28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


GLOSA: Chov skotu a IPCC

30.8.2019

Mezinárodní panel pro změny klimatu doporučil omezit spotřebu masa

Vědci z Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC) ve své poslední zprávě doporučili snížit produkci skleníkových plynů v zemědělství, konkrétně snížit spotřebu masa.

Stručně řečeno, vědci konstatovali to, co všichni víme: krávy hodně prdí a velká stáda se tak produkcí metanu podílí na skleníkovém efektu a přispívají ke klimatické změně. Považuji toto doporučení k ochraně klimatu za mnohem mírnější než např. uzavírání elektráren nebo povinný přechod na elektromobilitu. Bude-li někdo mít pocit, že zachraňuje klima tím, že si v neděli nedá k obědu biftek, tak to ničemu nevadí. Kdyby však toto doporučení bylo realizováno například v celé EU, byl by to problém.

Již před sto padesáti lety napsal Frederic Bastiat slavnou útlou ekonomickou knížku „Co je a co není vidět“, která popisuje druhotné dopady „správných“ rozhodnutí.

Zkusme si tedy představit, že snížíme konzumaci masa a „přehodnotíme celý řetězec výživy a budeme se více orientovat na zeleninu a obilniny“, jak píší vědci z IPCC. To znamená, že musíme snížit či zrušit chovy skotu a prasat. Důsledkem bude, že lidé, kteří byli v tomto segmentu zemědělství zaměstnáni, přijdou o práci, firmy specializované na živočišnou výrobu zkrachují. Nevadí, stát v takových případech platí zemědělcům dotace za „nevyprodukovaný produkt“. Ale jsou i jiné důsledky. Již dnes si stěžují jiní ochránci klimatu, že v půdě chybí organická hnojiva, která stabilizují půdu proti erozi a umožňují jímat vodu. Nebudou-li krávy, čím budeme hnojit pole? Chemií? To zas vylučují jiní ochránci klimatu. A z čeho vyroste zelenina a obilniny, nebudou-li pole hnojena? A co bude s trávou, s biomasou na pastvinách a loukách, nebudou-li krávy? To již nebudou pastviny a louky, které jsou například charakteristickým prvkem jihočeské krajiny? A uvědomili si vědci z IPPC, že s kravami zmizí také mléko a sýry? A tak dále a tak dále…

Již zmíněný ekonom Frederic Bastiat shrnul své poznatky do jedné věty: používat zdravý rozum!Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.