10.8.2022 | Svátek má Vavřinec


Diskuse k článku

GLOSA: Čína provádí tak mohutný lockdown?

Přísné uzávěry v Číně, nebezpečné pro hospodářství celého světa, jsou ve své podstatě hlavně ilustrací nebezpečí sepětí kapitalismu a autokracií. Díky kapitalismu Čína v uplynulých čtyřiceti letech vyrostla v globální ekonomickou velmoc. Přitom se ovšem nepotvrdila teze nositele Nobelovy ceny za ekonomii Miltona Friedmana, že liberalizace ekonomiky přináší liberalizaci politiky, tedy pluralitní demokracii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Prikner 8.5.2022 11:29

Pane Suro, ty opisy z ČT24 bych nebral tak vážně.

A. Alien 7.5.2022 14:15

Kovanda: "Zlý, zlý Číňan, nepřiveze mi hračku, kterou chci! Fuj!"

Číňan: "Co je Kovanda? Aha, Česko. To je ta zemička, co má lidí asi jako Šen-čen, Su-čou nebo Cha-er-pin. Ale to jsou subprovinční města. - Tak to se nezlobte, to nás opravdu nezajímá."

L. Žaloudek 7.5.2022 10:44

Něco tu nesedí. Evropa všechnu výrobu převedla do Asie a všechny suroviny a potrviny dováží? Z čeho tu vlastně tak blahobytně žijeme?

P. Diviš 7.5.2022 13:59

Z keců ...

Z. Koutecký 8.5.2022 13:07

....a dluhů, pane Diviši.

M. Kanda 7.5.2022 9:34

Číňan si může doma dělat lockdowny jak uzná za vhodné a nám do toho konec konců nic není. Je to jejich věc.

A že na to doplatí naše ekonomika a potažmo naši pracující? Za to můžeme poděkovat těm, kteří nás léta táhli do čínské náruče a lezli Číňanovi do zadku.

Z. Koutecký 7.5.2022 11:43

No, pane Kando, poděkovat můžeme především těm, kdo přenesli spoustu důležitých výrob do Číny kvůli levné pracovní síle a našim vysokým ziskům. A teď vedeme s Čínou obchodní válku a prohlašujeme ji za nepřítele. Tak co jako čekáme, že bude naopak dělat Čína, když jsme se tím dostali do potíží?

M. Kanda 7.5.2022 12:39

Nás by nemělo zajímat, co bude dělat Čína. My bychom v těch chybách neměli pokračovat a měli bychom je urychleně napravit.

Z. Koutecký 7.5.2022 21:56

No, to by znamenalo zase všechny ty výrobny jako léků, čipů a všeho možného dalšího zase postavit a rozjet. Jenže my také potřebujeme suroviny na takové výroby. Ty nemáme a ti, kterým nadáváme, sankcionujeme a odstrašujeme, nám je asi dodávat nebudou. Ale s tím si my tady v Česku lámat hlavy nemusíme, protože do toho moc kecat nemůžeme. O tom se rozhoduje především v Bruselu a Washingtonu. Tak dobrou noc, pane Kando, a k nedělnímu řízku doporučuji dát si banány. Těch je teď dost a jsou levnější než brambory. Holt pokrok.

J. Janotová 8.5.2022 9:26

NAŠIM vysokým ziskům?

Z. Koutecký 8.5.2022 12:46

No, paní Janotová, když píši "našim" myslím tím "západním" korporacím a zbohatlíkům, kteří vlastní i Česko. Ale ani čeští devadesátkoví zbohatlíci nepřišli zkrátka vzdor covidu. Např. rodina Kellnerova vydělala podle magazínu Forbes v roce 2020 81,7 mld.Kč, Karel Komárek 46,8 mld.Kč, chudák Babiš jen 0,9 mld. Kč. My, řadoví ovčané jsme ovšem poněkud zchudli a chudnout budeme i nadále, jak nám sděluje i naše vláda.

J. Janotová 8.5.2022 14:30

No, a právě toto jsem měla namysli, tím velkým písmem. Nejsme ve při.

Akcionáři ČEZu asi taky teď nepláčou, že.

K. Salajka 7.5.2022 9:20

To, že vakcíny zabírají na omikron, ví u nás už jen Válek a Ti, co berou provize za to, že je kupují . Pravdu máte v tom, že čínský lockdown má stejný cíl jako ten evropský. Jenom je důslednější.

P. Pepax 7.5.2022 9:35

R^ asi tak.

S. Rádl 7.5.2022 8:31

Jednak ten lockdown v Shanghaji už trvá mnohem déle než 2 týdny, jednak ta účinnost vakcíny není podstatná, pokud máte proočkovanost kolem 50 %.

Z. Koutecký 8.5.2022 14:11

Podle oficiální statisticky Válkova ministerstva, je u nás k dnešnímu datu plně očkováno 67,8% obyvatel starších 5 let a 40% dostalo i posilující dávku. Přesto máme v přepočtu na 100 tis. obyvatel stejný počet nakažených jako ve stejném období roku 2021. Ještě proočkovanější Německo má dokonce letos 5x více nakažených než v roce 2021. Před nákazou tedy naše vakcíny moc nechrání. Pozitivní ovšem je, že smrtnost covidu je nyní u nás cca 4x nižší (cca 0,67%) než v roce 2021. V Německu je smrtnost covidu v podstatě stejná jako byla v roce 2021 (cca 0,30%).

P. Kazo 7.5.2022 8:20

Akosi sa z médií vytratili správy o Šanghaji... to už tam porazili hnusobu? Alebo všetci vyskákali z okien a nikto už nenarieka hladom?

I. Lyčka 7.5.2022 10:59

Koukněte na youtube na blog Pavla Dvořáka.

J. Nevrkla 7.5.2022 8:16

Vakcíny typu Pfizer a Moderna snad na omikron fungují? Děláte si srandu?

Nejsem očkován, měl jsem omikron, necelé dva dny kašel bez teploty, toť vše. A pak potkávám třikrát očkované známé, kteří si stěžují, jak měli těžký průběh. Ze statistiky dozvím, že onemocní třikrát tolik lidí po třetí dávce než neočkovaných a že jich také násobně více umírá.

Mělo by se urychleně skončit s demagogii a zveřejnit statistická čísla, která jsou k dispozici. Pokud to neudělají, chtějí nás jen trestuhodně obelhavat.

Z. Koutecký 8.5.2022 14:20

Ta statistická čísla jsou, pane Nevrklo, běžně dostupná na webových stránkách jak našeho MZ, tak třeba na stránkách ECDC, Worldometer apod.

J. Nevrkla 8.5.2022 14:29

Mě by zajímalo jedno zásadní číslo, které se zřejmě neuvádí. Kolik třeba vloni zemřelo na všechny nemoci lidí očkovaných a kolik neočkovaných, i po věkových kategoriích. Bylo by to číslo, které by zamezilo mnohým spekulacím, jestli je covidova vakcinace celkové prospěšná či nikoliv. Pokud zveřejněno nebude, a to nemůže být statistický problém, pak to podle mého názoru pro vakcinaci příznivě nevychází. A nechtějí to přiznat.

Z. Koutecký 9.5.2022 1:48

Takové údaje jsem také hledal, pane Nevrklo, leč marně. Lze najít kolik lidí nakažených covidem zemřelo v průběhu daného roku v jednotlivých věkových kategoriích, ale nikde se nedozvíte, zda a jak byli očkováni. Kusé informace lze získat jen o tom, kolik očkovaných a neočkovaných je hospitalizováno nebo je na JIP. Stejně tak se nikde nedozvíte, zda lidé trpící následky onemocnění covidem, tzv. "long covid" byli očkováni či nikoliv. Je to pochopitelné. Např. ČR má ještě zásobu 5 mil. dávek vakcín a dostaneme dalších 10 mil. dávek. Je tedy žádoucí, aby se lidé stále nechávali očkovat. Případné nepříznivé zprávy o účinnosti očkování by je mohly odrazovat. A v dnešní zde všeobecně neutěšené ekonomické situaci výroba anticovidových vakcín, spolu se zbrojní a energetickou produkcí, prospívá HDP. Bohužel, nikoliv našemu HDP.

J. Nevrkla 9.5.2022 6:17

Mě zajímá celková úmrtnost očkovaných a neočkovaných, nikoliv jen na covid. V některých zemích přiznávají, že se jim úmrtnost zvýšila daleko nad rámec úmrtí na covid. A vakcinace je z toho podezřívána.

Nedávno ministr Válek v televizi řekne, že na covid bez výjimek už umírají pouze neockovani. A pak statistika ukáže, že se nakazí a umírá více očkovaných než neočkovaných. Nad tou drzostí člověku dochází slova.

Až si řeknu, jestli neplatí konspirační teorie, že tu jde o snížení počtu obyvatel země.

J. Moravec 7.5.2022 7:34

Že jsou Číňané, jak říkají už hodně dlouho,“dílnou světa”, že se díky tomu dostali k vyspělým technologiím a že jich je jich 1,5 mld vědí také. A podle toho se také dnes chovají.

J. Vágner 7.5.2022 7:12

Také přemýšlím co to obvykle racionální Číňané vyvádí. Ovšem, že by se tak příliš namahali skrýt, že jejich nefungující vakcíny nefungují ještě méně, než Západní nefungující vakcíny, mi připadá poněkud málo pravděpodobné.

F. De Winter 7.5.2022 7:30

Ano, z mého pohledu je to těžko pochopitelné. Něco podobného vyváděla Austrálie. Nakonec i to naše zavírání okresů byl těžký úlet. Sakra, kde se ty blbosti líhnou?

J. Janotová 8.5.2022 9:34

Nehraje v tom nějakou roli hustota obyvatel v těch jejich megaměstech? A velikost těch megaměst? Jiné vysvětlení mi nenapadá. Leda že by o koronaviru věděli ještě něco, co my nevíme. Ale to už blbnu v konspiračních teoriích....

M. Mucha 7.5.2022 6:19

Jestli si autor článku myslí, že "vakcíny" od západních producentů a celá ta propaganda kolem toho nebyla blamáž, tak je nebetyčný naiva. A do toho náš premiér Fiala s "bohorovným" klidem prohlásí, že epidemii v Česku zvládl až on a jeho parta. A stejně tak zvládají i inflaci, se kterou si jinak nikdo neví rady. 8-o;-D;-€

J. Moravec 7.5.2022 7:13

Vy asi nevíte, že náš pan profesor Fiala je ten nejlepší premiér.

F. De Winter 7.5.2022 6:10

Iniciativa 21 podala v úterý 26. dubna 2022 vládnímu zmocněnci pro dezinformace Michalu Klímovi a premiérovi oficiální podnět k prošetření dezinformačních výroků s celospolečensky závažným, rizikovým dopadem. Učinila tak na základě vládní výzvy k „boji“ s dezinformacemi. Ty dle Iniciativy 21 opakovaně šíří ministr zdravotnictví Vlastimil Válek zejména v souvislosti s očkováním proti nemoci covid-19. “Ministr například nedávno prohlásil: Stále umírá zbytečně spousta lidí na covid. Jsou to bez výjimky lidé bez očkování, část má těžký průběh, část je na JIP,” uvádí tisková zpráva Iniciativy 21.

Podobné dezinformační výroky týkající se významu očkování jako ochrany před smrtí nebo těžkým průběhem covidu pronášel dle informací Iniciativy 21 ministr Válek již dříve a rovněž v posledních dnech. Seznam těchto výroků a důkazy o jejich nepravdivosti uvádí Iniciativa 21 ve speciálním dokumentu.„Pane ministře, vězte, že již v březnu nám zemřelo o trochu více očkovaných než neočkovaných a v dubnu mají zemřelí očkovaní poměrně viditelnou převahu,” vyjádřil se na adresu Válka Arnošt Komárek, ze SMIS. “Vězte, že i třikrát očkovaní umírají na covid-19 (nebo s covid-19). V průběhu února, března a začátkem dubna zemřelo 320, 277, resp. 68 osob s třemi dávkami. Tito lidé podle vás, pane ministře, nezemřeli? Pane ministře, netuším, zda tyto lži vypouštíte úmyslně či z nevědomosti, a přiznám se, že nevím, která z těchto možností je horší.“

Poslední nezávislá fakta z Británie, Nového Zélandu a Austrálie shodně ukazují, že trojnásobně očkovaní lidé jsou více náchylní k infekci covid-19 včetně nutnosti hospitalizace i následnému úmrtí než neočkovaní. K podobnému trendu v ČR dospěli analýzou dat ÚZIS i čeští nezávislí experti: pravděpodobnost nákazy je vyšší u očkovaných než neočkovaných. Od začátku dubna 2022 už mezi hospitalizovanými pacienty jasně převládá počet očkovaných. Navíc vědci upozorňují na indicie možného poklesu imunity v souvislosti s opakovanými aplikacemi genetických vakcín.