26.10.2020 | Svátek má Erik


Diskuse k článku

KALIFORNIE: Vyprahlý socialismus

Extrémní sucho by pro místní nemělo být ničím nezvyklým, v minulém století jich prožili několik, často trvala několik let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Milan V 28.4.2015 22:15

primitivní ekonomický pohled

Primitivní ekonomický pohled nedominuje v nejvyspělejších ekonomikách, které jsou současně dobrými místy k životu.

To je například Švýcarsko v Evropě a Kaliformie v Americe.

Zemědělstvím zkultivovaná půda (a současně zachovalá příroda v nádherných reservacích), to je hodnota kterou tržní komsomolci nemohou pochopit.

M. Pechr 29.4.2015 19:31

protimluv

...tržní komsomolci je dost velkej protimluv...

...jinak že se vodou plýtvá je realita, vyjma zemí chudých, kde je vody málo a nebo zemí relativně bohatých, ale kde je drahá...

I. Teren 27.4.2015 18:22

Prekvapenie

Postavit v pusti multimilionove mesta ako San Diego, LA, San Bernandino, Las Vegas, Phoenix...a ked pride obdobie sucha, ktore je v prirode bezne a cudovat sa ze SW ma zrazu problemy je blbe. Dokonca aj na Ameriku.

J. Tolman 27.4.2015 14:19

Kalifornie čeká, až jim Češi poradí

Odsolovací zařízení v Santa Barbaře s kapacitou 3 mil gallonů/den byl postaveno, aby čelilo suchu v letech 1987 až 1992. Zařízení bylo dáno do provozu je několik dní před příchodem průtrží mračen, které zaplavily Kalifornii v roce 1993. Zařízení bylo odstaveno a od té doby nebylo v provozu.

Kaliforňané si pomalu uvědomují, že stávající tisícileté sucho jen tak neodejde. Řešení všichni znají: Kapkové zavlažování v zemědělství, uzavřený koloběh vody ve městech a v průmyslu bez jakékoli odpadní vody. V podstatě technologie, kterou budeme potřebovat i na jiných planetách. Jedna velká rozestavěná desalinační jednotka v Carlsbad a asi 18 dalších je ve fázi projektu. Současné náklady na odsolení mořské vody vychází levněji než přeprava vody do Kalifornie z Colorado River. Pokud třeba San Diego zavede recyklaci použité vody, bude mu odsolovací zařízení stačit na doplňování ztrát a město nebude muset žádnou vodu dovážet. Kalifornie má všechny předpoklady, aby problém zvládla a pomohla najít řešení i pro jiné. Z čím se ale Kalifornie musí rozloučit, jsou obrovské rozlohy trávníků u domů.

J. Tolman 27.4.2015 14:56

Re: Kalifornie čeká, až jim Češi poradí

Téměř 25% elektřiny v Kalifornii pochází z obnovitelných zdrojů, hlavně ze slunce. Při plném využití dostupných zdrojů sluneční energie může Kalifornie takto získat až pětinásobek potřebné elektřiny. Přebytek může být použit jak levná energie na odsolování mořské vody a další účely vodohospodářství. Stávající sucho může tento technologický rozvoj značně urychlit.

B. Rybák 28.4.2015 14:36

Re: Kalifornie čeká, až jim Češi poradí

To, že USA jsou dosud dost bohaté na to, aby mohly dotovat konkurence neschopné projekty (např. pěstování na vodu náročných rostlin v oblasti, kde není dost vody) neznamená, že je rozumné a perspektivní takové projekty realizovat!

V. Vaclavik 27.4.2015 11:49

Kdo kdy byl v Kalifornii

ve vnitrozemi, videl tam obrovske plantaze vodychtivych rostlin, a je padle na havu v takovych podminkach neco takoveho pestovat. Vsichni jsme taky nekdy tady v Evrope jedli ovoce s nalepkou puvodu Kalifornie, co uz muze byt vice zvrhleho. Kalifonie vyvazi ovoce a zeleninu do Kanady a do celych USA.

Neni zadne tajemstvi, ze Kalifonie je rabidni socialisticky a politicko korektni sklenik, nejen co se tyka zemedelstvi a vody, ale vubec vseho.

K. Janyška 27.4.2015 9:42

Pojďme hlouběji a řekneme si co to socialismus je opravdu.

Je to tendence naivních lidí, zařídit si věci podle svého bez ohledu na cokolic, co je v podstatě lidského světa. Tedy,  že on je nezorganizovatelným spontánním řádem. To platí vždy a všude a jestli někoho nepřesvědčil krach SSSR a obří potíže EU, která je tímtéž, není mu pomoci a bude muset zemřít v nevědomosti. Vím, že teorie spontánního řádu lidské interakce je pro drtivou většinu lidí, blížící se všem, nepřístupná. Mentálně i intelektuálně. O to více je nutno pracovat na tom, aby ti, kteří mají potencionál se k ní alespoň přiblížit, to dělali. Jak je přinutit však nevím, včetně autora článku... Dzp.

J. Kavalír 27.4.2015 9:20

Článek tržního svazáka

který zřejmě vůbec nechápe, o co v Kalifornii jde. Centrální údolí  zásobuje USA zeleninou i ovocem a k tomu je potřeba spousta vody. Na severu Kalifornie jsou vybudovány přehrady, které vodu zadržují a dodávají ja jih. Tržní svazák v životě nepochopí, že voda je základní potřebou, padá ve formě srážek zadarmo a pokud je jí dost, její cena je zanedbatelná - pro závlahy jen náklady na výstavbu a udržování infrastruktury. V Kalifornii ale několik let pořádně nezapršelo a v horách ani nechumelilo a přehrady se vyprazdňují. Jistě, "tržně správné" by bylo vodu zdražit tak, aby si ji mohli dovolit jen ti nejbohatší, třeba k napouštění bazénů nebo k zavlažování golfových hřišť. Ale co zemědělci, kteří jsou na ní životně závislí? Mají to zabalit a odstěhovat se? Zelenina by se jistě dala do USA dovézt, ale za jakou cenu, pokud by se měla dostat a pulty "čerstvá"? Argumentovat tím, že zemědělství tvoří jen malé procento ekonomiky, může jen trouba.  Asi by si měl vyzkoušet místo okurkového salátu třeba počítačové čipy s nějakým dobrým dresingem.

P. Zdenek 27.4.2015 12:15

Re: Článek tržního svazáka

Naopak autor velmi dobře chápe o co v Kalifornii jde. To Vy jste nepochopil problém ani článek.

Centrální údolí zásobuje USA zeleninou a ovocem jen proto, že tamní zemědělci mají konkurenční výhodu v dotované vodě. Pokud by platili tržní cenu za vodu, musí jít s cenou plodin nahoru a najde se někdo jiný, kdo to jinde v USA dokáže pěstovat levněji.

Nikdo nemluví o tom, že by se zelenina měla do USA dovážet zvenku.

Jedině trh dokáže efektivně alokovat zdroje, protože může pracovat s tržní cenou jako indikátorem žádanosti.

R. Langer 27.4.2015 12:45

Re: Článek tržního svazáka

Evidentně jste to nepochopil vy.

Z. Švrček 28.4.2015 10:54

Re: Článek tržního svazáka

myslím, že to pochopil stejně, jako autor. USA jsou obří země s mnoha variacemi klimatických a půdních podmínek. Jiustě se na mnohých dá krásne pěstovat ovoce a zelenina. To, že Kalifornie dotuje své zemědělce přivodilo, že se jejich produkce prodává po celých státech a zjevně za nejlepší cenu, proto ten "byznys" funguje. Kaliforňané mají totiž díky bohu za hubičku teplo a díky ouřadům za hubičku vodu, tedy to, co jiní v takové míře nemají. Až nebudou mít vodu, najde se jistě spousta oblastí, kde se zelenina a ovoce dá pěstovat stztejně dobře a za nezkreslené ceny. To vše ke kalifornskému socialismu. Obdobu u nás dnes hledejte v pěstování řepky tam, kde se dříve pěstoval oves, brambory, řepa, žito atd. To je zase dáno podporou využití metylesteru řepkového oleje  státem v energetice i zemědělství.

R. Langer 28.4.2015 14:52

Re: Článek tržního svazáka

Autor, na rozdíl od tohoto příspěvku, hlavně poukazuje na to, že je to hloupost. Ne na to, že to není možné.

27.4.2015 0:42

tak prý centrální plánovači

spíš figury hájící zájmy velkých farem.

Ovšem autor potřebuje ulevit ideologické slině. Jedna věc je jistá, a to že si s tím kalifornští farmáři poradí, a to bez rad od rádoby tržně orientovaných stranických tajemníků

S. Prosek 27.4.2015 0:36

stat, voda, odbory

Autor ma pravdu, pouze zapomel na to ze pomoci pokutoveho systemu navrzenemu statni legistlativou za nadmernou spotrebu vody v domacnostech, bude kalifornska statni sprava vyrovnavat premrstene pozadavky odboru statanich zamestnancu, nikoliv vytvaret vyvoj desolinizacnich vodaren, pripadne vystavbu logistiky pro vodu ze severu.

http://rebuildca.org/wp-content/uploads/2011/07/Water_California-Aqueduct2.jpg

.... prokleti mysleni statu jako zaopatrovaciho ustavu!

27.4.2015 0:53

Re: stat, voda, odbory

desalinizační vodárny problém tohohle rozměru nemůžou vyléčit ani z hodně malé části, jak byste zjistil prostou velkou násobilkou. Taková vodárna může zásobit vodou jednu obytnou čtvrť v San Diegu, což je sice pěkné, ale s podstatou problému se to míjí

S. Prosek 27.4.2015 1:23

Re: stat, voda, odbory

a) zlikvidujeme zemedelske podniky

b) vystehujeme 50% obyvatel

c) vybudujeme (navrh 1970) podmorsky vodni spoj potrubi o prumeru 3m mezi Aljaskou a jihem

d) desalizacni vodarny

S. Prosek 27.4.2015 1:24

Re: stat, voda, odbory

To co navrhuje dnesni Sacramentska legistlativa je

nesmysl a nebo ..... podvod. Bod D zrejme v Saudske Arabii pracuje=http://www.water-technology.net/projects/-ras-al-khair-desalination-plant/

27.4.2015 1:49

Re: stat, voda, odbory

desalinizační vodárny samozřejmě existují i v USA ale to je řešení pro obytné čtvrti a ne průmysl nebo zemědělství. což bude platit i pro ten saúdský projekt i když ten bude největší na světě

myslím že vám trochu uniká že farmář je prostě rukojmím věcí se kterými se nedá skoro nic dělat. Pokud nebude pršet, nebo přijdou choroby, prašné bouře nebo se lidem nějaká plodina znelíbí, tak je prostě na huntě. Zelenání citrusů už tam máte taky, pokud se nezadaří nějakým genetickým manipulátorům tak do patnácti let má celá Kalifornie s pomerančema utrum a navěky. atd atd

S. Prosek 27.4.2015 3:10

Re: stat, voda, odbory

Snad "presne zemedelstvi:" dokaze vyresit nektere problemy. Verit na "porucime vetru desti" naposledy byli pionyri, ne? Kalifornie ma hlavne pristehovalecky problem a naprosto korupcni admini. Za takovych podminek nikdo nevyresi naprosto nic. Konec koncu, za patnact let nas to asi bolet nebude? LoLL.

B. Michal 27.4.2015 9:01

Re: stat, voda, odbory

Skutečně?

Možná by se Kalifornie mohla poučit v Izraeli:

 - do zemědělství (na závlahy) se používá 70% přečištěné odpadní vody (a ta je bez daně, zatímco voda pro zemědělství přímo z vodních zdrojůje zdaněna), proti kalifornskýmm 13%

 - dnes už většina pitné vody je z odsolovacích zařízení a budují se další

 - zavlažování kapkami přímo k rostlinám (drip irrigation) sníží potřebu vody v zemědělství až o 50%

V. Novák 27.4.2015 10:12

Re: stat, voda, odbory

Přesně thle mě napadlo - akorát jsem začal tou kapkovou závlahou. V USA se vodou strašně plýtvá, včetně té podzemní, artézské, která je tam někdy od třetihor a obnovuje se asi tak rychle jako ropa - a pak se diví.