1.12.2022 | Svátek má Iva


GLOSA: Ceny benzinu stoupají, Kocourkov se směje

30.4.2010

Zvýšením daní s následnou přirážkou šarží pumpařů se ceny benzinu a nafty vyšplhaly na rekordní úroveň. Benzin dnes již nenatankujete pod 33 korun za litr. Aby tomu nebyl konec, tak bez zájmu zasedající zákonodárci, otrocky kopírující jednu z diskutabilních směrnic Evropské unie, schválili zvýšený podíl biosložky u benzinu na 4,1 procenta a 6 procent u nafty, a to od 1. června . Cena pohonných hmot se tím opět navýší zhruba o další korunu.

Řadu odborníků nepřekvapila zpráva z Bruselu, komentující na základě odborné studie vysokou škodlivost používání biopaliv. Biopaliva jsou terčem výrazné celosvětové kritiky již několik let. Při jejich spalování dochází k poškozování motorů a hlavně vozidel a vzniká až čtyřnásobek vypouštěných emisí než při spalování pouhého benzinu a nafty.

Další používání biopaliv je diskutabilní a jejich propagace musí doznat výrazných změn. Argument podpory českého zemědělství je do určité míry falešný. Pěstováním biopalivových plodin se negativně přetváří kulturní krajina, lesy i zemědělská půda. Rovněž tak je pochybné zlepšení energetické soběstačnosti ČR i aktivní Evropské unie. Navíc argumentace, že dojde ke zlepšení ochrany životního prostředí snižováním emisí skleníkových plynů, je úplným debaklem.

Podle zahraničních informací připravuje Evropská komise v tichosti změnu předtím nikým v praxi neprověřených ambiciozních cílů. Z uvedených argumentů vyplývá pro naše zákonodárce nutnost urychleně skončit s povinným přimícháváním biopaliv do pohonných hmot uvedených v zákoně o ochraně ovzduší. Pomůže se tím skutečně prostředí, dojde ke snížení růstu inflace i očekávaných letních cen benzinu kolem 35 korun za litr.

Právo 27.4.2010