22.1.2021 | Svátek má Slavomír


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 30.11.2020 12:33

Ve 21. století se, jako kriticky důležitá podnikatelská schopnost, ukazuje schopnost číst realitu, nikoliv zaprášené učebnice ekonomie. Koronavirus možná něco zpozdí, ale celkově nic moc. "Co tě nezabije, to tě posílí! " Tímto se řídí i inovátor Elon Musk.

Cituji ze zdroje: Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk je aktuálně druhým nejbohatším člověkem světa. Raketový růst jeho jmění způsobuje hlavně růst akcií Tesly. ... Příčin růstu je několik, Musk se ovšem zřejmě neplánuje svých akcií zbavovat, naopak se nechal slyšet, co vše čeká od nákladního automobilu Semi, na kterém právě pracuje a se kterým hodlá změnit současnou podobu nákladní dopravy. ...

... Víra v neotřesitelnou budoucnost elektromobily z něj již nyní dělá druhého nejbohatšího člověka světa, hlásí Bloomberg. Před ním stojí už pouze zakladatel Amazonu Jeff Bezos. Když jsme se akciím firmy věnovali naposledy, byla hodnota jednoho cenného papíru 1 300 dolarů (30 700 Kč). Od té doby došlo k takzvanému splitu v poměru jedna ku pěti, což není nic jiného, než rozdělení jedné akcie na pět. Tato pětina ale v současnosti stojí těžko uvěřitelných 574 dolarů (12 600) – Musk přitom drží asi pětinu akcií firmy – a nic nenasvědčuje tomu, že by měl přijít strmý pád. Za růstem stojí mimo jiné i vítězství Joa Bidena v amerických prezidentských volbách, Biden totiž slíbil obří investice do obnovitelných zdrojů a výstavby dobíjecích stanic pro elektromobily.

Podobné plány má i Velká Británie, která představila svůj program „Zelené průmyslové revoluce“, ve které nechybí využití větrné, ale i jaderné energie, masivní podpora bezemisních vozidel a přeměna veřejné dopravy ne méně ekologicky náročnou. Londýn dokonce hodlá do roku 2030 zakázat prodej nových osobních aut a dodávek se spalovacím motorem. Což bere z ruky karty všem, kteří za odklonem od uhlí a spalovacích motorů vidí roli Evropské unie. Sama Británie si vedle lepšího ovzduší od plánu slibuje především vytvoření milionů pracovních míst a stabilnější ekonomiku.

M. Pivoda 30.11.2020 10:22

Poslední věta článku. Jinak řečeno: ani ve zdravotnické krizi není možné zapomínat, že se nějak musíme živit.

Potřebné jídlo (pro doma loknuté občany) zatím nechce a nechce domů přitéci po internetu, ale duševní práce ano (tam i zpět).

Nové české slovo "Home Office" (ani k tomu potřebná infrastruktura) nebyly českými politiky včas připraveny. To je neoddiskutovatelný fakt.

Proč? Čeští historici totiž intenzivně studovali životopis Klementa Gottwalda - a přitom v lidské historii přehlédli periodický výskyt pandemií. Takže na ně nemohli politiky včas upozornit.

P. Milan 30.11.2020 11:31

Jídlo se přes internet objednává, domů přitéká kurýrem, jak zde vytrvale otravuje jistý Nováček.

Chraň pánbůh, aby Home Office připravovali politici. Zaručeně by nefungoval, Pepíku montovno.

M. Pivoda 30.11.2020 11:59

Karel Šebesta (zde agent Milan Prokop) se musí ještě hodně učit, aby pochopil výše sdělené.

Ani se proto nedivím, že se Karel Šebesta zde stydí za své pravé jméno.

J. Ptáček 30.11.2020 10:15

Skoro je mně líto, že nepřátelský virus neutekl z americké laboratoře, kde je jistě taky, ale z laboratoře čínské. Diskuze by byla mnohem výživnější. Počínaje nízkou úrovní vědy (jak chtějí stavět jaderné reaktory, když tam mají takový binec), přes povinnost uhradit vzniklé škody až třeba po přerušení diplomatických styků. Americký imperializmus by se otřásal v základech. Teď je to celé takové nudné.

V. Čermák 30.11.2020 11:45

Tak americký imperialismus se v základech neotřásá, je však již za vrcholem a má sestupný trend, na rozdíl právě od Číny. Ze které laboratoře virus unikl, pokud vůbec, se zatím neví, jen ptačí cvrlikání. Diskuze o dostavbě JE Dukovany se zatím vede politicky. Skutečná cena pak bude mít zásadní vliv na cenu elektrické energie v ČR;-D

V. Cícha 30.11.2020 9:00

Lockdown, regulace, omezování všeho... snad i děcko přijde na to kam se svět takhle dopacká za dva nebo tři roky ... neb covid za pár měsíců nezmizí a varovaní před vakcínami není jen z úst panikářů, ale i odborníků...k nim patří i můj lékař ́kupř.

L. Písařík 30.11.2020 8:25

Autor má pravdu, již lovec mamutů věděl, že lov je riskantní záležitost, ale hlad dětí i vlastní a navíc hádavá ženská, ho donutily nasadit život v boji o kus masa.

M. Grundmann 30.11.2020 1:01

Koronavirová krize jenom urychlí předchozí trend. Země, které byly v dlouhodobé krizi, si relativně pohorší a jiné země si relativně polepší. Itálie, Španělsko, Francie, Portugalsko a Řecko budou mít větší problémy než Německo, Rakousko nebo Nizozemsko. A nejmenší ekonomické problémy budou mít Česko, Slovensko a Polsko.

V. Cícha 30.11.2020 9:03

Malé problémy nebo velké, skoro jedno, panika a strach, stádnost a hra s čísly, to je horší nž ten čínský dárek světu.

M. Grundmann 30.11.2020 9:32

Dlouhodobý vývoj je pro Českou republiku ekonomicky příznivý. Virus jenom tento vývoj urychlí, takže na něm ve střednědobém výhledu vyděláme. Bohužel na úkor našich západních a jižních sousedů.

P. Milan 30.11.2020 11:32

Česko a Slovensko jsou hodně odkázané na vývoji v jiných zemích, jejich vnitřní trh je malý. Polsko má výhodu velkého domácího trhu.