3.8.2020 | Svátek má Miluše


GLOSA: Stát bude muset víc utrácet

21.3.2020

Národní hospodářství utrpí pandemií koronaviru významné ztráty. Budou plynout z nedostatku pracovníků, kteří budou v karanténě nebo nepřijedou ze zahraničí. A chybět budou výkony firem, které nesmějí fungovat, tedy restaurací, obchodů a různých sportovních a zábavních podniků. To v prvním kole maléru.

V druhém kole, až krize skončí, zaznamenáme jistý rozvrat, kdy některé podniky zmizí, protože nevydržely, a jiné pojedou na půl plynu, protože se jim pracovníci rozběhli. Rekonstrukce hospodářství pak může trvat dlouho. Také proto, že poptávka bude oslabena slabou finanční situací části obyvatelstva a ochabnutím zahraničního obchodu.

Stát musí krizi řešit. Byl už přijat program bezúročných úvěrů pro postižené podniky, odklad placení daní a ČNB snížila úrokovou míru. To však nebude stačit. Podniky v potížích budou propouštět. Dánsko to řeší velkoryse: stát zaplatí problémovým podnikům 75 % mezd (podnik zbylých 25 %) za podmínky, že zaměstnanci si vyberou 5 dní dovolené nebo budou pracovat doma, a propouštět se nebude. Dánsko je stát bohatý, ale i ten náš si to může dovolit. Jistě, schodek rozpočtu bude překročen, možná se napřesrok nezvýší důchody, ale vyplatí se to. Nejspíš to zvedne inflaci a oslabí korunu, ale tím se jen spravedlivě rozloží cena konsolidace národního hospodářství na celou společnost.Hledáme 20 testerek balíčku dětské kosmetiky od Oriflame! Nechte si ho poslat právě vy
Hledáme 20 testerek balíčku dětské kosmetiky od Oriflame! Nechte si ho poslat právě vy

Dopřejte svému děťátku jemnou péči s kosmetikou Baby O, která je z 95 % přírodní. 20 z vás ji pošleme rovnou do schránky.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.