10.8.2022 | Svátek má Vavřinec


Diskuse k článku

GLOSA: Čína provádí tak mohutný lockdown?

Přísné uzávěry v Číně, nebezpečné pro hospodářství celého světa, jsou ve své podstatě hlavně ilustrací nebezpečí sepětí kapitalismu a autokracií. Díky kapitalismu Čína v uplynulých čtyřiceti letech vyrostla v globální ekonomickou velmoc. Přitom se ovšem nepotvrdila teze nositele Nobelovy ceny za ekonomii Miltona Friedmana, že liberalizace ekonomiky přináší liberalizaci politiky, tedy pluralitní demokracii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hejna 10.5.2022 19:04

Určitě je zbytečné trápit se nesmysly.

J. Vintr 9.5.2022 23:26

Jisté rozdíl tady jsou, alespoň co se týká diskuzí. Není tady tak drtivá převaha agresivních ukrofilů a rusofobů a nemažou se příspěvky v diskuzi.

M. Pivoda 9.5.2022 17:59

Jde přece o princip, nikoliv o společenské důsledky. Principiálně správně, a tedy tržně, musí být především nastavena ta cena.

M. Pivoda 9.5.2022 15:25

Minule o komunismu, dnes o koronavivu. Hm.

Připomenu, že minule ekonom Kovanda na NP tvrdil, že zastropování cen je fakticky Komunismus.

J. Vágner 9.5.2022 12:09

Doopravdy by mne moc zajímalo proč Číňané ten lockdown vyhlásili. A Nové pověsti české, že mají obavu, že by se prolatlo, že jejich nefunkční vakcína je ještě nefunkčnejsi než Západní nefunkční vakcíny, mne po pravdě hodně málo berou.

R. Vacek 9.5.2022 12:04

Takže on to je skutečně minimálně polobůh, když kvůli němu v Česku přijdeme o práci.:-)

P. Vychodil 9.5.2022 12:01

dobrý bože, Kovando...proč píšeš takovéto bláboly ? Kolik ti jako trolovi platí ? dobrý bože hlavní redaktore NP, proč takovéto bláboly tupých hlav uveřejňuješ ? kdysi jsem si vážil NP, ale jak čas běží, dnes je to snůška debilit, dezinformací (opravuji: oficiálních informací) ...ANO, bylo lépe...

přiznám se, že v součanosti NP je pro mne na stejné úrovni jako seznam.cz., hovinky.cz...

J. Vintr 9.5.2022 10:49

Jediný prokazatelný účinek "vakcín" je, že lidem poškozují zdraví a způsobují zvýšenou úmrtnost....

F. Navrátil 9.5.2022 10:08

Tak, kdo je čínský polobůh, který provádí mohutný lockdown jsme se dověděli. Rád bych se dověděl dověděl, kdo je vlastně ten evropský polobůh, který se pomocí sankcí sama na sebe snaží zničit evropskou ekonomiku.

J. Nevrkla 9.5.2022 7:40

Ty správné americké vakcíny způsobily, že očkovaní se v současné době nakazí a umírají ve větší míře než neockovani. To existují i horší?

J. Nevrkla 9.5.2022 6:17

Mě zajímá celková úmrtnost očkovaných a neočkovaných, nikoliv jen na covid. V některých zemích přiznávají, že se jim úmrtnost zvýšila daleko nad rámec úmrtí na covid. A vakcinace je z toho podezřívána.

Nedávno ministr Válek v televizi řekne, že na covid bez výjimek už umírají pouze neockovani. A pak statistika ukáže, že se nakazí a umírá více očkovaných než neočkovaných. Nad tou drzostí člověku dochází slova.

Až si řeknu, jestli neplatí konspirační teorie, že tu jde o snížení počtu obyvatel země.

Z. Koutecký 9.5.2022 1:48

Takové údaje jsem také hledal, pane Nevrklo, leč marně. Lze najít kolik lidí nakažených covidem zemřelo v průběhu daného roku v jednotlivých věkových kategoriích, ale nikde se nedozvíte, zda a jak byli očkováni. Kusé informace lze získat jen o tom, kolik očkovaných a neočkovaných je hospitalizováno nebo je na JIP. Stejně tak se nikde nedozvíte, zda lidé trpící následky onemocnění covidem, tzv. "long covid" byli očkováni či nikoliv. Je to pochopitelné. Např. ČR má ještě zásobu 5 mil. dávek vakcín a dostaneme dalších 10 mil. dávek. Je tedy žádoucí, aby se lidé stále nechávali očkovat. Případné nepříznivé zprávy o účinnosti očkování by je mohly odrazovat. A v dnešní zde všeobecně neutěšené ekonomické situaci výroba anticovidových vakcín, spolu se zbrojní a energetickou produkcí, prospívá HDP. Bohužel, nikoliv našemu HDP.

J. Vintr 8.5.2022 21:31

Lhát nedovede jen bolševik. Naše oficiální média tuhle disciplínu ovládají také. Poslední dva roky v nich nic jiného než lži nenajdete.

J. Vintr 8.5.2022 21:21

Čínští komunisti zcela jistě nejsou tak blbí, aby věřili na nějaký covidový podvod, který sami pomohli rozjet. Ten teror v Šanghaji má nepochybně jiný důvod, než boj proti neexistující epidemii. Tipuji že jde možná o test, kolik lidé snesou, než se vzbouří (jestli se vůbec vzbouří). A výsledek toho testu nebude sloužit (jen) čínským komunistům.....

J. Janotová 8.5.2022 15:34

Áno, čočík, to je ten jehož videa zmiňuji o kousek výš.

J. Janotová 8.5.2022 15:29

Paní Rybnická, já pamatuji jako malé dítě i 50.léta, kdy se lidi fakt báli a ekonomicky šlo vše naprosto do kopru, nebylo nic. Pamatuji i léta 60., kdy ti největší blbové v podnicích byli odstaveni a nahrazeni schopnějšími lidmi a i po politické stránce nastalo uvolnění. Pamatuji i léta 70. a 80., kdy to ekonomicky bylo sice nic moc, ale základní věci (ve srovnání s 50. lety) byly. Dal se získat i byt (bez vlastnictví rudé knížky). Družstevní výstavba svépomocí....nebo jít po studiích do severních Čech, tam byly byty i státní a podnikové. Občas si říkám jestli ty 4 roky družstevní výstavby svépomocí nebyly menší zátěž než současné hypotéky. Do strany tehdy lezli jen kariéristé a kdo veřejně proti partaji nevystupoval, toho nechali celkem v klidu (samozřejmě na šéfovské místo nemohl ani v technických oborech ani pomyslet). Propaganda byla a byla otravná. Ale bylo to něco ve stylu: nechte nás kecat a my necháme vás žít. Ani k volbám člověk nemusel. Stačilo vyřídit si volební průkaz a odjet v pátek odpoledne z místa bydliště k jedněm nebo druhým rodičúm.... Nejhorší asi bylo vysvětlovat dětem, že je to jinak než jim říkají ve škole, ale celkem rychle to pochopily. Ono ze "soužek" dějepisářek už asi nesálalo žádné svaté nadšení. Takže asi tak. Pan Sůra to vidí jinak, zřejmě je mladší. Je to jeho pohled a vyvracet mu ho nebudu a ani nemůžu.

J. Janotová 8.5.2022 14:30

No, a právě toto jsem měla namysli, tím velkým písmem. Nejsme ve při.

Akcionáři ČEZu asi taky teď nepláčou, že.

J. Nevrkla 8.5.2022 14:29

Mě by zajímalo jedno zásadní číslo, které se zřejmě neuvádí. Kolik třeba vloni zemřelo na všechny nemoci lidí očkovaných a kolik neočkovaných, i po věkových kategoriích. Bylo by to číslo, které by zamezilo mnohým spekulacím, jestli je covidova vakcinace celkové prospěšná či nikoliv. Pokud zveřejněno nebude, a to nemůže být statistický problém, pak to podle mého názoru pro vakcinaci příznivě nevychází. A nechtějí to přiznat.

Z. Koutecký 8.5.2022 14:20

Ta statistická čísla jsou, pane Nevrklo, běžně dostupná na webových stránkách jak našeho MZ, tak třeba na stránkách ECDC, Worldometer apod.

Z. Koutecký 8.5.2022 14:11

Podle oficiální statisticky Válkova ministerstva, je u nás k dnešnímu datu plně očkováno 67,8% obyvatel starších 5 let a 40% dostalo i posilující dávku. Přesto máme v přepočtu na 100 tis. obyvatel stejný počet nakažených jako ve stejném období roku 2021. Ještě proočkovanější Německo má dokonce letos 5x více nakažených než v roce 2021. Před nákazou tedy naše vakcíny moc nechrání. Pozitivní ovšem je, že smrtnost covidu je nyní u nás cca 4x nižší (cca 0,67%) než v roce 2021. V Německu je smrtnost covidu v podstatě stejná jako byla v roce 2021 (cca 0,30%).

Z. Koutecký 8.5.2022 13:07

....a dluhů, pane Diviši.

Z. Koutecký 8.5.2022 13:03

No, paní Rybnická, já jsem velmi starý muž, takže si pamatuji období podstatně delší než pan Sura, a mám dojem, že jsme se dostali z bláta do louže. A ta bude asi hodně hluboká a široká.

Z. Koutecký 8.5.2022 12:46

No, paní Janotová, když píši "našim" myslím tím "západním" korporacím a zbohatlíkům, kteří vlastní i Česko. Ale ani čeští devadesátkoví zbohatlíci nepřišli zkrátka vzdor covidu. Např. rodina Kellnerova vydělala podle magazínu Forbes v roce 2020 81,7 mld.Kč, Karel Komárek 46,8 mld.Kč, chudák Babiš jen 0,9 mld. Kč. My, řadoví ovčané jsme ovšem poněkud zchudli a chudnout budeme i nadále, jak nám sděluje i naše vláda.

H. Rybnická 8.5.2022 12:44

Vy jste asi velmi mladá žena a tudíž si nemůžete vzpomenout na období o kterém pan Sura psal .

P. Sura 8.5.2022 11:48

Ne, neuložil, ale netrapte se tím, asi by to stejně bylo zbytečné.

J. Prikner 8.5.2022 11:29

Pane Suro, ty opisy z ČT24 bych nebral tak vážně.

J. Prikner 8.5.2022 11:27

Jestli se zprávy z tisku rozcházejí, bude to asi tím, že to píše někdo kdo tam nebyl nebo někdo kdo je za to placen. Jak se žije v Číně, to uvidíte v videech Lukáše Codra - čočík(jsou na you tube) , který žil jako manažer čínské společnosti léta v číně a naučil se čínsky a uvidíte život v číně bez filtru ČT24.

J. Janotová 8.5.2022 10:58

Neuložil jste svoji odpověď pod jiný příspěvek? Jinak vám nerozumím, psala jsem o něčem trochu jiném

P. Sura 8.5.2022 10:44

Ano, taky znám spoustu mladých (45-50), kteří tam byli a jsou z toho nadšení. Protože nezažili, jak dovede bolševik lhát a předstírat. My, kdo jsme to zažili tady doma v letech 60 - 89, víme jak to při dostupnosti informačních technologií jde dneska mnohem lépe. Stejně tak potom jsou lidi, ochotní věřit i ruské propagandě i lžím, kterými "zdůvodňují" agresi proti UK. Já už nemám zapotřebí o tom kohokoli přesvědčovat. Kdo věří (chce věřit) lžím, bude v jejich důsledcích dožívat. A to poznání, že to byla lež nebude nijak příjemné.

J. Janotová 8.5.2022 9:34

Nehraje v tom nějakou roli hustota obyvatel v těch jejich megaměstech? A velikost těch megaměst? Jiné vysvětlení mi nenapadá. Leda že by o koronaviru věděli ještě něco, co my nevíme. Ale to už blbnu v konspiračních teoriích....