Neviditelný pes

GLOSA: Tunel Blanka aneb Čína náš vzor

15.7.2014

Tak se dozvídáme od pana primátora Hudečka, že tunel Blanka bude otevřen až po komunálních volbách, někdy v březnu 2015. Začínám pochybovat. Kdo by na jeho otevření mohl mít zájem? Je známo, že čím déle stavba trvá, tím víc stojí peněz. Pomysleme jen na ty jeřáby a jiné stavební stroje, které nečinně čekají na své využiti. Takže na tom vydělá betonářská lobby Mohou za tím být banky. Metrostav si možná musí od nich peníze půjčovat.

Pan primátor se zmínil, že to může zdržet soudní spor Metrostavu, který není skončen. Tedy vydělají na tom advokáti a soudní znalci, kteří budou podávat své posudky. To může stát statisíce, protože každá ze stran soudního sporu bude argumentovat znaleckým posudkem svého znalce. Spor se povleče, protože každá ze stran se bude proti rozsudku odvolávat a bude to řešit soud vyššího stupně.

Jak známo čas jsou peníze.

Téměř denně jezdím po mostě Barikádníků a dívám se po proudu Vltavy k Tróji. Obdivuji elegantní oblouk mostu přes řeku. Vedle něj zeje chřtán tunelu Blanka a v něm ani živáčka, který by na něčem pracoval. Oranžová helmy je vidět na dálku. Takže se zhušťuje automobilový provoz a obyvatelé nejen ulice V Holešovičkách, ale třeba obyvatelé ulice Korunovační jsou otravováni výfukovými plyny. Trpí chorobami plic (CHOPN) nebo onemocní i rakovinou. Že by za tím byla zdravotnická lobby?

Vím. Přeháním. Ale absurdní situace to vyžaduje.

Někdy v polovině června 2010 jsem jel přes noc expresním vlakem ze Šanghaje do Pekingu. Když jsem se ráno probudil, viděl jsem z okna velké hemžení dělníků s oranžovými helmami, kteří stavěli vysoké betonové pilíře. Za měsíc přinesl náš tisk zprávu, že byla slavnostně otevřena expresní linka ze Šanghaje do Pekingu. Pojedou po ní vlaky typu francouzských TGV rychlostí 400 kilometrů za hodinu a zkrátí cestu na několik málo hodin.

Budeme čekat na otevření Blanky jako na dokončení dálnice z Prahy do Hradce Králové?

Převzato z Vinar.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autorazpět na článek