18.11.2019 | Svátek má RomanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


KŮROVEC: Tragické hospodaření a řízeníŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 15, poslední: 18.2. 2019 22:08, přehled diskusí

Příroda pomoc nepotřebuje.:
Autor: I. Lyčka Datum: 18.2.2019 22:07

Ta už si nějak poradí. Jen si nejsem jist, jestli to lidstvo přežije.

Babišův kůrovec ničí systematicky Jeseníky a nikdo:
Autor: K. Janyška Datum: 18.2.2019 18:42

s tím nic nědělá, jen Babišovy firmy těží a těží a vydělávají a vydělávají. Vidím tu hrůzu z okna... Dzp.

Autor lesník a soudní znalec?:
Autor: P. Rada Datum: 18.2.2019 15:36

Je pro něj jako pro zástupce spoluodpovědných ale příznačné, že lesy zřejmě považuje jen za zdroj smrkového dřeva a ostatní okolnosti pomíjí. Nejproduktivnější dřevinou našich lesů by totiž donedávna smrk od kterého se odvíjela ekonomie lesnictví. Jen smrk a kůrovce právě pan Ivo Vincena komentuje - jako by v lesích nerostly/neusychaly i jiné dřeviny a jako by lesy neměli i jiný jak dřevoprodukční význam a jako by lesní zákon byl jen o smrku. Dopad kimatického vývoje už vůbec nevnímá. Je smutné, že takto zásadní přezíravosti dává najevo dokonce "znalec" ze zákona. V přednášce kterou měl snad na mysli - kde jsou však připomenuty daleko širší aspekty.: .... https://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/Experti-varuji-ceske-lesy-uzdravi-teprve-zmena-lesniho-zakona/

Sebevědomě tvrdí: ..." I stávající lesní zákon nejen umožňuje uplatnění potřebných opatření, ale taková opatření ukládá" ... Jak je ale vidět, žádné efektivní opatření nebylo i po několika letech eskalace sucha a rozvoje kůrovce na smrku nebo houbových onemocnění borovic... efektivně uplatněno.

Už před desetiletími byly opakovaně předkládaly novelyzace lesního zákona s návrhy navyšující povinný podíl obměny porostů za klimaticky odolnější druhy. Ekonomicko dřevařská loby je pro potenciálně menší zastoupení rychle rostoucího smmrku doposud odmítala. Považuji proto autorův článek za tragický příklad konzervativního úzce zaměřeného myšlení které ignoruje dopady už desetiletí trvajícího vývoje. Nejvážnější je, že změny směrem k četnější extrémnosti výkyvů počasí budou zřejmě teprve gradovat. Tací jak autor jsou právě brzdou provádění už krajně naléhavých úprav lesního zákona které navíc sami o sobě na kompenzaci dopadů nemohou stačit. O lesy v dnešním slova smyslu, pro opoždování nezbytných změn vzhledem k vývoji, přijde proměnou na travnato křovinaté prostředí ta část část republiky kde trvale a významě poklesnou hladiny spodních vod. Trend je neúprosný.

http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1546437271

Re: Autor lesník a soudní znalec?:
Autor: J. Schwarz Datum: 18.2.2019 17:46

Brouk Pytlík pan Rada zřejmě usiluje i o čestný titul kůrovec. V nejbližší době chystá na katedře ekologie UK přednášky na téma "kůrovec, nejlepší přítel lesa" a "kůrovec, ekologova radost".

Re: Autor lesník a soudní znalec?:
Autor: M. Prokop Datum: 18.2.2019 17:57

Čestný titul kůrovec měl Just. Rada by byl až druhý. A článek klasicky nepochopil.

Re: Autor lesník a soudní znalec?:
Autor: P. Rada Datum: 18.2.2019 19:20

Klasické když už je spíše to, že jevy v okolí chápu jinak jak Vy a jinak jak autor a také zdůvodnuji proč.

Kůrovec je tu spolu se smrkem 65milionů let a za tu dobu se vzájemě nejen nevyhubili ale naučili se symbiotickému chování. To má ale aspekty které nevyhovují lidské touze po velkoprodukci dřeva na bázi smrku a tupovaně v období kdy už tato dřevina přestává mít i základní růstové předpoklady na většině rozlohy ČR.

https://www.klimatickazmena.cz/cs/adaptace/lesnictvi/

Lesníci kterým záleží na prosperitě lesů jako celku měli být před desetiletími mezi prvýmí kteří udělali kroky respektující kimatický vývoj. Nestalo se a jak vidno je doposud dost takových, kteří realitu ignorují dál a zůstávají naopak mezi posledními kteří nevědí "která bije".

V tom smyslu jsou na tom autor i pánové Prokop i Schwarz podobně. Svorně stupidní viní kůrovce který ale není příčinou klimatických změn.

Re: Autor lesník a soudní znalec?:
Autor: M. Prokop Datum: 18.2.2019 22:08

Jestli někde najdete, že jsem napsal že kůrovec je příčinou klimatických změn, tak u mne máte flašku.

Zlé jazyky:
Autor: P. Zinga Datum: 18.2.2019 10:36

"za komoušů" tvrdily, že zhoršení kvality brambor v Čechách lze datovat do doby založení pobočky AV- Výzkumného bramborářského ústavu. Když už byl, vykazoval činnost, že...

Naše lesy a příroda potřebují rychlejší a účinnější pomoc:
Autor: P. Rada Datum: 18.2.2019 9:25

Ano kde ji ale vzít. Donedávna bylo totiž na přírodu a lesy pohlíženo jako na nevyčerpatelný zdroj a dokonce jako na bestii se kterou je nutné bojvat všemi prostředky o poklady které vlastní.

Ten paraziticky vedený boj byl ze strany člověka (který se začal pro narůstající moc samolibě považovat za něco nadpřírodního) až tak intenzivní, že ona "bestie" začala ztrácet síly, uvadat až odumírat. Dnes přestává být na uvadajícím kde brát a nikomu s lupičů se nechce angažovat v roli sponzora oloupeného.

Jinak řečeno lesnictví sice dříve dlouhodobě odvádělo do státního rozpočtu jak hodnoty s přímé těžby tak nepřímo zlepšovalo vodní režim v krajině, umožnovalo rekreaci... Dnes by ale naopak potřebovalo investice násobně vyší na které už možná ani nejsou nikde prostředky. Pokud se totiž klimatický systém záhy nevrátí do formy jež panovala před desetiletími, kyselost půdy podobně... nikdo nebude mít dost sil lesy zavlažovat, mineralizovt... a to bude znamenat jejich zásadní proměnu až konec.

To se ale týká i jejich parazitů a jen v tomto poznání tkví kousíček naděje.

Re: Naše lesy a příroda potřebují rychlejší a účinnější pomoc:
Autor: R. Langer Datum: 18.2.2019 11:35

Tak "Naše lesy a příroda potřebují rychlejší a účinnější pomoc"?

A nebyls to tak náhodou zrovna ty, Zelený sedmilháři, cos tady vyřvával cosi o bezzásahovosti pro "uzdravení" Šumavy i se svými Zelenými kazisvěty?

"Pokud jen ponecháme Šumavu samu sobě tak se sama uzdraví a nebude to stát nic. To proto, že její rozloha i rozmanitost druhů poskýtá dostatečnou záruku pro sebeobrození."

P. Rada Datum: 20.8.2011 19:54

A ještě máš teď tu drzost volat po pomoci, vandale? Fuj, je mi z tebe zle, protože ten hlavní parazit, co nám tady nejvíc ničí naše lesy jsou právě lidé jako ty a tobě podobní. :-P

Re: Naše lesy a příroda potřebují rychlejší a účinnější pomoc:
Autor: P. Rada Datum: 18.2.2019 13:00

Pane Langere sedmiobélhávat můžete sám sebe třeba právě tak, že si "Šumavu" či jakoukoli klimaticky specifickou obast sám pro sebe zaměníte s podmínkami pro růst smrku docela jinde. Dík ze tento přiklad obelháváni sebe i ostetních. Pro ujasnění si porovnejte můj výrok z roku 2011 s tím jak se s odstupem vyvíjí složení dřevních druhů právě na Š.:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/buky-na-sumave-prevalcovaly-smrky-nikdo-nevi-proc-60987?dop-ab-variant=2&seq-no=2&source=hp

Zásadní rozdíl Š. oproti naprosté většině porostů v Čechách a na Moravě které dnes velkoplošně decimuje kůrovec především s důvodů KLIMATICKÉHO OTEPLENÍ A SUCHA je totiž v průměrné výšce a orografii která navozuje nižší teplotu a vyšší srážky jak jinde. Navíc se zde v prvých zonách ke kterým se příspěvek vztahoval vyskytuje poněkud specifický druh vysokohorského smrku vyrostlý prakticky bez vlivu člověka - tzv klimaxové smrčiny.

Drzost netkví v podávání informací do okolí ve kterém ale někteří jedinci zvlášt nechtějí ani trochu porozumět. Drzost - když už - spíše spočívá v parazitickém životě vůči přírodnímu prostředí které bylo naší civilizační kolébkou na surovinový dlu a neodbouratelné externaity. Spočívá v arogantních postojích cejchováním těch kteří vědí o něco více více za sedmilháře, vandaly...

Re: Naše lesy a příroda potřebují rychlejší a účinnější pomoc:
Autor: J. Schwarz Datum: 18.2.2019 17:49

Člověk se přemnožil, pane Rado, přemnožil! A zásluhou takových jako jste vy! Kdyby byla na světě miliarda lidí jako před dvěma sty lety, bylo by "přírodě" hej i kdyby s ní člověk "bojoval o její poklady" všemi prostředky.

Nemyslí. Babišův kůrovec ničí systematicky Jeseníky a nikdo:
Autor: K. Janyška Datum: 18.2.2019 8:49

s tím nic nědělá, jen Babišovy firmy těží a těží a vydělávají a vydělávají. Vidím tu hrůzu z okna... Dzp.

Zásadní chybou po roce 1989 bylo:
Autor: A. Hrbek Datum: 18.2.2019 8:04

že Státní lesy přišly o prostředky, zařízení a pracovníky potřebné ke komplexnímu hospodaření s lesy, tak jako to bylo za první republiky.

A to počínaje školkami a sázením až po produkci dřevěných výrobků, které dřevní hmotu zhodnocovaly.

Chybí systematický a zodpovědný dozor s velkou místní znalostí, ochota i schopnost zodpovědně rozhodovat a možnost operativně přesouvat činnosti a kapacity.

O škodlivém vlivu ekologistů a pseudovědců, kteří nenesou žádnou zodpovědnost, nemluvě.

Re: Zásadní chybou po roce 1989 bylo:
Autor: P. Rada Datum: 18.2.2019 8:55

Pokud je podle Vás zásadí, že : ..."státní lesy přišly o prostředky, zařízení a pracovníky potřebné ke komplexnímu hospodaření s lesy" ... - pak to, že nechcete konkrétně mluvit o .."škodlivém vlivu ekologistů a pseudovědců" je příznačné právě pro ekologistu a pseudovědce. Nechce se Vám totiž zřejmě poctivě popisovat všechny vazby.

Udělám to za vás. V praxi totiž tak, že právě "ekologisti a pseudovědci" si usmysleli, že budou ignorovat změny podnebí, dopady kyselých deštů, obecné funkce lesů.... a udělají z nich úzce specializovanou fabriku na maximalizaci zisku při těžbě dřevní hmoty. Dnes tato fabrika krachuje ale spolu sní niloliv jen její provozovatelé ale celá biosféra se spoustou přírodních vazeb které ignorovali nastolením prioritního hlediska maximalizace peněžní ziskovosti.

Pokud chcete znát jména těch ekologistů a pseudovědců (osob které ekologii zneužívají k materiální lidské činnosti ve prospěch zájmu úzké skupiny), projděte si seznamy těch dotyčných kteří předložili a prosadili změnu zákona o lesích i těch kteří se zasadili a dál zasazujío ignorování všech funkcí lesů a klimatických změn v naší zemi.