15.1.2021 | Svátek má Alice


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Dobrý 8.9.2010 11:40

spinave zdroje

Nejvetsi problem je neregulovatelnost tech chytacu slunicka a povinny vykup. Takze kvuli stabilite soustavy nekde musi byt zalozni vykon k okamzitemu pouziti. Kde brat?

Neco malo je ve velkych vodnich elektrarnach, jeste mene v precerpavackach, nejaka elektrina se da koupit ze zahranici. Ale podstatna cast jsou spinave zdroje, ktere spaluji napriklad uhli a nedodavaji pri tom elektriku, protoze jsou odstavene od site urcene k okamzitemu nabehu. Cim vice panelu, tim vice takovychto zdroju.

Nejhorsi na tom je, ze to zaplatime ekologickou zatezi, zaplatime i provoz tech odstavenych zdroju,  a i bez zapocteni techto problemu je fotoelektrina draha.

Dokud nekdo nevymysli pouzitelne pytlovani energie, nema to cenu. Ten kdo to dokaze, ma Nobelovku jistou, zmeni svet. Zatim ale v zoufalosti zkousime napriklad stlacovat vzduch do podzemi, precerpavat vodu na kopec ale je toho malo.

B. Uhlich 7.9.2010 21:25

Re: Stát nepreferuje velké.

Co se týká toho spalování "biomasy" pak máte dozajista pravdu - opravdu velký kotel je lepší..to je bez diskuzí...ovšem nesmíme zapomínat na takovou zajímavou historickou konotaci - jedná se o sklářství, které vlastně změnilo (ač se o tom moc nemluví) celou tvář této země. Sklárna většinou vznikla v hlubokých lesích a když došlo k tomu, že doslova a do písmene spálila veškeré lesy okolo sebe..tak zanikla a její majitelé postavili huť tam kde byly k dispozici další lesy.... Proto také od té doby se datuje muhutný rozvoj monokultur, protože bylo nutné lesy co nejrychleji nahradit.... A v současné době jsme se vlastně nepoučili - stavíme tady mohutné spalovací provozy, které spalují veškerý bioodpad ze širokého okololí a nikdo jaksi neřeší, že vznik onoho bioodpadu je poněkud přírodně limitován...ano teď je ho dost, protože se s tím začíná, ale co za 5...10 let? To budeme štěpkovat úplně všechno co potkáme jen proto abychom nakrmili několik děsivých bumbrdlíčků, které se tu pod pláštíkem "velké ekologie" postavili? Já jsem v takové spalovně byl, je to neuvěřitelný kolos - ta štěpka se do toho kotle strká šroubem o průměru 1m (!) náklaďák štěpky to zhltne asi za 20s...kolik náklaďáků denně to musí být si každý spočítá sám...a to prosím minimálně 30 a 40% energie se spotřebuje jen  na předsoušení té štěpky aby se to do toho kotle neházelo úplně mokrý...protože ti dodavatelé tu štěpku dodávají převážně úplně čerstvou...tak si každý přeberte jak velká je tohle ekologie.

  Naproti tomu já sám štěpkuji, suším a topím s tím minimálně v době kdy nejsou nějak velké mrazy. Na ekologii si nehraju, ale mám na zahradě pořádek a nic nepálím na otevřeném ohništi. Pokoušel jsem se o briketování, ale s tou štěpkou to nějak nefunguje tak to spaluji podobně jako fungují piliňáky. Za rok naštěpkuji a nasuším topení na cca 1..1,5 měsíce..není to sice nic moc, ale topit přes měsíc zadarmo není úplně špatný.. :-)

I. Vitula 7.9.2010 20:50

Němci

nic nevybudují. Ono to totiž z principu nelze.

B. Jelínek 7.9.2010 19:28

Zelené hospodářství

obecně je jen socialismus jinak. Bohužel, žádné čisté technologie neexistují - to je jen děsivá mystifikace. Většina těch  "eko" výrobků je jakoby ekologická ale možná jen ve stádiu užití. Někdo to musel někde a nějak  vyrobit a po vysloužení to bude muset zase někdo nějak zlikvidovat. Pokud se vezme do úvahy celý proces tak zjistíme, že to už vůbec není  ekologické a natož ekonomické ( +  podporováno dotacemi, aby si to vůbec někdo koupil). A pokud je něco neekonomické pak je to standardní plýtvání vzácnými zdroji. A to musí někdo zaplatit, kdopak asi?

Prostě jak si elegantně namastit kapsu. V případě fotovoltaiky to je jen hodně vidět.

Těším se, až zase někdo bude mluvit o "tržním" selhání.

V. Novák 7.9.2010 18:17

Stát nepreferuje velké.

Velké preferuje samotná ekonomika. Synergický efekt. Žádný malý dieselagregát vám nebude pracovat s takovou účinností, jako elektrárna. Žádná malá elektrárnička vám nebude fungovat na takový sajrajt, jaký velká elektrárna s pořádným kotlem bez problémů spálí.  Ty speciální podmínky "že to bude někdo platit" si nevymysleli velcí výrobci - ono to v malém funguje ještě hůř než ve velkém. Snad s výjimkou svozu paliva.

Velcí výrobci jenom využili toho, co si Zelení Khmérové vyvřískali pro své kamarády. Taková Nella Winkelmann-Heyrovská (důkaz toho, že inteligence se nedědí) se velice rozčilovala, když zjistila, že biomasu může spalovat i ČEZ - bodejď by nekvikala, když ten ČEZ využije biomasu lépe a ze širokého okolí... Na kamarádíčky nezbyde.

V. Novák 7.9.2010 18:09

Proti kolektorům na ohřev vody nikdo nic nemá.

Je to věc každého a třeba se i může vyplatit. Problém je s fotovoltaickými panely a největší s FVElektrárnami připojenými do sítě.

Ty nesplňují ani nejzákladnější požadavky na zdroj elektřiny pro sítě - jsou neregulovatelné, nepředpověditelné, náhodné. Dodávají jak se pánubohu uzdá. Podobně jako VěE. Ovšem nejhorší je, že jejich elektřina byla správcům sítí naoktrojována - a to jak povinnost vykoupit libovolný okamžitý výkon, tak naprosto nesmyslná cena. Dokud cena tak akorát vyšla na zaplacení v době životnosti, byl to malér a zbytečnost, ale nebyla to katastrofa. Bohužel ceny některých panelů klesly (docela by mě zajímala skutečná životnost, ale nešť) tak, že se najednou z hračky stal lukrativní kšeft a tunel na peníze spotřebitelů. Ne státu - cena FV elektřiny není dotována, jak se často píše. Stát "jen" nutí správce sítě odebírat za nařízenou cenu a tu pak rozpočítat na spotřebitele.

Plus vyvolávají malér s nestabilitou sítě. Elůektřina se nedá skladovat, takže stejný výkon, jaký do sítě nateče, se musí v témže okamžiku spotřebovat. Když se někde náhodně do sítě dodá větší výkon, někde jinde se musí (u regulovaného zdroje) ubrat. Nebo zapnout HDO spotřebiče. Když dodávaný výkon náhodně klesne, musí se zase honem honem odněkud (z regulovaného zdroje) přidat. Je to náročné, energeticky nesmyslné, protože se musí udržovat pohotové zálohy a drahé - elektřina z takových záloh je (oprávněně) drahá. Na rozdíl od elektřiny z náhodně dodávajících zdrojů, která by byla drahá i zadarmo.

K. Janyška 7.9.2010 15:00

Kajan

Ano, zelené mozky jsou chycené ! Jako zelený salám ! Dzp.

L. Severa 7.9.2010 13:44

Re: Převrácený svět

Můj synovec žije v Německu(býv. BRD). Na svém rodiném domku má jeden panel cca 2 m2, který mu umožňuje zajištění teplé vody od čásného jara až do pozdního podzimu. Protože celé zařízení  je po měrně složité ( nemrznoucí směs ohřívá vodu, rozvod je propojen na zimní režim a pod.) , pořizovací náklady jsou poměrně vysoké. Dal mi i prospekt  firmy, která zajišťuje instalaci, bohužel už nevím kam jsem jej založil, nabídky byly ještě v markách, pamatuji si však, že šlo v přepočtu o dost  vysokou částku. U nás jsou také firmy, které podobná zařízení provádí, ale na střeše je vidět celá soustava solárních panelů. Pro ohřev teplé vody, myslím, že je to cesta, pro výrobu elektřiny v malém, nevím-nejsem odborník.

V. Chrastina 7.9.2010 13:28

Dotace na obnovitelné zdroje energie

Brusel doporučuje zvyšování podíl obnovitelných zdrojů vyroby energie, ale zároveň podporuje dotacemi. Kam ty dotace míří?

J. Hruška 7.9.2010 12:22

Re: Je to celé zvrácené.....

A odkud pak se berou takto zločinné nápady v Bruselu? Musím Vám to, pane Prokop, připomenout? Hezký den na modré nikoliv zelené planetě. Zdař Bůh! Josef.

M. Prokop 7.9.2010 11:34

Re: Převrácený svět

Ano, je.

Počátek má v Bruseli, pokračování zde.

Není-li počátek .........

M. Prokop 7.9.2010 11:33

Re: Zajištěný zisk

Vítejte v EU .........

J. Hejna 7.9.2010 11:30

Milostpaní,

je to k vrhnutí (slušněji už to formulovat nelze)!

M. Matoušek 7.9.2010 10:44

Zajištěný zisk

Kdo by nechtěl mít na dvacet let zajištěný vysoký zisk ze svého podnikání?Proč stát negarantuje rovněž vysoké zisky v ostatních činnostech potřebných pro společnost?Já i Vy potřebujeme nejvíc el.proudu večer a v zimních měsících,kdy fotovoltaické elektrárny nedodávají do sítě téměř nic.A v poledne,kdy svítí slunce nejvíc,el.proud zase příliš nepotřebujeme,tedy,kromě průmyslu atp.Dokonce pronikají zprávy,že voltaici spekulují  a někdy nakupují levnější el.proud aby ho pak jako voltický za vysokou cenu vrátili do sítě.Tady se dá zbohatnout podvodem úplně na všem.

J. Ptáček 7.9.2010 10:42

Re: Když je možné

Vyvlastnění pozemku je asi možné jen u liniových staveb, což zatím fotovoltaické elktrárny nejsou. Až se propojí po celé zemi, pak už zřejmě liniovými budou ...

J. Schwarz 7.9.2010 10:20

Re: Převrácený svět

V Bruseli  vymyslí pitomost, ale náš pilný úředník či politik ji zesílí 10x a vypustí na obyvatele nešťastné české kotliny jako mrak bojového plynu. V tom je problém.

J. Schwarz 7.9.2010 10:17

Když je možné

v případě nedohody s majitelem vyvlastnit pozemek pod plánovanou dálnicí, proč není možné znárodnit fotovoltaické farmy za cenu, kterou do nich investoři vložili? Pak by zmizel argument, že jde o "zmařenou investici". I kdyby jsme je odvezli do šrotu, přišlo by to mnohem levněji než platit po desítky let nesmyslné ceny za energii.

M. Prokop 7.9.2010 9:37

Re: Převrácený svět

Ano, ale vykládejte to v Bruseli .......

O. Vašek 7.9.2010 9:22

Převrácený svět

Normální postup zavádění technologických novinek je takový, že někdo, kdo na to má, na sebe vezme riziko a vloží peníze do projektu. Normální je, že většina takových nápadů neuspěje dříve, než se stanou ekonomickou zátěží. Ale ty zbylé to zaplatí. A prosadí je "neviditelná ruka".

Systém nařízení a státních peněz v našich podmínkách odstraňuje ekonomický tlak na zdokonalování a šetření. Místo novinek a vychytávek masové zavádění "osvědčených" technik co nejrychleji, než někdo vymyslí něco lepšího. Místo stálého vyhodnocování nákladů a zisků  centrální plánování tak jak ho známe z pětiletek.

Umím si představit, že někde v australském outbacku má farma větrnou nebo solární elektrárnu  zálohovanou dieselagregátem. Umím si představit, že vláda bude v tomto případě farmáře podporovat a že bude podporovat i výzkum v tomto směru. Ne pro šetření zdrojů, ale pro celou ekonomiku oblasti. V Evropě, která je zasíťovaná dálkovými rozvody a dopravními cestami by se tomu bránili velkovýrobci a rozvodné závody. Včetně provozovatelů solárních a větrných elektráren. Ti jsou totiž závislí na současném stavu. Nebudou-li jejich elektrárny připojeny do centrálních rozvodů a zálohované existujícím systémem neekologických elektráren, nebudou k ničemu.

Vezměme si tedy běžný rodinný domek u nás. Na střeše fotovoltaické panely a kolektory. Sada tepelných a elektrických akumulátorů a agregát se spalovacím motorem, jehož chlazení je součástí tepelného hospodářství. Topení v zimě na poctivé spalování. Dovoluji si tvrdit, že provoz takovéto soustavy by byl i za celý rok lacinější, než z centrálního rozvodu. Jen ta pořizovací cena.

Tady bychom potřebovali toho kapitalistu, aby vytvořil: lacinou fotovoltaiku, laciné a spolehlivé akumulátory tepla a elektřiny, spotřebiče na nízké napětí (včetně holicích strojků). Zajistil dodávky a servis komponentů. A přežil atentáty spotřebitelů dotací. Že to je utopie? Něco takového si kdysi mysleli obchodníci s pazourkem a později formani taky.

M. Prokop 7.9.2010 8:51

Re: Je to celé zvrácené.....

Vítejte v EU ..........

Odkudpak ty nápady, tedy závazné směrnice, přicházejí? Z Brusele ..........

B. Uhlich 7.9.2010 8:20

Je to celé zvrácené.....

Největším problémem tzv. alternativních zdrojů, je to, že jejich smysl a význam by byl pouze v případě, že by fungovaly "v malém" jako malé lokální úspory pro jednotlivce či malé firmy nebo farmy. Je přeci logické, že solární panely na výrobu elektřiny či teplé vody by mohly (a dokonce měly) být na každém domě , kde je to technicky reálné. Biopaliva by si přeci mohlo vyrábět každé větší zemědělské družstvo a zajistit si tak značné úspory. Biomasu může produkovat každý kdo má nějakou zahrádku, sad nebo les.....   ale realita? Šílená, vše je pochopeno a uchopeno tak, že celá ekologie je zde naprosto dehonestována... Místo maličkých solárních elektráren(tepláren) jsou zde obří nesmyslné projekty hyzdící krajinu a fungující jen za cenu toho, že "to bude někdo ze zákona platit". Rovněž tak u biopaliv - stát v obavě, aby nepřišel o spotřební daně preferuje pouze velkovýrobu v obrovských závodech - místo osázení řepkou jen některých okrajových ploch je pak řepka považována za plodinu hlavní s tím, že klidně vytěsňuje normální běžné plodiny... A najtragičtější situace je v oblasti biomasy..tam to s ekologií opravdu nemá nic společného. Obrovské spalovny, které denně hltají desítky návěsů se vším s přírody, co jde spálit..přičemž dochází k obrovské zátěži okolí spalovny, lesy jsou drancovány - strojně "vyhrabávány" aby smluvní dodavatel dodal patřičné množství spalitelného materiálu. Je to neuvěřitelné.... ale je to realita..  bohužel je to realita zvrácené ekologie...