14.11.2019 | Svátek má Sáva



DISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


KALIFORNIE: Vyprahlý socialismus



Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 22, poslední: 29.4.2015 19:31, přehled diskusí

primitivní ekonomický pohled:
Autor: Milan V Datum: 28.4.2015 22:15

Primitivní ekonomický pohled nedominuje v nejvyspělejších ekonomikách, které jsou současně dobrými místy k životu.

To je například Švýcarsko v Evropě a Kaliformie v Americe.

Zemědělstvím zkultivovaná půda (a současně zachovalá příroda v nádherných reservacích), to je hodnota kterou tržní komsomolci nemohou pochopit.

protimluv:
Autor: M. Pechr Datum: 29.4.2015 19:31

...tržní komsomolci je dost velkej protimluv...

...jinak že se vodou plýtvá je realita, vyjma zemí chudých, kde je vody málo a nebo zemí relativně bohatých, ale kde je drahá...

Prekvapenie:
Autor: I. Teren Datum: 27.4.2015 18:22

Postavit v pusti multimilionove mesta ako San Diego, LA, San Bernandino, Las Vegas, Phoenix...a ked pride obdobie sucha, ktore je v prirode bezne a cudovat sa ze SW ma zrazu problemy je blbe. Dokonca aj na Ameriku.

Kalifornie čeká, až jim Češi poradí:
Autor: J. Tolman Datum: 27.4.2015 14:19

Odsolovací zařízení v Santa Barbaře s kapacitou 3 mil gallonů/den byl postaveno, aby čelilo suchu v letech 1987 až 1992. Zařízení bylo dáno do provozu je několik dní před příchodem průtrží mračen, které zaplavily Kalifornii v roce 1993. Zařízení bylo odstaveno a od té doby nebylo v provozu.

Kaliforňané si pomalu uvědomují, že stávající tisícileté sucho jen tak neodejde. Řešení všichni znají: Kapkové zavlažování v zemědělství, uzavřený koloběh vody ve městech a v průmyslu bez jakékoli odpadní vody. V podstatě technologie, kterou budeme potřebovat i na jiných planetách. Jedna velká rozestavěná desalinační jednotka v Carlsbad a asi 18 dalších je ve fázi projektu. Současné náklady na odsolení mořské vody vychází levněji než přeprava vody do Kalifornie z Colorado River. Pokud třeba San Diego zavede recyklaci použité vody, bude mu odsolovací zařízení stačit na doplňování ztrát a město nebude muset žádnou vodu dovážet. Kalifornie má všechny předpoklady, aby problém zvládla a pomohla najít řešení i pro jiné. Z čím se ale Kalifornie musí rozloučit, jsou obrovské rozlohy trávníků u domů.

Re: Kalifornie čeká, až jim Češi poradí:
Autor: J. Tolman Datum: 27.4.2015 14:56

Téměř 25% elektřiny v Kalifornii pochází z obnovitelných zdrojů, hlavně ze slunce. Při plném využití dostupných zdrojů sluneční energie může Kalifornie takto získat až pětinásobek potřebné elektřiny. Přebytek může být použit jak levná energie na odsolování mořské vody a další účely vodohospodářství. Stávající sucho může tento technologický rozvoj značně urychlit.

Re: Kalifornie čeká, až jim Češi poradí:
Autor: B. Rybák Datum: 28.4.2015 14:36

To, že USA jsou dosud dost bohaté na to, aby mohly dotovat konkurence neschopné projekty (např. pěstování na vodu náročných rostlin v oblasti, kde není dost vody) neznamená, že je rozumné a perspektivní takové projekty realizovat!

Kdo kdy byl v Kalifornii:
Autor: V. Vaclavik Datum: 27.4.2015 11:49

ve vnitrozemi, videl tam obrovske plantaze vodychtivych rostlin, a je padle na havu v takovych podminkach neco takoveho pestovat. Vsichni jsme taky nekdy tady v Evrope jedli ovoce s nalepkou puvodu Kalifornie, co uz muze byt vice zvrhleho. Kalifonie vyvazi ovoce a zeleninu do Kanady a do celych USA.

Neni zadne tajemstvi, ze Kalifonie je rabidni socialisticky a politicko korektni sklenik, nejen co se tyka zemedelstvi a vody, ale vubec vseho.

Pojďme hlouběji a řekneme si co to socialismus je opravdu.:
Autor: K. Janyška Datum: 27.4.2015 9:42

Je to tendence naivních lidí, zařídit si věci podle svého bez ohledu na cokolic, co je v podstatě lidského světa. Tedy,  že on je nezorganizovatelným spontánním řádem. To platí vždy a všude a jestli někoho nepřesvědčil krach SSSR a obří potíže EU, která je tímtéž, není mu pomoci a bude muset zemřít v nevědomosti. Vím, že teorie spontánního řádu lidské interakce je pro drtivou většinu lidí, blížící se všem, nepřístupná. Mentálně i intelektuálně. O to více je nutno pracovat na tom, aby ti, kteří mají potencionál se k ní alespoň přiblížit, to dělali. Jak je přinutit však nevím, včetně autora článku... Dzp.

Článek tržního svazáka:
Autor: J. Kavalír Datum: 27.4.2015 9:20

který zřejmě vůbec nechápe, o co v Kalifornii jde. Centrální údolí  zásobuje USA zeleninou i ovocem a k tomu je potřeba spousta vody. Na severu Kalifornie jsou vybudovány přehrady, které vodu zadržují a dodávají ja jih. Tržní svazák v životě nepochopí, že voda je základní potřebou, padá ve formě srážek zadarmo a pokud je jí dost, její cena je zanedbatelná - pro závlahy jen náklady na výstavbu a udržování infrastruktury. V Kalifornii ale několik let pořádně nezapršelo a v horách ani nechumelilo a přehrady se vyprazdňují. Jistě, "tržně správné" by bylo vodu zdražit tak, aby si ji mohli dovolit jen ti nejbohatší, třeba k napouštění bazénů nebo k zavlažování golfových hřišť. Ale co zemědělci, kteří jsou na ní životně závislí? Mají to zabalit a odstěhovat se? Zelenina by se jistě dala do USA dovézt, ale za jakou cenu, pokud by se měla dostat a pulty "čerstvá"? Argumentovat tím, že zemědělství tvoří jen malé procento ekonomiky, může jen trouba.  Asi by si měl vyzkoušet místo okurkového salátu třeba počítačové čipy s nějakým dobrým dresingem.

Re: Článek tržního svazáka:
Autor: P. Zdenek Datum: 27.4.2015 12:15

Naopak autor velmi dobře chápe o co v Kalifornii jde. To Vy jste nepochopil problém ani článek.

Centrální údolí zásobuje USA zeleninou a ovocem jen proto, že tamní zemědělci mají konkurenční výhodu v dotované vodě. Pokud by platili tržní cenu za vodu, musí jít s cenou plodin nahoru a najde se někdo jiný, kdo to jinde v USA dokáže pěstovat levněji.

Nikdo nemluví o tom, že by se zelenina měla do USA dovážet zvenku.

Jedině trh dokáže efektivně alokovat zdroje, protože může pracovat s tržní cenou jako indikátorem žádanosti.

Re: Článek tržního svazáka:
Autor: R. Langer Datum: 27.4.2015 12:45

Evidentně jste to nepochopil vy.

Re: Článek tržního svazáka:
Autor: Z. Švrček Datum: 28.4.2015 10:54

myslím, že to pochopil stejně, jako autor. USA jsou obří země s mnoha variacemi klimatických a půdních podmínek. Jiustě se na mnohých dá krásne pěstovat ovoce a zelenina. To, že Kalifornie dotuje své zemědělce přivodilo, že se jejich produkce prodává po celých státech a zjevně za nejlepší cenu, proto ten "byznys" funguje. Kaliforňané mají totiž díky bohu za hubičku teplo a díky ouřadům za hubičku vodu, tedy to, co jiní v takové míře nemají. Až nebudou mít vodu, najde se jistě spousta oblastí, kde se zelenina a ovoce dá pěstovat stztejně dobře a za nezkreslené ceny. To vše ke kalifornskému socialismu. Obdobu u nás dnes hledejte v pěstování řepky tam, kde se dříve pěstoval oves, brambory, řepa, žito atd. To je zase dáno podporou využití metylesteru řepkového oleje  státem v energetice i zemědělství.

Re: Článek tržního svazáka:
Autor: R. Langer Datum: 28.4.2015 14:52

Autor, na rozdíl od tohoto příspěvku, hlavně poukazuje na to, že je to hloupost. Ne na to, že to není možné.

tak prý centrální plánovači:
Autor: Certik Datum: 27.4.2015 0:42

spíš figury hájící zájmy velkých farem.

Ovšem autor potřebuje ulevit ideologické slině. Jedna věc je jistá, a to že si s tím kalifornští farmáři poradí, a to bez rad od rádoby tržně orientovaných stranických tajemníků

stat, voda, odbory:
Autor: S. Prosek Datum: 27.4.2015 0:36

Autor ma pravdu, pouze zapomel na to ze pomoci pokutoveho systemu navrzenemu statni legistlativou za nadmernou spotrebu vody v domacnostech, bude kalifornska statni sprava vyrovnavat premrstene pozadavky odboru statanich zamestnancu, nikoliv vytvaret vyvoj desolinizacnich vodaren, pripadne vystavbu logistiky pro vodu ze severu.

http://rebuildca.org/wp-content/uploads/2011/07/Water_California-Aqueduct2.jpg

.... prokleti mysleni statu jako zaopatrovaciho ustavu!

Re: stat, voda, odbory:
Autor: Certik Datum: 27.4.2015 0:53

desalinizační vodárny problém tohohle rozměru nemůžou vyléčit ani z hodně malé části, jak byste zjistil prostou velkou násobilkou. Taková vodárna může zásobit vodou jednu obytnou čtvrť v San Diegu, což je sice pěkné, ale s podstatou problému se to míjí

Re: stat, voda, odbory:
Autor: S. Prosek Datum: 27.4.2015 1:23

a) zlikvidujeme zemedelske podniky

b) vystehujeme 50% obyvatel

c) vybudujeme (navrh 1970) podmorsky vodni spoj potrubi o prumeru 3m mezi Aljaskou a jihem

d) desalizacni vodarny

Re: stat, voda, odbory:
Autor: S. Prosek Datum: 27.4.2015 1:24

To co navrhuje dnesni Sacramentska legistlativa je

nesmysl a nebo ..... podvod. Bod D zrejme v Saudske Arabii pracuje=http://www.water-technology.net/projects/-ras-al-khair-desalination-plant/

Re: stat, voda, odbory:
Autor: Certik Datum: 27.4.2015 1:49

desalinizační vodárny samozřejmě existují i v USA ale to je řešení pro obytné čtvrti a ne průmysl nebo zemědělství. což bude platit i pro ten saúdský projekt i když ten bude největší na světě

myslím že vám trochu uniká že farmář je prostě rukojmím věcí se kterými se nedá skoro nic dělat. Pokud nebude pršet, nebo přijdou choroby, prašné bouře nebo se lidem nějaká plodina znelíbí, tak je prostě na huntě. Zelenání citrusů už tam máte taky, pokud se nezadaří nějakým genetickým manipulátorům tak do patnácti let má celá Kalifornie s pomerančema utrum a navěky. atd atd

Re: stat, voda, odbory:
Autor: S. Prosek Datum: 27.4.2015 3:10

Snad "presne zemedelstvi:" dokaze vyresit nektere problemy. Verit na "porucime vetru desti" naposledy byli pionyri, ne? Kalifornie ma hlavne pristehovalecky problem a naprosto korupcni admini. Za takovych podminek nikdo nevyresi naprosto nic. Konec koncu, za patnact let nas to asi bolet nebude? LoLL.

Re: stat, voda, odbory:
Autor: B. Michal Datum: 27.4.2015 9:01

Skutečně?

Možná by se Kalifornie mohla poučit v Izraeli:

 - do zemědělství (na závlahy) se používá 70% přečištěné odpadní vody (a ta je bez daně, zatímco voda pro zemědělství přímo z vodních zdrojůje zdaněna), proti kalifornskýmm 13%

 - dnes už většina pitné vody je z odsolovacích zařízení a budují se další

 - zavlažování kapkami přímo k rostlinám (drip irrigation) sníží potřebu vody v zemědělství až o 50%

Re: stat, voda, odbory:
Autor: V. Novák Datum: 27.4.2015 10:12

Přesně thle mě napadlo - akorát jsem začal tou kapkovou závlahou. V USA se vodou strašně plýtvá, včetně té podzemní, artézské, která je tam někdy od třetihor a obnovuje se asi tak rychle jako ropa - a pak se diví.