuje potřeba jiného co možná urazit.

J. Jurax 6.3.2019 22:51

Re: Článek je ukázkovým pokusem,

Ale za dvěstě, třista let tam možná zas nějaký les bude - ono příroda i zelené magory přemůže, ale holt to nějakou dobu trvá ...

L. Novák 6.3.2019 20:10

Re: Vykácet všechno a bude po kůrovci = neviditelná ruka trhu.

Mě fotovoltaická beletrie nezajímá, ta je pro zelené pitomce, jako jste vy. Mě zajímá, kdo jak argumentoval v Poslanecké sněmovně při prosazování Bilionového tunelu OZE a kdo jak hlasoval pro přijetí zákona. Která vláda v té době vládla a kdo to všechno vymyslel.

Zelení komunisti spolčení s hlupáky.

P. Rada 6.3.2019 19:16

Re: Vykácet všechno a bude po kůrovci = neviditelná ruka trhu.

Blbost není to co Vy blbostí nazvete. To je leda tak projevem Vaší vlastní "blbosti".

Před časem vyšla o tomto tunelu docela zajímavá knížka "Sluneční cyklus".

https://www.youtube.com/watch?v=IZF4HcyoU4c

P. Rada 6.3.2019 19:07

Re: Vidím tu Babišovu hrůzu z okna v Jeseníkách

Mám za to pane Janyško, že zřejmě nechcete vidět a vědět co se vlastně děje a jak tragické dopady to má pro všechny strany. S těžby je přeci zisk jen když je cena dřeva adekvátně vysoká. Pokud klesne a dokonce o něj není zájem jak právě nyní, těží se leda tak na skládky a i to skladování má svou nákladovost. Dokonce se uvažuje o snížení daně na palivové dřevo jen aby ho někdo vůbec vykoupil. Do budoucna to ale znamená, že nebude s čeho investovat obnovu atd.

https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2540647-tezba-dreva-na-mnoha-mistech-stoji-nevyplati-se-kvuli-nizkym-cenam

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/lesy-cr-hledaji-vyuziti-po-prebytku-dreva-z-kurovcove-kalami/r~206d7d5c9ef111e899900cc47ab5f122/

K. Janyška 6.3.2019 18:02

Re: Vidím tu Babišovu hrůzu z okna v Jeseníkách

Ano, je to tak, mají z těžby daleko největší zisk.. Dzp.

V. Braun 6.3.2019 17:43

Re: Jo, bezva.

Pane Langere, měl byste to říci Lesům ČR, ty považují kůrovce až za sekundární problém. Ale když jim to náležitě odborně vysvětlíte, tak jak to umíte jen vy, tak se možná proberou. "Kůrovec je podle mluvčí státního podniku až

sekundární škůdce. Lesy totiž nyní nejvíce poškozuje dlouhodobé sucho. „Je

to přírodní proces, který se stává trendem. Nedostatek vláhy trápí lesy

posledních šest let. Nejhorší situace byla v roce 2015, letošní duben

byl nejteplejší od roku 2013," dodala Jouklová."

V. Kain 6.3.2019 17:40

Re: Vidím tu Babišovu hrůzu z okna v Jeseníkách

Babišovi to není ukradené,ale naopak.On má na těžení dřeva obrovský zájem.Které těžařské firmy pro něho pracují?Pustili jsme si do naší země jednoho z největších predátorů a nyní na to doplácíme.

Z. Lapil 6.3.2019 16:57

Re: Když zruší min. životního. prostředí...

Tohle mi nedává smysl ani náznakem. "Povinně smíšené" lesy jsou určitě fajn, ale ty budou v provozu nějakých 50-100 let od rozhodnutí TEĎ. Takže se současným kůrovcovým problémem smrkových monokultur nemají co dělat.

Úkolem sezóny je udržet stávající lesy možná na kapačkách, ale živé a postupně je nahradit něčím lepším - odolnějším, funkčnějším, bezúdržbovějším... A smířit se s tím, že si na nás (spíš na naše potomky) planeta zase něco vymyslí. Nechat lesy pochcípat s argumentem, že nejsou ta správná příroda, je jednak hazard s tou krajinou, kterou tu dnes máme a jednak - a především - čuňárna. Protože zdejší lesy, i ty šumavské, jsou výsledkem zhruba 300leté péče, a jak praví Malý princ: stáváme se zodpovědnými za ty, které jsme k sobě připoutali. My - včetně našich předků i potomků. Protože lidé jsou jediní tvorové na téhle planetě, kteří jsou schopni konat a učit se přes generace. Přinejmenším s lepšími argumenty, než je třeba vlaštovčí "Takhle se lítá. Nevím proč. Takhle se lítalo vždycky".

P. Rada 6.3.2019 16:24

Re: Vidím tu Babišovu hrůzu z okna v Jeseníkách

Typuji, že Babišovi je to ukradené.

Smutek s tohoto vývoje mám ale já a nemusím jezdit až do Jeseníků. Tragické je totiž to, že smrky jsou jen v prvé linii devastace našich lesů. Začíná totiž docházet už i na borovice a dokonce duby. Tím ale trend zřejmě nekončí. Jsme jen na začátku procesu který rok zpátky byl popsán a dál gradoval a nejspíše bude gradovat.

Zdaleka totiž nejde jen o kůrovce jak podsouvá autor - kůrovec jen nejvíce irituje ty, kterým jde o zisky s pěstování dříve ekonomicky mimořádně produktivních smrků.

http://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru-lesnictvi-a-drevarstvi/zdravotni-stav-lesu-nejiste-vyhlidky-vesmir

L. Novák 6.3.2019 16:14

Re: Vykácet všechno a bude po kůrovci = neviditelná ruka trhu.

Píšete blbosti a pořád dokola. Základem Bilionovéhu tunelu OZE byl zelený magor a gauner Bursík a socialistická koalice v parlamentu (Zák. 180/2005 Sb. o podpoře obnovitelných zdrojů energie). Vy melete hlouposti o "dohledatelnosti vlastníků", což je evidentní projev nepochopení a vaší blbosti. Zelené blbosti a demagogie, milý "Rado".

P. Rada 6.3.2019 16:09

Re: Článek je ukázkovým pokusem?

Omyl a zas omyl. Kůrovec se na Š. A ZEJMÉNA V PRVÝCH ZONÁCH už dlouho NEŠÍŘÍ!!!.

Kůrovec ale už 65 milionů let je naopak přirozenou součástí každého lesa. Je jakousi obecnou analogií našich bílých krvinek v biotopu lesa. Pokud se i u člověka bílé krvinky přemnoží - mohou ho i zabít - třeba při alergické reakci. Jejich nárůst nad určitou hranici pak pravidelně signalizuje problém podobně, jak četnosti nálezů kůrocvů ve feromonových lapačích.

Pokud však člověk monokulturně vysází smrkový a dokonce stejnověký les tam, kde pro to nejsou nebo jednou nebudou vhodné klimatické podmínky, nutně to navozuje riziko až epidemického rozvoje kůrovce do formy kalamity, kdy kůrovec invazně napadá co jen může i když se na tom už nenamnoží.

Kůrovec má totiž primární geneticky zakodovaný úkol vše oslabené urychleně likvidovat a takto v ustálených podmínkách udržuje selekcí rozvoj toho nejživotaschopnějšího a s ostatního pomáhá vytvářet nové půdní prostředí. Pro dřevoprodukční les v lokalitě kde smrk přirozeně nikdy nežil, je ale tato schopnost kůrovce noční můrou majitelů lesa. Primární chybou byla spíše lidská chtivost mít ekonomicky výhodnou dřevinu co možná doma a když už se to stalo, ignorovat zmeny klimatu a dál smrky sázet v bláhové naději, že sucho i teploty nepovedou dříve než smrky dorostou ke zkáze.

V prvých zonách NPŠ může dojít i v klimaxové tj původní smrčině např po polomové kalamitě k jeho namnožení ale pro nízské teploty je šíření omezeno na max dvě generace ročně a s toho se celoplošná kalamita nerozvine. Kácení má proto smysl jen na okrajích jako vytvoření nárazníkového pásma vůči dominantně produkčním lesům ležícím podstatně níže kde také může mít kůrovec více generační rozvoj. Samy prvé zony tedy nemohou ovlivnit chování kůrovce dál jak několik set metrů od nich.

K. Janyška 6.3.2019 15:55

Vidím tu Babišovu hrůzu z okna v Jeseníkách

Anií si ji představit nedokážete... Dzp.

P. Rada 6.3.2019 15:34

Re: Vykácet všechno a bude po kůrovci = neviditelná ruka trhu.

Evidentně ignorujete co jsem napsal a za co se stavím. Pokud něčemu vůbec kdy "tleskám" tak rozhodně né parazitickému typu jednání.

Fotovoltaický tunel je a byla s mého pohledu dokonce až zlodějina kterou toleroval přílišnou chtivostí vedený stát. Završil to posléze polostátní ČEZ jako dnešní dominantní vlastník FV elektráren ale příznačně opět s nedohledatelnými akcionáři za zády. Ten kdo prosadil systém nedohledatelnosti vlastníků a tedy princip neodpovědnosti nese vinu minimálně systémpovou.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/kdo-vlastni-nejvetsi-solarni-elektrarny-cez-i-skryti-vlastnici-957549

Rozmáhání kůrovce má spolu na svědomí zas stát hnaný dogmatem zisku pro který ignoroval varování o klimatickém vývoji a navíc upravil před desetiletím pravidla s cílem maximalizace zisku při těžbě prostřednictvím tendrů. Tím ale dál oslabil možnosti přímých správců a navíc v oblasti která vedle dřevoprodukčního významu - který lze poměřovat tržně - má i celou řadu celospolečenských, dlouhodobých a tedy už daleko obtížněji vyčíslitelných hodnot které se však mohou ukázat podstatnější.

P. Zinga 6.3.2019 15:04

Re: Když zruší min. životního. prostředí...

Nemusím umět snášet vejce, abych nepoznal pukavec. A tento smrdí přenáramně.

Jestli nejste schopen pochopit vyjádření nejvyšších funkcionářů IPCC OSN o tom, že nejde o ekologii a záchranu Země, ale o "spravedlivé " rozdělení bohatství (hlavně euro.amerického), tak Vám fakt není pomoci.

R. Langer 6.3.2019 13:50

Re: Článek je ukázkovým pokusem,

Jo, ale výsledkem bude leda holina porostlá křovím. Což jim ti, co tomu rozumí od začátku říkali.

R. Langer 6.3.2019 13:48

Re: Vykácet všechno a bude po kůrovci = neviditelná ruka trhu.

Hlavně že Zelení sedmilháři jako ty tomu zvojtění tleskají, až jim naskakují puchýře, zloději!

P. Rada 6.3.2019 13:34

Re: Vykácet všechno a bude po kůrovci = neviditelná ruka trhu.

Solární tunel "zvojtil" mezi ostatními státy v evropě které přijaky podobnou legislativu právě jenom Český stát roční nečinností Fišerovy vlády.

Návrh zákona navíc dodatečnou změnou při schvalování "zvojtili" konkrétní poslanci (ČSSD..) předkládající úpravu formulace která s principu znesnadnila změnu pravidel při změnách nákladovosti....

Vratme se ale k analogické zákonodárnosti týkající se kůrovcového problému. Ten je dnes podobně vážný proto, že v minulosti řada poslanců opakovaně odmítla opakovaně podpořit novelizace změny lesního zákona ohledně nárůstu podílu klimaticky odolnějších dřevin. Je to příznačně mezi středoevropskými zeměmi zas ČR kde se okolnosti dopadů klimatických změn dlouhodobě bagatelizují.

Výsledek může být ten, že rozlohy lesů mohou formálně třeba i růst ale v jejich místech zbude následujícím deneracím spíše křovinatá tedy rekreačně i ekonomicky prakticky nevyužitelná krajina s podstatně zhoršenou retenční schopností a dalšími nepříznivými dopady. To vše jako důsledek "tržní" ideologie která maximalizujme momentální zisk a po nás potopa.

P. Rada 6.3.2019 13:16

Re: Když zruší min. životního. prostředí...

Pane Zingo nejspíše nevíte o čem mluvíte a nebo si pletete pojmy s dojmy. Konkrétněji zaměnujete pojem hypotéza s dojmem potřeby znevažovat to čemu nerozumíte a asi nechcete porozumět. Vysvětlení a ověření jevu jsem už v raakci na takováto tvrzení nabídl. Pro ujednocení významu slov cituji wiki:

..."Hypotéza (řecky ϋπόθεσις hypo-thesis,

podklad, princip, předpoklad) znamená výpověď, jejíž platnost se pouze

předpokládá, ale je zároveň FORMULOVANÁ TAK, aby ji bylo možno POTVRDIT nebo VYVRÁTIT"...

Vám ale evidentně jde o bagatelizaci až popření jevu - nikoliv o hledání pravdy pomocí hypotéz.

I. Schlägel 6.3.2019 13:10

Re: Vykácet všechno a bude po kůrovci = neviditelná ruka trhu.

Ano, neviditelná ruka trhu v podobě dobyvatelů renty maká jak o život hlavně tam, kde to nejdříve zvojtí stát. Viz například solární tunel.

P. Rada 6.3.2019 13:01

Re: Vykácet všechno a bude po kůrovci = neviditelná ruka trhu.

Jednoho aspektu se ale "neviditelná ruka trhu" přeci jen nyní významě dotýká a to jsou výkuní ceny dřeva které leckde klesly až tak, že se "kácet" prostě nevyplácí. Nehledě na to, že se chováme jak rozvojová a přitom bezmocná republika která vyváží hrubou surovinu bez přidané hodnoty a tím jen oproti okolí dál chudn

Pokud by zhoupnutí cen bylo jen krátkodobé - ještě nebylo tak zlé. Vážnější problém ale bude následovat. lesnictví které zřejmě dlouhodobě přijde o svůj smrkový základ na kterém vykazovalo největší přínosy na sebe přestane vydělávat.

Kde se tedy začnou hledat peníze na obnovu porostů?

Kdo ponese dál odpovědnost a zájem o stav lesů?

I. Schlägel 6.3.2019 12:50

Re: Článek je ukázkovým pokusem,

Původcem krize byly bezzásahové zóny. Ano. V současné době je již šíření živelné, samozřejmě i díky klimatickým podmínkám apod. Nicméně na začátku bylo svaté zelené předsevzetí předělat stejnověký a jednodruhový hospodářský les na neposkvrněnou divočinu. Vypadá to, že se to zeleným bolševikům podařilo.

I. Schlägel 6.3.2019 12:44

Re: Vykácet všechno a bude po kůrovci = neviditelná ruka trhu.

Ale jděte, Vy popleto. Neviditelná ruka trhu může fungovat pouze v prostředí, kde je přítomen trh nejlépe v nedeformované podobě. Kteréhožto prostředí postupně ubývá a ve státních lesích není přítomen vůbec.

R. Langer 6.3.2019 12:42

Re: Vykácet všechno a bude po kůrovci = neviditelná ruka trhu.

Ano, to je evidentně cílem veškerého vašeho snažení, a to zcela bez ironie. Tak hlavně že máme jasno. :-D

R. Langer 6.3.2019 12:41

Re: Jo, bezva.

Bordel je leda ve vaší hlavě, jinak je všechno poměrně jasné... .-D

R. Langer 6.3.2019 12:41

Re: Jo, bezva.

Meleš prázdnou slámu, chudáčku, a žádný argument jsi tady zatím na rozdíl ode mě neuvedl, takže neplač a upaluj do kouta. :-D

R. Langer 6.3.2019 12:39

Re: Článek je ukázkovým pokusem,

Jo, ještě se rozlezli málo, tak je potřeba jim ještě pomoct, co?

B. Hudzieczek 6.3.2019 12:17

Re: Článek je ukázkovým pokusem,

Článek se zabývá stavem NP Šumava. Za jeho stav nezodpovídají lesníci, ale státní ochrana přírody - tedy MŽP. To, že rozšíření bezzásahových zón v NP nebo i jinde, přispěje k šíření kůrovce je nechtěný (nebo, že by chtěný?) důsledek takového počínání.

J. Svoboda 6.3.2019 11:53

Vykácet všechno a bude po kůrovci = neviditelná ruka trhu.

J. Svoboda 6.3.2019 11:49

Re: Jo, bezva.

Tak si srovnejte noty s IVK, takhle v tom děláte nepřehledný bordel :o)

Pěkný den.