Diskuse
HROZBA: Chodí blackout okolo
Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.
Přihlásit seM36i96c76h61a87l 56K73a38n93d29a
Autor jaksi opomenul zmínit skutečnost, že Německo má dostatečné zálohy v uhelných elektrárnách, které však jaksi nechce použít. Raději kupuje elektřinu zvenku (byť draze), než aby si doma čoudilo uhlím. Může si to dovolit, když na to má.
Druhé opomenutí se pak týká toho, že převážnou část dovážené elektřiny nakoupilo Německo v létě. V tu dobu je na trhu dostatek velmi levné elektřiny ze solárů a nákup je tak levnější než vlastní výroba. A to i za cenu zbytečně vyplacených mzdových nákladů.
P30r37o90k73o63p 55D12i32v34i98š
Nechtít, ale moci je ještě dobré.
Horší je chtít, ale nemít. Česko si kapacitní platby nevyjednalo (kdopak to zanedbal?), takže nebude mít odkud.

P60a82v70e78l 47R43a87d42a
Hrozba "blackoutu" je v energetice mnoha zemí průběžně vážným problémem. Ten však pravidelně umocnují energetické systémy, kdy jsou silně dominantní centralizované zdroje umístěné navíc ve velké odlehlosti od spotřeby a záložní či akumulační zdroje nepostačují ani na nejnutnější krytí.
https://www.srovnejto.cz/blog/5-nejvetsich-blackou...-/
Smutný si však pro českého čtenáře ke komentování této problematiky vyumělkovaně vybral jen souvislosti energetiky Německa v kontrastu s výrobou energie s uhlí v Česku. Proč?!
Vždyt statisticky k nejvážnějším kolapsům dochází ve světovém měřítku jak v důsledku lidských chyb tak i s povětrnostních důvodů tam, kde je okolí vzdáleně vázáno na dominantní energetický zdroj bez adekvátních záloh.
Proč Smutný v celém svém obsažném textu neuvedl nedávnou havárii VVN u JETE která v blackout nepřerostla jen pro tu štastnou okolnost, že v tu dobu se už počítalo tak jako tak s odstavem tamních reaktorů?
https://oenergetice.cz/prenos-elektriny/silny-vitr...
Proč autor nediskutuje dlouhodobé ohrožení Prahy, která vytěsněním vnitřních dříve uhelných elektráren se dostala do situace, kdy s vnitřních zdrojů je schopna v nouzi pokrýt jen cca 15% spotřeby a to ještě jen v některých specifických provozech jako jsou nemocnice a částečně snad už i mobilní operátoři?
J57i90ř76í 92P67r25i50k77n23e24r
Rada je blb.
M72i53r20e36k 13P76e37s22a25t
RE: "Minulý týden jsme byli bez elektřiny 6 hodin. Porucha v distribuční síti, jak nám vysvětlil starosta."
6 hodin to si muzete gratulovat, soudruzi v Ecuador maji jine starosti, rizene odstavky elektriny tam uz trvaji cca 9 mesicu, kvuli suchu, zeme je z drtive vetsiny zavisla na vyrobe elektriny z vodnich elektraren.
Since September 23, government-controlled blackouts have plunged the South American country of 18 million into darkness almost daily. Some outages can last up to 14 hours per day.The cuts aim to prevent the collapse of the electrical grid, as a months-long drought dries up the rivers that power hydroelectric dams, Ecuador’s primary source of electricity.
O68. 19M19.
Krejčiříková má samozřejmě pravdu. Pokud někdo bude chtít zachovat uhelky, bude to muset zacálovat, to je úplně normální. Stejně, jako spotřebitelé musej cálovat ty slunečníky a větrníky.
A technická k brownoutům: dnes už se projeví spíše jako důsledek deficitu výroby. Jako prvek pro regulaci spotřeby už dneska pomalu ztrácí smysl, protože roste množství spotřebičů, které mají spínané zdroje, a ty zvládají poměrně veliký rozsah napájecích napětí (ty univerzální jsou schopné jet už od 97 V) a vždycky si vezmou, "co jejich jest", tedy ten výkon, který zařízení požaduje, takže při poklesu napětí si vezmou větší proud. Tady už pomůže jen tvrdé odpojení.
Těch autonabíječek, kterým lze přímo prostřednictvím sítě řídit (limitovat) příkon, je z hlediska významu pro síť málo.
R34o40m52a47n 14L53a36n96g23e54r
To "zacálování uhelek" není vůbec žádný problém, stačí zrušit emisní povolenky, a budou normálně ziskové.

P68a40v80e13l 51D37v68o74ř33á84k
Jestli jsou v energetice zaměstnáni lidé, jako pan autor, je blackout možný. Jinak se podle nadměrné zatížení sítě dělá odstávka odběratelů méně důležitých. Aby to spadlo celé najednou, leda pro něčí záměr.
J42i86ř59í 80M87a34j78z92l51í35k
Odstávky méně důležitých okruhů jsou v dnešní době, propojené stovkami pevných sítí a vyzařovaných signálů, výškových budov, roztroušených venkovských dílen, elektrizovaných zemědělských podniků pro mne nepředstavitelné. Chudáci kurčatá ve velkochovech, lidé, uvíznuvší ve výtazích, škody v méně důležitých nepřetržitých provozech.

M28i29r32o48s65l46a49v 29Š20e95j51n25a
Ta česká starost o německou energetiku je až dojemná. Moje dcera bydlí v Německu v menším městečku mezi městy Frankfurt a Wützburg. Celý její rodinný dům jede na elektřinu, protože plyn v jejich městecku není zaveden. Navštívili jsme je v době mezi 12. až 15. prosincem, tedy v době, kdy prý tato oblast byla postizená nedostatkem elektriny, jak tvrdi pan Smutný. O žádné energetické krizi tam moje dcera vůbec nevěděla. Celá obec a okolni města jely s odběrem elektřiny naplno včetně vánočního osvětlení, vánočních trhů atd.
P11e28t84r 78K54u10b35á98č
Padá údržbář z mrakodrapu 90 pater, a v 10. patře na něj křičí "Jaké to je?" a on na to "Zatím dobrý!"
P34e76t46r 80K71u58b79á73č
Obávám se že žádné "poblikávání žárovek" nebude - moderní LED žárovky i 99% ostatních elektroniky mají pulsní síťové zdroje se zpětnou vazbou, které pokles napětí vyrovnávají zvětšeným odběrem proudu - tím vzniká bludný kruh, který přivolá blackout - z plné funkce - ještě dříve.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz