29.10.2020 | Svátek má Silvie


GLOSA: Nord Stream 2 jako naše pokrytectví

26.4.2019

Nedávno proběhla médii zpráva, že kontroverzní plynovod Nord Stream 2 povede i přes české území. Stavbu tohoto plynovodu v době protiruských sankcí dlouhodobě kritizuje nejen americký prezident Trump, ale i sousední Polsko či pobaltské státy. (Ponechávám stranou skutečnost, že v dnešní době transparentnosti se o stavbě plynovodu přes české území veřejnost dozvídá, až když se bagry zakously do země.)

Po letité bezvýsledné snaze americké vlády získat postupně nastupující německé vlády pro odmítnutí projektu Nord Stream 2 připravuje Washington uvalení sankcí na tento plynovod, informuje Wall Street Journal. Podle prezidenta Trumpa projekt oslabuje vojenskou ochranu před Ruskem, kterou Spojené státy poskytují Evropě: „Pakliže si přejete, abychom vás chránili před bestií, proč ji krmíte?“

Stavbu plynovodu, který pod patronací Německa financují evropské energetické firmy, připraví již tak chudou Ukrajinu o finance z tranzitu plynu. Naopak, dlouhodobě naváže Německo na dodávky ruského plynu a zajistí Rusku finanční příjmy. Nezdá se vám, že se nějak vytrácí naše deklarovaná snaha pomáhat Ukrajině a sankcionovat Rusko, aby se dosáhlo vrácení Krymu Ukrajině? Když média informovala o významu plynovodu na českém území, mnohokrát zaznělo, jak je transfer plynu z Ruska pro Česko ekonomicky i technicky výhodný. Určitě ano. Ptám se však, kde jsou všichni „putinobijci“, kde jsou všichni ti, kteří mají plnou pusu boje proti ruské rozpínavosti, proti ruským fake news? Proč se nepřivazují k bagrům, které staví plynovod, proč nedemonstrují před úřadem vlády? V německém Bundestagu to za všechny evropské pokrytce vyjádřil jeden z poslanců slovy: „Principy jsou krásná věc, ale nenajíte se jich.“ (Prinzipien sind so schön, leider kann man sie aber nicht essen.)

Nemáte také pocit, že se stavbou plynovodu připojujeme k velkému evropskému pokrytectví vůči nešťastné Ukrajině? Nejprve jí nabídneme asociační dohodu, odřízneme ji od obchodu s Ruskem, stanovíme jí poměrně přísné kvóty na export a pak podporujeme Nord Stream 2 a ruské zisky. Nějak se mi z toho ty evropské hodnoty vytrácejí.

Autor je senátor za ODS 

Ve zkrácené podobě vyšlo v Deníku.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.