Úterý 18. března 2025, svátek má Eduard
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

JIŽNÍ KOREA: Slzný plyn a volný obchod

diskuse (0)

Korejský parlament schválil dohodu o volném obchodu se Spojenými státy (KORUS FTA) za poměrně dramatických okolností. Slzný plyn tak završil více než pětiletý proces vyjednávání a ratifikací smlouvy, která měla na obou stranách Pacifiku své velké zastánce i odpůrce.

Historie smlouvy

Záměr uzavřít smlouvu o volném obchodu oznámily obě strany v únoru 2006 a podepsána v červnu 2007. Následnou ratifikaci ale zkomplikovaly zejména potíže amerických automobilek a pak prezidentské volby v obou zemích. Republikána G. W. Bushe vystřídal v Bílém Domě Barack Obama, Ro Mu Hjona z Demokratické strany nahradil Lee Mjung Bak (Velká národní strana). I když nové vlády obou zemí uzavření této smlouvy podporovaly, chtěly ji upravit. Již podepsaná smlouva tedy byla přepracována a její nové znění bylo podepsáno v prosinci 2010. Spojené státy smlouvu ratifikovaly v říjnu 2011, Korejská republika pak 22. listopadu.

Shrnutí smlouvy

Ve smlouvě se obě strany zavázaly především snížit svá cla na dovozy z druhé země o 95 % během následujících pěti let. Smlouva také řeší některé netarifní bariéry (např. zdanění automobilů podle objemu motoru). Pro Spojené státy se jedná o první takovou dohodu s významnou asijskou ekonomikou, pro Koreu se jedná o druhou obdobnou smlouvu (po smlouvě s EU). Ratifikační procesy v obou zemích ale ukázaly problematické body této smlouvy – auta, hovězí a rýže.

Smlouva otevírala korejským výrobcům automobilů velký americký trh, a to v době, kdy americké automobilky žádaly o ochranu před věřiteli a Hyundai Genesis se stal severoamerickým autem roku. Korejci se zase obávali, že levnější potraviny z USA ohrozí korejské zemědělství. (Je nutné mít přitom na paměti, že jižní část Korejského poloostrova byla ještě před 60 lety takřka výhradně zemědělská a ještě v 60. letech byla Korejská republika závislá na humanitární pomoci. A i když zemědělství živí slále méně lidí, je v Koreji stále vnímáno jako velmi) Je tedy jasné, že jednání o úpravě smlouvy se týkala především automobilů a potravin.

Američané v novém znění smlouvy dosáhli pětiletého odkladu snižování cel na dovoz korejských automobilů, zároveň vyjednali jednodušší přístup na korejský trh pro americké výrobce. Dále se podařilo do smlouvy zařadit i hovězí, na jehož dovoz do Koreje je uvaleno 40% clo. Korejci naopak prosadili, aby se smlouva nevztahovala na dovoz rýže z USA. Korejci si prostě chtějí udržet co možná největší domácí produkci rýže, která je v hornaté zemi pochopitelně dražší než v USA (byť valnou část své domácí spotřeby musejí dovážet). Korea také otevře některé obory sektoru služeb a zejména korejské právnické firmy se americké konkurence obávají.

Průběh schvalování

Jednání korejského parlamentu bývají někdy bouřlivá, a to (podle mě) ze dvou důvodů. Prvním je poměrně krátká zkušenost Korejců s demokracií (od konce 80. let 20. století). Česká republika přitom může navázat nejen na tradice první republiky, ale také na zkušenosti z Říšského sněmu Rakouska-Uherska (nic z toho v historii Koreje prostě nenajdeme). Druhý důvod lze vyjádřit lapidárně "jiný kraj, jiný mrav". Obdobné scény můžeme pozorovat v Japonsku nebo Tchaj-wanu.

Násilné jednání zastupitelů ale nemá nic společného s politickou orientací – slzný plyn použil poslanec za Demokratickou stranu, při prvním projednávání se pro změnu zabarikádoval poslnec za Velkou národní stranu. A vzhledem k blížícím se volbám v Jižní Koreji můžeme čekat další bitky od řeky Han.

Převzato z blogu autora

Aston Ondřej Neff
18. 3. 2025

Nechá Babiš Václavu Moravcovi sebrat legitimaci ke vstupu do ČT?

Jaroslav Zamazal
18. 3. 2025

Rusko na Ukrajině je problém více pro Evropu než pro USA.

K citlivým informacím má mít přístup i policie a zpravodajské služby.

Gita Zbavitelová
18. 3. 2025

Jednání o propuštění izraelských rukojmích nikam nevedou.

Martin Tůma
18. 3. 2025

Zkusme přinést něco málo historických důkazů ....

Aston Ondřej Neff
18. 3. 2025

Nechá Babiš Václavu Moravcovi sebrat legitimaci ke vstupu do ČT?

Aston Ondřej Neff
15. 3. 2025

Jde o variantu klasických odposlechů, podléhá zákonům.

Aston Ondřej Neff
17. 3. 2025

Teď se čeká na rozhodnutí ústavního soudu.

Chechtavej tygr
15. 3. 2025

Letí v letadle Trump, Putin, Babiš a potulný vandrák.

Amir Taheri
17. 3. 2025

Američané i Evropané by se měli uklidnit a zhluboka dýchat.

Lidovky.cz
18. 3. 2025

Pardubičtí hokejisté vstoupili do čtvrtfinále extraligy kompaktním výkonem a vítězstvím 3:0 nad...

Lubomír Světnička
18. 3. 2025

Nutné navyšování obranných výdajů kvůli dramaticky se měnícímu bezpečnostnímu prostředí, chybějící...

dtt Ditta Stein, ČTK
18. 3. 2025

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...

Lidovky.cz, ČTK
18. 3. 2025

Neznámý pachatel v noci na úterý zapálil několik automobilů Tesla v servisním středisku v americkém...

Lidovky.cz, ČTK
18. 3. 2025

První hmatatelný výsledek jednání prezidentů USA a Ruska – Donalda Trumpa a Vladimira Putina – o...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz