4.2.2023 | Svátek má Jarmila


GLOSA: Důkaz, že politik ekonomice nepomohl

3.11.2012

Čím asi tak politici myslí…

Závěry studie od Ambriška a kolektivu z ČNB (http://goo.gl/xgDoP, data za 2001 až 2011): Korelace, závislost mezi tím, jak politici hýbají s daněmi a výdaji, a tím, jak byla ekonomika vychýlena od potenciálu, vyšla 0,1.

Rozuměj, dané veličiny nemají mezi sebou vztah. Tedy že aktivní politika vlády buď (a) se o stabilizaci nesnažila, nebo (b) možná ano, ale nevedlo se. Tenhle autorský tým se musel zorientovat v celém tom šrumci všemožných opatření. Třeba jen v daňové politice napočítali od 2001 do 2011 více než 60 zásadních změn s dopadem do rozpočtu. Do roku 2008 měli politici kupu nových daňových příjmů, ale místo aby něco ušetřili, rozhazovali… Dodávám na své triko (košili), že tohle byla od politiků prasárna a dotyční by teď měli fakt držet jazyk za zuby.

Po roce 2008 autoři studie ukázali, že to, co politici nabídli jako pomoc ekonomice v roce 2009, jí zase museli v letech 2010 a 2011 sebrat. Dodávám, levnější bylo nedělat nic, než to takhle obracet.

Jelikož tohle politik nikdy nepochopí, těšme se na další a další a další "protikrizové" a "prorůstové" balíčky, které téhle ekonomice budou v konečném důsledku na *****.

Převzato z blogu se svolením autora

Autor je analytik Raiffeisenbank