15.12.2019 | Svátek má Radana, Radan


GLOSA: Ceny benzinu stoupají, Kocourkov se směje

30.4.2010

Zvýšením daní s následnou přirážkou šarží pumpařů se ceny benzinu a nafty vyšplhaly na rekordní úroveň. Benzin dnes již nenatankujete pod 33 korun za litr. Aby tomu nebyl konec, tak bez zájmu zasedající zákonodárci, otrocky kopírující jednu z diskutabilních směrnic Evropské unie, schválili zvýšený podíl biosložky u benzinu na 4,1 procenta a 6 procent u nafty, a to od 1. června . Cena pohonných hmot se tím opět navýší zhruba o další korunu.

Řadu odborníků nepřekvapila zpráva z Bruselu, komentující na základě odborné studie vysokou škodlivost používání biopaliv. Biopaliva jsou terčem výrazné celosvětové kritiky již několik let. Při jejich spalování dochází k poškozování motorů a hlavně vozidel a vzniká až čtyřnásobek vypouštěných emisí než při spalování pouhého benzinu a nafty.

Další používání biopaliv je diskutabilní a jejich propagace musí doznat výrazných změn. Argument podpory českého zemědělství je do určité míry falešný. Pěstováním biopalivových plodin se negativně přetváří kulturní krajina, lesy i zemědělská půda. Rovněž tak je pochybné zlepšení energetické soběstačnosti ČR i aktivní Evropské unie. Navíc argumentace, že dojde ke zlepšení ochrany životního prostředí snižováním emisí skleníkových plynů, je úplným debaklem.

Podle zahraničních informací připravuje Evropská komise v tichosti změnu předtím nikým v praxi neprověřených ambiciozních cílů. Z uvedených argumentů vyplývá pro naše zákonodárce nutnost urychleně skončit s povinným přimícháváním biopaliv do pohonných hmot uvedených v zákoně o ochraně ovzduší. Pomůže se tím skutečně prostředí, dojde ke snížení růstu inflace i očekávaných letních cen benzinu kolem 35 korun za litr.

Právo 27.4.201012 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.