9.8.2022 | Svátek má Roman


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Thovt 12.4.2008 16:19

Statistiky o ZO

No, statistiky o zahraničním obchodě jsou jedna věc. Druhou je realita. Po roce 90 začaly mít problém podniky jako Tatra, Liaz, Zetor, které předtím byly zvyklé vyvážet jen do Sovětského svazu desítky tisíc vozidel ročně. Plzeňská Škodovka tam vozila lokomotivy, vagónky své vagóny atd.Po zrušení RVHP se tyto vazby zpřetrhaly a sověti přestali čs produkci odebírat. Totéž podniky jako Svit, dodávající tam kdysi miliony párů obuvi. Další zakázky zrušeny a ruský státní dluh se možná řeší do teď. A doslova se sesypal do té doby silný textilní a kožedělný průmysl, navyklý též na tyto měkké trhy.A přesměrovat tak rychle ztracené obchodní kontakty z východu na západ bylo v té tobě nemožné - Liaz se v v západní Evropě proti nákladním Mercedesům, Volvům, Manům atd. prostě nemá (neměl)šanci prosadit. Takže by mě docela zajímalo jaká že byla struktura našich vývozů na východ v letech dejme tomu 91-96 (tuším, že monopol zahraničního obchodu byl v ČSR zrušen někdy koncem roku 90). 

Magor Milda , Mgr. etc. 12.4.2008 20:16

Re: Statistiky o ZO

je to celkem jasné, těch prvních několik let po změně systému bylo nutné přestavět celou produkci na nové zákazníky. Pokud jde o LIAZ, snad ten problém nebyl ani tak technický, jako spíše zavedené servisy , které v Evropě pro každou značku provozují havarijní službu 24 hodin a podobné pro zákazníka veledůležité služby, takže ani atraktivní ceny na zákazníky nezapůsobily. Samozřejmě byl LIAZ na západě neznámou firmou odněkud z východu a všichni hned viděli v duchu rumunské Oltcity nebo Škodu 120.

Takže zůstaly zejména arabské a jiné orientální trhy, s tou potíží, že V. Havel nechtěl zachovat zbrojní výrobu, zrušily se na jeho nátlak i takové klíčové podniky, jako Adamovské strojírny. Tím se krize ještě o hodně prohloubila.. Textilní průmysl byl v té době i na západě v hluboké krizi, ta k nám došla teprve po 1990. Pokud jde o boty, v Evropě se prosadili Italové, zejména z Horní Adiže , čili jižního Tyrolska. Tam se vytvořila tak silná skupina, že se proti ní neprosazují ani tradiční němečtí výrobci, ti kupují italské zboží s vlastní značkou. Že se v takové konkurenci Čechům nedařilo, je logické.

Co nám zbylo, byla strojírenská výroba, především Škoda Mladá Boleslav a řada kdysi velkých podniků, jako ČZ Strakonice se rozložila na menší, třeba výrobu vysokozdvižných vozíků nebo převodovek pro osobní auta. V podstatě kopírujeme v současnosti strukturu Německa, proto každá krize nebo konjunktura v Německu se projeví ihned i u nás.

K. 12.4.2008 22:21

Re: Re: Statistiky o ZO

Nezdá se mi, že by zdejší trh  s obuví "zaplavili" Italové. Největší množství zboží sem přece přichází z Asie - nejen obuvi, ale i textilu.

Magor Milda , Mgr. etc. 13.4.2008 8:02

Obuv a 'obuv' je obrovský rozdíl

Kožená a kvalitní obuv se z Asie nedováží, ten dojem, že veškerá obuv v Česku pochází z Asie vzniká u Vietnamců. Máte pravdu v tom, že prakticky všichni chudší Čechové (a za ty se považujeme téměř všichni) chodí v plastových křápech rádoby sportovního typu. Dědouškové v rádobyadidaskách ale v nich chodí proto, že za pořádné boty, jaké jsme nosili za totáče, je třeba zaplatit srovnatelnou část mzdy, jako tenkrát. Bývaly před 30 lety polobotky za 200 Kčs, dnes stojí tak kolem 2000 Kč. Vietnamské plastové botky dostaneme už za 300 Kč a to asi rozhoduje. Nohám to ale neprospěje.

František I. 9.4.2008 21:21

Tak tu máme dalšího Marťana,

Tentokrát se jménem Hrbek. Velice se mi líbí jeho tvrzení, čísla a koeficienty. Že to s jeho ekonomickým vzděláním není tak zdcela košer, dovedu pochopit. Možná má i vzdálené zkušenosti se statistikou. Stejně tak věřím, že je zastáncem myšlenky jednoho státníka, který tvrdil, že věří pouze té statistice, kterou si sám zfalšuje. Proto mne nezaráží ani jeho nedůvěra ve statistiku CSÚ. Odkud pak milý, doufám, že amatérský, statistik čerpal ona hvězdná numera? Podle toho, co zplodil, bych tušil,že z postavení Marsu v konjunkci se Zemí. Také bych mohl tvrdit, že mu ony údaje svěřil Hrbkovi pan Paroubek po konzultaci s nadpřirozenými bytostmi. Pokud oněm nesmyslům pan autor i sám věří, potom se přímo nabízí myšlenka, že do něho skutečně onen Marťan in natura vstoupil. Já naštěstí považuji ona kritizovaná léta za jedno z nejšťastnějších, nejsvobodnějších a nejpilnějších období mého života. Naštěstí už čas ukázal, nakolik je nesmyslná, z klobouku tahaná, numerologie pana Hrbka validní. Konec konců komunisté nám také tvrdí, jak jsme si za nich užili svobody a Paroubek, za jehož podpisem se skývají stovky a možná tisíce obstojně vyčleněných milionů, nadává na tuneláře.

tosek 9.4.2008 22:53

Re: Tak tu máme dalšího Marťana,

Vaše propagandistické cvičení nic nemění nic na tom, že Václav Klaun byl, je a nepochybně bude jako ekonom nula, kterou nikdo ve světě nebere vážně

Antonín Hrbek 10.4.2008 8:41

Re: Re: Tak tu máme dalšího Marťana,

Údaje samozřejmě čerpám ze statistik ČSÚ, ovšem s patřičkou mírou kritičnosti. Pokud budete s těmito oficiálními statistikami pracovat delší dobu, zjistíte určité úpravy dříve publikovaných údajů. Někdo je to vlivem změny metodiky, jindy na přání vládnoucí garnitury. V spoučasné době, kdy je ČSÚ pod kontrolou Eurostatu, je spolehlivost údajů poněkud zvýšena.

Ale když se podíváte podrobněji na systém výkaznictví, tak zjistíte, že je prakticky zcela nemožné získat zcela přesné údaje. Něco se zjišťuje výběrovým způsobem, něco se odhaduje, něco je nezjistitelné atd. Proto je vždy třebas mít zdravou skepsi.

Foundryman 9.4.2008 20:04

A ještě přípodotek:

autor naprosto nepochopil princip Balassova a Samuelsonova teorému. Tento teorém totiž praví, že s růstem produktivity při výrobě mezinárodně obchodovatelného zboží roste tlak na růst mezd v odvětvích toto zboží vyrábějících a následně vlivem přesunů pracovní síly za vyšší mzdou je vyvolán tlak i v neobchodovatelných odvětvích. Konvergence cen pak může probíhat kursovým kanálem (v důsledku rostoucího exportu), inflačním kanálem (v důsledku tlaku na mzdy), nebo nejčastěji kombinací obou. Že tento princip naplno funguje i v ČR zjistí i autor, pokud si přepočte vývoj mezd a cen v čase na EUR nebo na dolary. Neboli, pokud byla v roce 2000 průměrná mzda 15.000,- Kč (dejme tomu, nechce se mi to hledat) a dnes je 20.000,- Kč, máme nárůst cca 33%. Pokud vyjádříme růst v EUR, jsou stejná čísla cca 400 EUR a 800 EUR, čili růst 100%. Tento aspekt je ovšem pro autora patrně  zanedbatelný.

Antonín Hrbek 10.4.2008 8:35

Re: A ještě přípodotek:

Dovoluji si ocitovat pana Klause a pana Tomšíka str. 117 a obr. 8. "cenový růst by měl být vyšší v těch zemích, kde je vyšší tempo růstu produktivity práce". Na obr. 8 jsou souřadnicemi růst produktivity práce a inflace. Tempo růstu souhrné produktivity práce i tempo růstu inflace lez nalézt ve statistických ročenkách.

Foundryman 9.4.2008 19:33

Propagátorům

"právního fundamentu" transformace bych rád už asi po tisící připomněl DDR. Převzali hotový právní řád, jako bonus cca 1 bilion DEM a stejně jim to bylo prd platné, pořádně se nevzpamatovali dodnes. Vezmeme-li v úvahu, že jsme jako jediní, snad kromě Rumunska a SSSR, měli 100% hospodářství ve vlastnictví státu, což nebylo ani v té NDR, vyšli jsme z toho velice dobře a bez výrazných otřesů. Rok 97 byl ve srovnání s otřesy na burzách ve světě předtím a potom jen krátkodobou a drobnou lapálií.

mirek 9.4.2008 19:31

V reálu to bylo jiné

V reálném pohledu zdola se zdálo, že se naše ekonomika musí drasticky změnit kvůli skladbě výroby zastaralých výrobků, díky skladbě těžkého průmyslu, neexistující sítí služeb. Díky předchozím letům komunistického hospodaření s předem určeným plánem, nejen nařizující množství výrobků, ale hlavně podvazující jakoukoliv iniciativu, se u nás nevyvinula potřebná vrstva řídících pracovníků, kteří by byli schopni nejen uskutečnit potřebný přechod na jiný systém řízení, ale oni dokonce nebyli ani schopni samostatně uřídit firmy ve stávajícím stavu, čehož důkazem jsou četné krachy státních i zprivatizovaných firem. Je proto takřka neuvěřitelné, že byl schopen vývoz tak stoupat v prvních letech po revoluci, škoda, že zde nebylo vyjmenováno alespoň ukázkově, které zboží tak zvedlo československý a posléze český vývoz. Nejde mi o polemiku s autorem článku, nebo s Klausem, zkrátka to tehdy vypadalo jinak.

Foundryman 9.4.2008 19:24

Mechanismus vzniku české krize 97

byl úplně stejný jako mechanismus vzniku Velké deprese v roce 1929 - úvěrová expanze a fixní kurs měny. To znamená, že do ekonomiky byla nalévána kvanta peněz (hlavně v zájmu "sociálního smíru"), ze kterých byly sanovány především nevýkonné kolosy z dob socialismu, které neprošly restrukturalizací (třeba i prostřednictvím konkursu), ale kurs měny zůstával pevně fixován na DEM a USD. Výsledkem byly jednak neefektivní investice doma, jednak masa peněz nekrytá domácí  nabídkou, tudíž se všichni vydali houfně nakupovat v zahraničí, což s sebou neslo propad platební bilance a run na korunu. Když už byla situace neudržitelná, ČNB nikoli devalvovala, nýbrž pustila korunu do vod volného kursu. Devalvace byla důsledkem a zároveň pomůckou k dosažení rovnováhy. Že tyto hokuspokusy neprospěly celkové kondici ekonomiky, je jasné. Klausovým vládám lze vyčítat jedině malou razanci transformace a přílišné ohledy na přání odborů , lidovců, ODA atd. atd. Sypačem písku byla ČNB.

Antonín Hrbek 10.4.2008 8:24

Re: Mechanismus vzniku české krize 97

Vážený příteli, skutečně nelze všechno svalovat na ČNB. Shodujeme se v tom, že v zájmu "sociálního smíru" byla do ekonomiky nalévána spousta peněz, čili, jak jsem napsal, byla placena neproduktivní práce. Je ovšem třeba říci, kdo nutil banky pokytovat negarantované úvěry nejenom na sanace kolosů z dob socialismu, ale i na "podnikání" privatizérů ČKD, Škodovky, Poldovky, atd.

K tragickému poklesu BÚ platební bilance došlo v letech 96/97, k propadu tempa HDP v letech 97/98 a ke skutečné devalvaci vůči USD v letech 99/02. Tedy po období, kdy byla regulace čerpání deviz změněna na ohlašovací povinnost. Devalvace byla důsledkem poklesu důvěry v českou korunu a to na základě neuspokojivých ekonomických výsledků. Teprve zadlužovací ekonomie a s ní dosažený ekonomický růst vedl k obnově důvěry v CZK a nyní až k předůvěře.

JC 18.4.2008 16:36

Re: Mechanismus vzniku české krize 97

Souhlasím s tím co píšete. Jen k té razanci, samozřejmně si vzpomínám jak LUX vyhodil kotvu se svým "sociálně tržní hospodářstvím" ale je nutno vzít v úvahu, že Češia Slováci si ten kapitalismus představovali jako Hurvajs válku. Vzpomínám na plné náměstí "opařených" horníků v Ostravě, kde se Havel a Komárek museli dušovat, že žádný kapitalismus a nezaměstnanost u nás nebude. Ekonomické teorie jsou pěkná věc, ale zavést je do praxe pokud máte k dispozici 40lety zlenivělé liské zdroje, věc druhá. Dopadlo to jak to dopadlo, mohlo to být možná trochu lepší, ale i mnohem horší.

sep 9.4.2008 12:03

?

   nevím, ale  devadesátá léta si pamatuji jinak, že by se náklady na pořízení marky, které se před listopadem pohybovaly v rozmezí 5 - 70 Kčs při směně za zboží nijak neprojevily?

JKOTEK 9.4.2008 16:30

Re: ?

Pokud v roce 90 stoji 1 DM 10 Kcs a v roce dalsim 25 Kcs, tak samozrejme ohrome zvysite export. I kdyz misto zbozi za 100.000 DM vyvezete zbozi za 80.000 DM...

sep 9.4.2008 17:10

Re: Re: ?

   ČSSR aby získala potřebné množství deviz prodávala přes podniky zahraničního obchodu zboží, např marka se dala utržit za korále z Preciosy v hodnotě  5 Kčs, ale protože se těmi korálky nedaly pokrýt potřeby deviz ČSSR, tak se vyváželo také zboží, kde byl směnný ekvivalent 70 Kčs/ DM, průměr byl možná na té desetikoruně, ale pamatuji si, že to bylo někde mezi 12 - 15 Kčs. Ty podniky nad kurzovní hodnotou byly tedy ztrátové a bez dotací a restrukturalizace před smrtí.

zeolit 9.4.2008 11:52

Najde se člověk,

I-Worm 9.4.2008 12:57

nenašel se ...

zeolit 9.4.2008 11:51

Najde se

555 9.4.2008 11:47

Divoká privatizace

Divoká = chaotická, nepřehledná, bez pravidel = tedy ideální podmínky k tunelování a rozkrádání. Vlastně to měli geniálně vymyšleno. Zodpovědnost žádná - to bylo jediné legislativní pravidlo privatizace - zodpovědnost žádná. Ti (skupina lidí kolem estébáka D. Třísky a V.Klause), kteří majetky rozkrást a vytunelovat umožnili, mají zákonem zajištěno, že jsou nepostižitelní, nedotknutelní... Na těchto základech stojí naše bolševická demokracie. Bolševický klientelismu jen kvete.

Xury 9.4.2008 15:34

Re: Divoká privatizace

Není mi úplně jasné, jak byste si ta pravidla představoval. Hlavně při zvážení tehdejší úrovně soudnictví a policie a to specielně v ekonomické oblasti.

ok 9.4.2008 11:43

kvalifikovaná střední třída

Zajímavý rozbor, nicméně pro mě osobně byla celá transformace vemi úspěšně zvládnutelná, celá ta "krizová léta" jsem měl pod kontrolou.

Zato právě v současné době mám silný pocit, že je něco špatně - zvyšuje se životní úroveň "průměrných", a o nadprůměrné zaměstnance není zájem, je silný tlak na co nejnižší mzdy. Poprvé za celou transformaci to pociťuji suma sumárum negativně (především ceny energií, ale také celková cena lékařského ošetření, což je věc, kterou rozumná společnost řeší vzájemným POJIŠTĚNÍM, protože zdraví se dá ovlivnit jen zčásti).

555 9.4.2008 11:53

Re: kvalifikovaná střední třída

Jaký štěstí pro národ, že jste celá ta "krizová léta" měl pod kontrolou. Nebýt vás, tak by to s námi špatně dopadlo...:-D

ok 9.4.2008 11:59

Re: Re: kvalifikovaná střední třída

něco k tématu byste neměl? Rv

555 9.4.2008 12:09

Re: Re: Re: kvalifikovaná střední třída

Proč myslíte, že se moje reakce týká vás? Protože právě k tématu nic nemáte.

Jenda 10.4.2008 2:34

Re: kvalifikovaná střední třída

Rozumna spolecnost resi pojistenim narazove udalosti jejichz cena presahuje sumu kterou normalni clovek muze vytahnout z kasicky. Napriklad operace srdce. Nikoli rymicky, chripcicky a kaslicky.

Beldor 9.4.2008 11:21

rofl..

Autor je fakt demagog..srovnavat tu politiku CNB v 90tych letech a roce 2005-2006 je fakt dost na hlavu.Tehdy byly cile trosku jine.Z meho pohledu je vina jak na strane Klause tak na strane CNB potazmo Tosovskeho.Kdyz se premier a CNB nejsou schopni rozumne domluvit tak to hovori za vse...Rv

PROKOP BUBEN 9.4.2008 11:04

DOMNÍVÁM SE

Jako běžný občan, že transformace probíhala v zlatokopeckých intencích, kterým byla dána nejen ptříležitost, ale byly i tehdy mocnými podporovány....Nemohla proběhnout bez potíží, ovšem ztráty byly tak enormní, že se promítají i do současnosti......Navíc zlatokopecká horečka, mafiální praktiky a nesolidnost přetrvávají v nebývalé míře, což nutně vede k dalšímu prohlubování skepse a vykořenění ve společnosti....

Že náš stát leží ve velmi dobré poloze, ani to, že byl odborně a do jisté míry i technologicky slušně vybaven se nevyužilo v dostatečné míře a zaváděná tzv. Česká cesta byla fiaskem i když také zřejmě účelovým....Ti kdož se diví, že by každý rád jen od státu bral se nemohou divit, protože všichni mají své zářné příklady NENASYTNOSTI a prospěchu za každou cenu před očima......

ok 9.4.2008 11:47

Re: DOMNÍVÁM SE

Podle mě právě v současné době startuje krize české identity, společnost tápe a ztrácí pozitiví energii. Chybí dobrý "cíl". Chybí funkční intelektuální elity (třeba průmyslníci ochotní komunikovat se společností).