14.7.2020 | Svátek má Karolína


GLOSA: Chov skotu a IPCC

30.8.2019

Mezinárodní panel pro změny klimatu doporučil omezit spotřebu masa

Vědci z Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC) ve své poslední zprávě doporučili snížit produkci skleníkových plynů v zemědělství, konkrétně snížit spotřebu masa.

Stručně řečeno, vědci konstatovali to, co všichni víme: krávy hodně prdí a velká stáda se tak produkcí metanu podílí na skleníkovém efektu a přispívají ke klimatické změně. Považuji toto doporučení k ochraně klimatu za mnohem mírnější než např. uzavírání elektráren nebo povinný přechod na elektromobilitu. Bude-li někdo mít pocit, že zachraňuje klima tím, že si v neděli nedá k obědu biftek, tak to ničemu nevadí. Kdyby však toto doporučení bylo realizováno například v celé EU, byl by to problém.

Již před sto padesáti lety napsal Frederic Bastiat slavnou útlou ekonomickou knížku „Co je a co není vidět“, která popisuje druhotné dopady „správných“ rozhodnutí.

Zkusme si tedy představit, že snížíme konzumaci masa a „přehodnotíme celý řetězec výživy a budeme se více orientovat na zeleninu a obilniny“, jak píší vědci z IPCC. To znamená, že musíme snížit či zrušit chovy skotu a prasat. Důsledkem bude, že lidé, kteří byli v tomto segmentu zemědělství zaměstnáni, přijdou o práci, firmy specializované na živočišnou výrobu zkrachují. Nevadí, stát v takových případech platí zemědělcům dotace za „nevyprodukovaný produkt“. Ale jsou i jiné důsledky. Již dnes si stěžují jiní ochránci klimatu, že v půdě chybí organická hnojiva, která stabilizují půdu proti erozi a umožňují jímat vodu. Nebudou-li krávy, čím budeme hnojit pole? Chemií? To zas vylučují jiní ochránci klimatu. A z čeho vyroste zelenina a obilniny, nebudou-li pole hnojena? A co bude s trávou, s biomasou na pastvinách a loukách, nebudou-li krávy? To již nebudou pastviny a louky, které jsou například charakteristickým prvkem jihočeské krajiny? A uvědomili si vědci z IPPC, že s kravami zmizí také mléko a sýry? A tak dále a tak dále…

Již zmíněný ekonom Frederic Bastiat shrnul své poznatky do jedné věty: používat zdravý rozum!
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.