15.5.2021 | Svátek má Žofie


GLOSA: Ovoce

24.9.2014

Čtu na Lidovkách článek o tom, že zemědělci likvidují ovoce, protože ho nemají komu prodat.

Pro jednou zapomenu na to, že Lidovky napíšou každou pitomost, a budu věřit tomu, že článek odpovídá realitě. Co tu tedy máme?

  • Rusko vyhlásilo embargo na dovoz (mj.) ovoce z EU.
  • V EU se letos urodilo velmi mnoho jablek.
  • Když není odbyt v Rusku, měl by být odbyt na domácím trhu.
  • Jenže domácí trh je saturovaný.
  • Ano, víc by se toho prodalo, ale museli by prodejci jít s cenou dolů.
  • Kdyby šli s cenou dolů, prodělali by.
  • EU nabízí dotaci na ztráty, pokud zemědělci úrodu zlikvidují.

Takže ano, chápete to dobře. Zemědělec, který prodá jablka v EU za míň peněz, nedostane dotaci. Dotaci dostane ten, kdo jablka zlikviduje. Hm. Když zlikvidují, tak cena v obchodech neklesne a napřesrok a za dva roky a za tři budou moct dál pěstovat jablka, jejichž pěstování se jim, podle jejich slov, nevyplácí.

Vy, jako jablkojedlík, tak zaplatíte vyšší cenu a navíc z vašich daní půjde dotace těm zemědělcům, co nechají jablka shnít v sadu. Ne že byste si je tam šli natrhat, to ne…

Chápu hněv vůči EU. Ale rozhodně se nehněvám za sankce proti Rusku, ale za tuhletu naprosto nesmyslnou socialistickou politiku. “Podporujeme ničení, jen aby neklesla cena, protože už takhle je cena nízko a náklady vysoko. Kdyby cena klesla, tak se někomu pěstování jablek nevyplatí.” Pardon, že tu budu chvilku Svobodné, ale: nebylo by lepší, kdyby ti, kterým se pěstování jablek nevyplatí, ty jablka prostě nepěstovali?

Převzato z webu Kuřecí con carne se svolením autoraAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.