GLOSA: EU a EURo
Všimli jste si, že kroky politiků na „záchranu“ eura mají za následek jen další propady trhů a skepsi investorů? Navíc jdou opatření proti svobodě jednotlivce i volné soutěži do jisté míry ještě suverénních států - ať jsou to návrhy na společné eurodluhopisy, nové společné daně v EU nebo sjednocení výše stávajících (samozřejmě na hranici daní v Německu a Francii). K uklidnění nepomohly žádné peníze upadajícím státům, ani politický vznik záchranných fondů, ani nejnovější prohlášení politiků o nutnosti sjednocování doposud nesjednoceného.
Nejnovější průzkum Deutschlandtrend, uveřejněný německou televizní stanicí ARD, prolomil konečně politické informační ledy. Je jedno, zda se média postupně jen nebojí zveřejňovat nálady mezi lidmi nebo si dělají pevnější půdu pod vlastníma nohama po změnách, které bezpochyby v Evropě přijdou. Zveřejněným faktem však je, že na základě dosavadních kroků a učiněných opatření jen 22% Němců věří Angele Merkelové, že je schopna vyřešit dluhovou krizi v eurozóně. Podobně hodnotí Němci i Sarkozyho, když plných 63% z nich nevěří ani jemu. V samotné Francii pak vlastnímu prezidentovi věří ve stejné věci jen 33% Francouzů.
Aby to bylo úplně jasné: Po tom všem, co předvedli vrcholní politici za celé období finanční a hospodářské krize v Evropě, nevěří drtivá většina občanů Německa a Francie, tedy nejmocnějších států EU i eurozóny, vlastním nejvyšším politickým představitelům, že jsou schopni si poradit s finanční a hospodářskou situací v eurozóně. Jaký další argument potřebují ti, co chtějí platit eurem i v České republice, když v jeho záchranu už pomalu nevěří ani občané těch států, které stály za jeho vznikem? Hlavně že v Bruselu se stále tančí…
Děkuji, ale euro si nechte. Naše koruna je dobrá (zajímavost na toto téma zde na financninoviny.cz).
Autor je zakládající člen Strany svobodných občanů
Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autora