21.9.2021 | Svátek má Matouš


GLOSA: Jihočeši propustí 40 úředníků...

31.8.2021

... a ušetří 20 milionů korun ročně, jak sdělila MF Dnes. Jihočeský krajský úřad zeštíhlí a hejtman Martin Kuba (ODS) a současná krajská koalice mají na svém kontě další velký úspěch.

Na všech možných úrovních politici slibují omezování byrokracie, ale v Jihočeském kraji s tím konečně začali. Jistě to bude i tím, že Martin Kuba se dříve podílel na založení úspěšné firmy, takže ví, co je soukromé podnikání a je mu jasné, že v žádné instituci nesmí být přebyteční lidé. On se hned po příchodu na kraj netajil s tím, že 500 úředníků je pro Krajský úřad Jihočeského kraje moc. A tak nakonec vedení kraje sáhlo k radikálnímu řešení, snížení jejich počtu o 8 %. Rovněž nápad na převedení ušetřených peněz na platy kvalitních učitelů a lékařů nemá chybu. To je velmi rozumné rozhodnutí. Zůstat musí jen schopní a potřební úředníci, ti ostatní mohou jít.

Jižní Čechy mohou být ostatním krajům, ale nejen jim, i obcím a státu příkladem. Zatím jsme dosud jen slyšeli řeči o tom, jak je třeba omezovat byrokracii, avšak, jak se říká, skutek utek. Tak například premiér Andrej Babiš tvrdí, že stát by chtěl řídit jako firmu. Ono to sice úplně nejde, nicméně v omezování byrokracie by se stát měl chovat jak privátní společnosti. Hnutí ANO také před volbami slibovalo, že pokud se bude podílet na vládě, nastane snižování počtu státních zaměstnanců. Jaká je však skutečnost? Ve srovnání s minulým rokem, stoupl počet státních zaměstnanců o téměř sedm tisíc a jejich počet se blíží k půl milionu. Jistě, mezi nimi jsou například také záchranáři, policisté, hasiči atd., ale určitě existují způsoby, jak snížit počet úředníků, například regulací státních úřadů. Asi nikdo rozumný nebude chtít rušit řádové zaměstnance, ale musí být v každém kraji ředitelství hygienické stanice nebo veterinární správy? Neříkám, že toto je zrovna krok správným směrem, ale hledejme řešení, jak snížit počet úředníků. Známé přísloví praví, kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody. Tak prosím hledejme způsoby.

Vím, že takový razantní krok by nebyl jednoduchý, protože ohrožení úředníci začnou kolem sebe kopat ze všech sil a tvrdit, že právě oni jsou ti nejdůležitější a bez nich se státní správa zhroutí. Takový odpor je třeba překonat. Jihočeši dokázali, že to jde, tak ať je brzy následují další, a hlavně stát.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.