16.4.2021 | Svátek má Irena


FINANCE: Zahraniční platby jde posílat i mimo banku

2.7.2008

Před časem jsme na www.bankovnipoplatky.com zveřejnili článek, popisující možnost „vytunelovat“ bankovní účet pomocí vysokých poplatků za převod finančních částek v rámci zahraniční platby a pak reakce bank na variantu, kdy zaslaná částka bude nižší než poplatky spojené s transakcí.

Ukázalo se, že banky v této věci nepostupují jednotně. Například Česká spořitelna umožňuje zasílat prostřednictvím příkazu BEN minimálně dva tisíce korun a pokud je částka nižší, platbu neprovede a pošle příkazci storno avízo. Volksbank poplatky v takovém případě vůbec neúčtuje a Raiffeisenbank by poplatek, který převyšuje zaslanou částku strhla z účtu příjemce, ale v odůvodněných případech by poté poplatek mohla odpustit.

Posílat peníze prostřednictvím bank ale není jediný způsob a rozhodně ne nejlevnější. Na trhu existují společnosti, které poskytují peněžní služby v rozsahu zprostředkování úhrad do a ze zahraničí. Jednou z nich je například Chequepoint, která má pro tuto činnost licenci ČNB. Ředitel této společnosti se s redakcí portálu po uveřejnění výše uvedených článků spojil a poskytl zajímavé a užitečné informace (celý rozhovor najdete zde). Chequepoint není samozřejmě jediná společnost, která poskytuje tuto službu.

Jak to funguje

Na počátku je podpis rámcové smlouvy. V případě, že chcete poslat peníze do zahraničí, kontaktujete společnost s požadavkem o zprostředkování úhrady do zahraničí. Dojde k vzájemnému odsouhlasení směnného kurzu. Poté klient pošle odsouhlasenou částku na účet Chequepointu a ten pak na zadaný cílový účet.

Na celé transakci je pro klienty (zejména pro podnikatele a živnostníky, kteří pravidelně pracují se zahraničními platbami) sympatické, že pro platby nad 50 tisíc Kč se neúčtují poplatky a pro platby pod tuto hranici pak poplatek ve výši 200 Kč (jde o platby v režimu SHA, tj.zákazník neplatí poplatky banky příjemce. Pro platby v režimu OUR, kdy zákazník platí dobrovolně poplatky banky příjemce, je účtován poplatek 350 Kč. Výhodnější je i směnný kurz. U transakce kolek 2 tisíc Euro může být podle slov ředitele Stanislava Žemličky úspora na lepším kurzu až 400 korun. Tato úspora vzniká také tím, že kurz je vzájemně odsouhlasen oběma stranami, tedy, že klient může rozhodnout, zda-li jej akceptuje či nikoliv.

Vzhledem k velkému zájmu čtenářů a lepší orientaci v poplatkové politice u zahraničních plateb připravujeme detailní srovnání poplatků za zahraniční transakce u bank a společností jako je výše zmíněný Chequepoint.

www.bankovnipoplatky.com
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.