2.4.2023 | Svátek má Erika


GLOSA: Stát bude muset víc utrácet

21.3.2020

Národní hospodářství utrpí pandemií koronaviru významné ztráty. Budou plynout z nedostatku pracovníků, kteří budou v karanténě nebo nepřijedou ze zahraničí. A chybět budou výkony firem, které nesmějí fungovat, tedy restaurací, obchodů a různých sportovních a zábavních podniků. To v prvním kole maléru.

V druhém kole, až krize skončí, zaznamenáme jistý rozvrat, kdy některé podniky zmizí, protože nevydržely, a jiné pojedou na půl plynu, protože se jim pracovníci rozběhli. Rekonstrukce hospodářství pak může trvat dlouho. Také proto, že poptávka bude oslabena slabou finanční situací části obyvatelstva a ochabnutím zahraničního obchodu.

Stát musí krizi řešit. Byl už přijat program bezúročných úvěrů pro postižené podniky, odklad placení daní a ČNB snížila úrokovou míru. To však nebude stačit. Podniky v potížích budou propouštět. Dánsko to řeší velkoryse: stát zaplatí problémovým podnikům 75 % mezd (podnik zbylých 25 %) za podmínky, že zaměstnanci si vyberou 5 dní dovolené nebo budou pracovat doma, a propouštět se nebude. Dánsko je stát bohatý, ale i ten náš si to může dovolit. Jistě, schodek rozpočtu bude překročen, možná se napřesrok nezvýší důchody, ale vyplatí se to. Nejspíš to zvedne inflaci a oslabí korunu, ale tím se jen spravedlivě rozloží cena konsolidace národního hospodářství na celou společnost.