21.10.2019 | Svátek má Brigita


GLOSA: EET je třeba zrušit, ničí živnostníky

4.10.2017

Díky EET prý budou platit daně i ti, co je neplatí, tvrdil Andrej Babiš. Podívejme se ale, jak platí daně některé velké firmy, například Babišova firma PREOL. Ta žije ze státních zakázek, protože dodává bionaftu do státního podniku Čepro, který patří pod Ministerstvo financí. Při obratu 6,4 miliardy Kč zaplatila tato firma jen 363 000 na daních. Kdyby takto danily hospody, tak by při obratu 320 000 Kč zaplatily jen 18 Kč ročně. Dobře, zaokrouhleme to na 20 Kč a celé EET můžeme klidně zrušit. Na příkladu firmy PREOL vidíme, že problém úniků na daních není v malých hospodách, ale ve velkých firmách, které stejně jako firmy Andreje Babiše daňové zákony převezou a zaplatí na daních jen symbolické částky.

Výsledky tzv. Elektronické evidence tržeb (EET), kterou ministr financí Andrej Babiš protlačil silou v Parlamentu, jsou tristní. Mnozí malí podnikatelé kvůli ní končí a na vesnicích se zavírají hospody a obchody. Je dobré si uvědomit, že na vesnicích hospodští a obchodníci často provozují svoje živnosti nikoliv kvůli zbohatnutí, ale proto, aby se lidé měli kde sejít či si nakoupit. Ne každý jezdí do supermarketů ve městech. Takže jim zbývá jen malý zisk a jsou rádi, že vůbec přežívají. Povinnost pořídit si registrační pokladnu řádově za tisíce korun pro ně proto byla likvidační, a tak mnozí z nich skončili.

Proto věřím, že nová politická reprezentace, která vzejde z voleb do Poslanecké sněmovny, tento Babišův nesmysl, který ničí drobné živnostníky, zruší. Já si naopak myslím, že stát by měl lidem, kteří se rozhodli podnikat a postarat se sami o sebe, pomáhat a ne jim házet klacky pod nohy. Podnikání by mělo být jednoduché a nemělo by zájemce odrazovat složitou byrokratickou procedurou. Jedním z faktorů, které také vedou některé podnikatele k ukončení činnosti, je hranice, při které se stávájí plátci DPH. Řada z nich je pak nucena odvádět DPH, i když firma prodělává. Mám za to, že by tato hranice měla být zvýšena z jednoho milionu na minimálně dva miliony korun.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODSAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.