6.12.2022 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

LESNICTVÍ: Fotbalu a kůrovci rozumí každý

Téměř každý český muž ví, jak sestavit národní fotbalové mužstvo a jak je dovést k titulu mistra světa; a každý televizní moderátor ví, že za kůrovcovou kalamitu mohou smrkové monokultury.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 29.8.2018 23:17

Politici a Šimanov zaspali čtvrtstoletí

https://www.krajskelisty.cz/moravskoslezsky-kraj/20187-je-katastrofalni-sucho-politici-zaspali-a-tak-navrhli-sokujici-reseni-doba-blahobytu-skoncila.htm

L. Novák 30.8.2018 0:18

Zelený magor Rada zamořuje Internet nesmysly...

Rado, běž už s tím zeleným bolševickým SPAMem do pudele!

P. Rada 29.8.2018 23:11

Nejen smrky ale i borovice schnou hromadně

https://vysocina.rozhlas.cz/skoro-tretina-lesu-na-trebicsku-usycha-nejhur-na-tom-jsou-borovice-kvuli-7113566

L. Písařík 29.8.2018 15:09

Šumava

Koluje opakovaný snímek, jak smrčí vyrůstá mezi padlými smrkovými kmeny. A tak na kůrovcem sežraných plochách roste opět potrava pro kůrovce. Tomu kůrovec rozumí, nevím jestli fotbalu, neptal jsem se.

Z. Lapil 29.8.2018 16:18

Re: Šumava

Kůrovec fotbalu pochopitelně nerozumí. Jak by taky mohl - viděl jste snad v okolí nějakého fotbalového hřiště smrky?

A. Alda 29.8.2018 10:31

Nenávist vůči smrkům je dnes až patologická.

Přitom smrčina jen nejkrásnější les, poskytující nejvíc duševní pohody lidem a s mimořádně vysokou úživností pro zvěř. Ale ekoteroristi rozšířili mýtus, že smrk je zlo.

A Metternich měl pravdu.

Z. Lapil 29.8.2018 16:16

Re: Nenávist vůči smrkům je dnes až patologická.

Určitě? Přinejmenším šumavské smrčiny si pamatuju jako sice majestátní, ale potemnělé a absolutně bez podrostu, kde ptáček nezazpívá a komár nevysaje. Vlastně možná vysaje, to jsem napsal pouze podlehnuv své poetické duši :-).

J. Lepka 29.8.2018 9:00

Ještě že fouká větříček,

který nám do smrkáče nějakou tu břízku, jeřabinu nebo javor zanese, že, to těch 10% s přehledem dá. Ovšem pokud jsem informován, až v šedesátých letech se přestalo s výsadbou podle lineálu a to ne z lesnických obav o škody způsobené větrem, ale kvůli zvěři, která neměla v takových plantážích pocit krytu. No a také jsem jaksi nepostřehl jeden ze základních aspektů schnutí smrků, tj. jejich mělký kořenový systém a už vůbec ne výhrady lesníků proti smíšeným lesům z hlediska mechanizované těžby, kdy se musí těm listnáčům vyhýbat.

Přitom už počátkem 9Otých let začali osvícení majitelé lesů, většinou to byly obce, případně restituenti - skuteční odborníci, ne plantážníci, ředit smrkové monokultury listnáči, ovšem bylo to tak drahé a potenciálně komplikované, mj. ochrana proti okusu přemnožené spárkaté zvěře, že to víceméně usnulo.

K. Janyška 29.8.2018 8:39

Babiš je kůrovec České republiky.

Mimochodem, jeho firmy na kůrovci vydělávají nejvíce... Dzp.

P. Rada 29.8.2018 5:58

Za všechno zlo opravdu nemůže jen sucho a lesníci.

To už proto, že sucho samo je dnes výsledkem klimatického vývoje za kterým však dominantně stojí globalizovaná civilizace. U nás pak už v autorem nadneseném roce 1992 došlo k zbožně tržnímu přesměrování systému leního hospodaření na tendry... - zatímco v západním okolí začala obměna složení lesů podle už v té době vědě známé situace klimatického vývoje. Pokud by si i u nás podobně jak v okolních zemích lesnící opravdu spíše kladli otázku:

.... "proč se vracet k „původnímu“ složení porostů, když se návrat k „původnímu“ klimatu očekávat nedá?....

Pak by bylo dnes oprávněnější vyčíslovat, že za čtvrtstoletí obměny porostů vypadají procenta plošného zastoupení jinak. Tedy s výrazně vhodnějšími podmínkami odolnosti na dopady sucha a navozenými kalamitními jevy jako je dnešní míra šíření kůrovce.

Zlo nenavozují jen sama masmédia/ tisk ... ale až rozšíření falešného poznání. K tomu ale i autor zřejmě přispívá svalováním viny jen na ten současný "tisk".

R. Langer 29.8.2018 6:28

Re: Za všechno zlo opravdu nemůže jen sucho a lesníci.

Autor na rozdíl od tebe moc dobře ví, o čem mluví, Zelený sedmilháři. Ty tady jenom pořád dokola opakuješ ty svoje naučené floskule, autor popisuje jaké jsou ty vaše vysledky v praxi. :-P

P. Rada 29.8.2018 7:52

Re: Za všechno zlo opravdu nemůže jen sucho a lesníci.

Pane Langere když už nemáte žádný věcný argument tak prosím alespon v diskusi ke mě respektujete důstojnost. Nemínim si na rozdíl od Vás tykat i s lidmi, kteří jaksi sedmilhářsky rádi obelhávají sebe i okolí ve smyslu vítání falešných zpráv o stavu světa.

Důsledkem Vašeho falešného jednání je pak právě ono "zlo" kterého genezi komentuji výše.

R. Langer 29.8.2018 12:43

Re: Za všechno zlo opravdu nemůže jen sucho a lesníci.

Tebe respektovat nikdy nebudu, Zelený sedmilháři, s tim tvým prolhaným ERoEI a podobně. A tykám ti proto, že jsi soudruh jak vyšitý, a těm se tyká. Ty "falešné jednání", lháři jeden prolhaná. :-P

P. Rada 29.8.2018 22:52

Re: Za všechno zlo opravdu nemůže jen sucho a lesníci.

Hlouposti, urážky až hulvátství jsou pro Vás zřejmě jediným diskusním argumentem.

Máteli podle svého úsudku na víc - doložte kde a kdy jsem lhal.

Připomínám ale předem, že cíleně lhát může jen ten, který zároven zná pravdu.

L. Novák 30.8.2018 0:20

Re: Za všechno zlo opravdu nemůže jen sucho a lesníci.

Pro tebe je charakteristická lež, překrucování faktů, fanatismus a hloupost. A nesmírná aktivita předvádět se jako nositel té jediné zelené "pravdy".

J. Lepka 29.8.2018 8:48

Re: Za všechno zlo opravdu nemůže jen sucho a lesníci.

cit:" sucho samo je dnes výsledkem klimatického vývoje za kterým však dominantně stojí globalizovaná civilizace."

Zkusil byste, milý Rado, nějak odůvodnit, proč jsou podobné výstřelky počasí popsány v literatuře i z doby, kdy se populace na Zemi pohybovala v řádů milionů a ještě v izolovaných skupinách ???

P. Rada 29.8.2018 23:06

Re: Za všechno zlo opravdu nemůže jen sucho a lesníci.

Omyl! Takové "výstřelky" jako dnes kdy teplota planety globálně vzrostla už o stupen nejsou popsány prostě proto, že v celé historické minulosti lidstva byla globální teplota a její "výstřelky" maximálně poloviční proti dnešku.

Kroniky... sice opravdu obsahují celou řadu sdělení o mimořádných událostech ale jen jako jednotlivé extrémní body vxtržené s kontextu širšího prostoru a času. Právě proto je jen kronikářské východisko velice zrádné .

Daleko preciznější jsou opakovaně a nezávislými metodami zkoumané geologické "zápisy" ve vrstvách usazenin oceánů, rozbory vrsrtev ledovců atd. Paleoklimatologie opírající se o všechny zdroje pak ukazuje např to, že strmost klimatické změny dnes nemá geohistorickou obdobu dokonce už víc jak 55milionů let.

L. Novák 30.8.2018 0:20

Re: Za všechno zlo opravdu nemůže jen sucho a lesníci.

Blábol...

A. Alda 29.8.2018 10:33

Falešné poznání Vy ekotororist vyrábíte a rozšiřujete

hlavně s pomocí blbých a nevzdělných novinářů.

Z. Lapil 29.8.2018 16:12

Re: Za všechno zlo opravdu nemůže jen sucho a lesníci.

Tak moment - začátkem 90. let se řešilo odsíření elektráren, globální ochlazení hrozilo nějakých patnáct dvacet let předtím, globální oteplení a související povodně (1997 a 2002) deset let potom a dnes je na řadě klimatická změna a počínaje letoškem s ní související sucho.

Naopak začátkem 90. let v souvislosti s imisemi CO2 měly být a snad i ve významném množství byly sázeny stříbrné smrky (Jizerské hory), proti čemuž byla - nevím, nakolik rozsáhle a vážně - námitka, že jsou světlejší čili odrazivější, čímž bude způsobeno ochlazení.

"Dostatečně" smíšený les dává samozřejmě dobrý smysl v tom, že je relativně nezávislý na škodlivinách všeho druhu, od kůrovce po klima. Když "někdo sežere smrky", pořád zbyde dost stromů, aby to byl les a ne vyprahlá holina.

M. Krátký 29.8.2018 5:38

velmi poučné zhodnocení

zase se budu opakovat - zde : intenzivně chatařím od roku 1946 na pravém břehu Sázavy mezi Týncem nad Sázavou a Nespekami vždy v těsném sousedství lesa. Nejdříve v dřevěné, přízemní s plochou střechou chatě 4 x 5 metrů - nyní ve zděné ( o 250 metrů vedle ) 8 x 7 s dvěma ložnicemi nahoře. Tu první jsme vytápěli dřevem z lesa ( malé soušky od hajného + klacky atd ) i v zimně Musgraves ORIGINAL 4,v létě malý sporáček - trochu chvojí a šišek a už se vařilo i pekly buchty - vše bez elektriky. Do té poslední zděné si vozím dřevo na topení z Prahy z Krčského lesa na přívěsu a pálím ho v kotli ústředního topení s možností přitápět nočním el. proudem. Do lesa za chatou v nulové vzdálenosti si již pro dřevo nechodím - hajný mi ho prodat již nemůže -( musel bych se někde složitě registrovat, zúčastnit se aukce někde v Pardubicích a kdo dá víc tak to bere na soušky za mojí chatou stojí dál ). A tak tam ty soušky stojí - kůrovec řádí a množí se a když už je těch soušek 20-30 tak přijede těžká technika - zvorá 2 ha lesa a odveze jen ty klády - větve tam nechají - dříve na ty 2-3 soušky přišli chataři a hajný i les si oddychnul Řídí to blbci - výsledek je blbý.

P. Rada 29.8.2018 8:15

Re: velmi poučné zhodnocení?

Podotýkám, že svého času byly lesy povětšinou soukromé - "panské" - a v těch se nic ani klestí zbírat nesmělo. Nevedlo to však nikdy k velkoplošné kůrovcové kalamitě která se dnes nevyhybá ani lesům soukromým.

Od dob Marie Terezie přitom nedošlo k tak markantní devastaci lesních podostů suchem a těžbou jak dnes v době sice obecně rozvinutých technologií ale jejich nezvládnutých důsledcích v podobě GW.

Předtím v době rozvoje sklářství a hutnictví v Čechách byly také české lesy daleko více celoplošně vyraboovány pálením dřevěného uhlí a mělo to rovněž dopad na sníženou retenci krajiny - nikoliv na rozvoj lýkožrouta.

Volný přístup, rekreaci, houbaření, těžbu palivového dřeva... přinesla mnohde až nová poválečná doba, nové zákonodárství, které ale už celá desetiletí přes všechny proklamace prakticky nereflektuje celosvětově se měnící klima. O tom především jsou dnešní důsledky.

M. Krátký 29.8.2018 8:30

Re: velmi poučné zhodnocení?

jako vždy - kecy v kleci - od zeleného ekoteroristy

A. Alda 29.8.2018 10:37

Lžete.

Právo sběru klestí v lese bylo zcela standardním právem poddaných už od středověku. Na sběr klestí byly dokonce poddaní i vysíláni k splnění robotní povinnosti. Volný přístup do lesa je u nás tradičním právem, stejně jako právo sběru hub a lesních plodin. To tu bylo už před Rakouskem. Darebáci jako jsou ekoteroristi ovšem chtějí národ o staletá privilegia připravit.

J. Lukavsky 29.8.2018 14:07

Re: velmi poučné zhodnocení?

""panské" - a v těch se nic ani klestí zbírat nesmělo" Ale smělo, ovšem na povolení a dostala ho jen babka co odpracovala x hodin na obžínání či zalesňování. To povolení bylo razítko na malém prkénku pověšeném na té nůši a říkalo se mu paleta. Dokonce bylo dovoleno odřezávat suché (SUCHÉ) větve ze stromů a babky nosily dlouhou tyčku s malou pilkou na konci. Tím se totiž eliminovaly suky ve dřevě. Ale i umělou smrkovou monokulturu je možno dopěstovat ve zdravém stavu, ale tehdy a pouze tehdy když o tom rozhodují lesníci, čili odborníci. Nikoli jen ti "co mají díru do zadele a myslí to dobře". Největší škody na přírodě napáchají ti co to myslí dobře! J.L. end

Z. Lapil 29.8.2018 16:00

Re: velmi poučné zhodnocení?

Jen ze zvědavosti: když se uřízne větev, ať suchá či živá, tak snad suk zůstane? Kam by zmizel?

L. Novák 29.8.2018 17:34

Re: velmi poučné zhodnocení?

Taky mi to není jasné... Leda že by se odřezávaly ještě živé větvičky. Pak by nenarůstaly a suk ve dřevě by se růstem nezvětšoval.

L. Novák 29.8.2018 5:02

Dej blbovi úřad, vymyslí papír...

O ministrech z Babišova spolku to platí dvojnásob.

A. Bocek 29.8.2018 6:39

Re: Dej blbovi úřad, vymyslí papír...

Pokud bude sám premiér zainteresován v Lesů-Tendrech, nápravy se nedočkáme.Horší než kůrovec smrkový ( severský) je dřevohryz hrabivý (slovenský).