Úterý 10. února 2026, svátek má Mojmír
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Babišova nová vláda a Temelín II

diskuse (13)

Jistě jste si se mnou všimli, že za vlády premiéra Rusnoka nebylo po novém Temelíně v tisku ani vidu ani slechu. Informační úleva, ale bylo to jasné, tato vláda totiž nemohla o nových reaktorech rozhodnout. S příchodem vlády nové rostou zájmy všech zúčastněných a Temelín II je opět nosné téma české novinářské obce.

Nejprve se pojďme podívat, co se pro nás stalo podstatného za posledních šest měsíců po rezignaci premiéra Nečase na poli jaderné energetiky:

1. V Hesensku soud rozhodl, že státem vynucené odstavení německé jaderné elektrárny Biblis nebylo legální. Němci tak budou mít více starostí sami se sebou a jejich ekologisté jistě omezí své aktivity na našem území.

2. Westinghouse, respektive Toshiba a NuGen, podepsal kontrakt na výstavbu nových jaderných elektráren v Británii. Tři nové reaktory AP1000 by měly být v provozu v roce 2024, tedy dříve než jakékoliv nové v Česku. Westinghouse též postoupil ve vyjednávání s Bulhary o novém reaktoru pro Kozloduj 7.

3. Rosatom podepsal dohodu s finskou Fennovoimou na výstavbu reaktoru AES 2006, též s provozem do roku 2024. Tato má být potvrzena akcionáři za měsíc, v únoru. Rosatom též podepsal dohodu s maďarským Pakšem na dva nové reaktory. O účasti Škoda JS na obou těchto nabídkách se zatím nehovoří.

4. Nový český parlament ještě nebyl "zpracován" klíčovými hráči aposlanci zjevně tápou. Na kterou stranu se přikloní, to si počkáme několik měsíců.

5. Ředitel ČEZ Beneš oznámil, že rozhodnutí o výstavbě Temelína II odkládá na polovinu roku 2015. Zdůvodnil to čekáním na novou státní energetickou koncepci a podmínil schválením garancí na výkupní ceny novou vládou. Těmito důvody se současné vedení ČEZ snaží přenést zodpovědnost na majoritního vlastníka, vládu.

Oba účastníci českého tendru tedy úspěšně vyjednávali v zahraničí. Co se politiky týče, v Česku nevěděli, s kým si sednout ke stolu. ANO, role ministra financí (přes státní účast v ČEZ) bude pro rozhodování o Temelíně klíčová. Ale co se financí týče, překvapivě nový Temelín může mít v rukách současný řízený experiment ČNB – nové jaderné reaktory se vyplatí stavět jen za nízkých úrokových měr (a to je taky dnes jediný parametr, který rozhoduje o jejich konkurenceschopnosti s jinými zdroji elektřiny v době jejich dostavby, t.j. kolem roku 2030). Pokud oslabení koruny povede k inflaci a zvýšení úrokových sazeb, může Česko svoji jadernou šanci, na rozdíl od Británie, Maďarska, Finska a Bulharska, propásnout. Kdo ví, to ukáže jen čas.

Vše tedy naznačuje, že následující rok bude Temelína II všude plno. Stejné za Babiše, jako za Nečase.

Převzato z Skoda.blog.ihned.cz se souhlasem autora.

Gita Zbavitelová
10. 2. 2026

Většina izraelských komentátorů považuje otevření hranic za chybu.

Aston Ondřej Neff
10. 2. 2026

Vláda Andreje Babiše zrušila NERV, Národní ekonomickou radu vlády.

Gustav Sitař
10. 2. 2026

V republikánských státech USA se transgender zákroky u nezletilých zakazují.

Tomáš Vodvářka
10. 2. 2026

Tanec dostává obrátky a publikum tleská, zírá a nestačí se divit.

přečetl Panikář
10. 2. 2026

Rada Evropy chce zakázat zpochybňování genderové identity

Lidovky.cz, ČTK
10. 2. 2026

Vít Krejčí přispěl v NBA k jednoznačnému vítězství basketbalového Portland Trail Blazers nad...

Tomáš Macek
10. 2. 2026

Chcete vidět olympioniky, kteří si nesmírně cení už jen toho, že mohou reprezentovat na hrách? Pak...

Lidovky.cz
10. 2. 2026

Hokejového turnaje v rámci olympijských her v Itálii se zúčastní čeští hokejisté, vůbec poprvé od...

Lidovky.cz, ČTK
10. 2. 2026

Japonská Liberálnědemokratická strana (LDP) premiérky Sanae Takaičiové získala v nedělních volbách...

ČTK, Lidovky.cz
10. 2. 2026

Pražský obchodní dům Kotva přivítal první zákazníky 10. února 1975. Davy lidí, kteří byli zvědaví...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz