7.3.2021 | Svátek má Tomáš


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
rejpall 17.12.2008 11:21

ručení

V 16.12.2008 20:58

6000

ono je jine se lidi ptat a jine kdyz prijde ten nouzovy vydaj, pak by totiz tech sest tisic schrastili nez byste rekl bota.

Jsou to lide, kteri nemaji nouzi a proste penize co prijdou vydaji, ale kdyby bylo treba, tak by proste ozeleli nejake to znackove obleceni, manzelka navstevu kadernika, nebo neco takoveho a bylo by. Male procento domacnosti opravdu zije na hrane a vsechny penize jsou vydavane za nezbytnosti.

kerim 16.12.2008 16:50

Lichva

Pokud mě paměť nemate, tak si vzpomínám, že otec mi říkal, že za lichvu se za první republiky považovala půjčka s úrokem vyšším, než 4%. V tomto ohledu dnes lichvou (skoro) všechno.

V 16.12.2008 21:07

Re: Lichva

takovy kecy, kdyz uz, tak lichvou by se dalo nazvat pujcovani lidem v zivotni nouzi, u kterych je zatracene mala pravdepodobnost, ze budou moci splacet a proto jim nikdo nepujci a ti co pujci samozrejme chteji vysoke uroky - riziko=vysoky urok

kdyz zakazeme lichvu, tak tito lide budou ponechani svemu osudu, nikdo by jim pak nepujcil, jako jim nepujcuje ted, jen ti lichvari. Typicke delani dobra rekl bych to kecani o lichve - nechat lidi v zivotni nouzi at si tu svoji situaci pekne vyzerou bez lichvaru a tedy bez penez. Prece kdyz si lidi pujci za horentni urok, tak k tomu maji duvod, kdyz zajistite aby jim bylo pujceno za nizky urok, lichvari jednoduse vymizi jako vymizeli vekslaci kdyz jsme presli na obchodovano menu.

SelskýRozum 18.12.2008 0:43

Re: Lichva

Mylite se, levna pujcka nic nevyresi. Jsou lidi, kteri maji jako duvod porizeni drog, cigaret, anebo jen neceho, s cim se pochlubi v hospode.

Anton 15.12.2008 22:41

dotaz

Pane autore, nedávno jsem četl, že průměrná britská domácnost je zadlužená na 179 % ročního příjmu, průmerná americká domácnost na 137% ročního příjmu. Nemáte takovýto údaj o zadlužení průměrné české domácnosti v procentech?

skrebec 15.12.2008 22:38

Ze Slovenska

Dělám už pár let ve slovenské justici - zpočátku na úseku exekucí, teď na úseku trestního práva. A mohu říct, že co se v těch spisech jeden dočte, to je zhusta za hranicí jakékoliv stopy zdravého rozumu. Kdo podepíše tzv. rychlou půjčku, ten si zadělává na PROBLÉM, který (v tom lepším případě) končí exekucí. Posuďte sami : podepíšete převzetí 20 000, v tu ránu dlužíte 32 000 ( 20 plus 12 jako "poplatek za poskytnutí půjčky"), splátkový kalendář je spravidla čtrnáctidenní (kdo proboha bere peníze dvakrát měsíčně???), úrok je 7% měsíčně. Vynecháte li jednu splátku, jste v p***. Teď se přijala novela, která alespoň brání aby dlužníkovi prodali byt bez toho, aby se o tom dovědel až od exekutora, který příjde s partou stěhováků a vystěhuje ho na ulici (což se dělo mimosoudně, jenom na základě podepsané smlouvy !!).

Na druhé straně - kdo něco podobného podepíše, ten je blbec a takovému je i bez peněz fajn, ne? Anebo chceme aby za nás moudrý stát rozhodoval, smíme li si vzít půjčku?

Na třetí straně - zákony předpokládají alespoň minimální úroveň inteligence a vzdělání u volně pobíhajícich osob ve věku od 18 let výše. Ano, šedivá je teorie, zelený je strom života. Sám jsem zažil jak ve špitále indiánská maminka bránila syna (10 let), když se nechtěl učit dokonce ani za podmínek kdy se ze "školy" nedalo zdrhnout (s přeraženýma nohama to jde těžko). Promiňte, ale ta věta stojí za originální znění : "Podpisac še už zna, peňeži sebe spočita...a jak budze chcec znac, co tam napisano, abo kedy idze autobus, ta še opyta bo zapomnul okuľare."

Na čtvrté straně - kde nic není, tam ani exekutor nebere. Takové případy si klidně nadělají dluhy do bezvědomí, neboť vzít jim exekutor stejně nemá co - maximálne tak černou stavbu v osadě bez elektřiny, oken a dveří. Věřitel v konečném důsledku ještě zaplatí trovy exekuce (cca 5000 +), tudíž to často ani nezkouší.

Kanuk 15.12.2008 19:46

Proč hypoteky

Nárůst hypotečních dluhů je daný tím, že podle západního, zejména amerického, vzoru veřejné instituce (stát, obce, a i pojišťovny, banky a pod) přestaly investovat do výstavby nájemních bytů,.Takže občané, tedy zejména mladí, kteří zakládají rodinu, nemají jinou možnost k získání ubytování, než  koupi na hypoteční půjčku. Až do doby kráfce před WW2 existovaly v Evropě pouze nájemní domy, prodej bytů neexistoval.

Pytel 15.12.2008 17:35

zatočit s lichváři

Tento článek na okázale pravicový web snad ani nepatří, neboť se na jev lichvy dívá z obou jeho pólů současně - dlužník předpokládá lichváře a lichvář předpokládá dlužníka. Pravičáci - zejména liberálové - zcela pomíjejí ten fakt, že aby existovala lichva, tak musejí existovat lichváři (což je jistá názorová nekonsistence, neboť všude jinde jako dogma tvrdí, že každá nabídka vyvolává poptávku).

Martin Luther si s tímto ničivým společenským jevem věděl rady nejlépe.

Vlado Z 15.12.2008 18:02

Re: zatočit s lichváři

Čtete jenom to, co chcete. Článek není o lichvě, ale opůjčkách obecně. Většina dluho domácností,který je tam vyčíslen připadá na hypotéky s RPSN do 10%, tady olichvě nemůže být řeč. Myslíte, že když se lichva zakáže, že přestane existovat? Podařilo se snad prohibicí v USA vymítit alkoholismus? Povedlo se nědky vymýtit prostituci? Jste si jist, že romští tzv. baroni (jež jsou klasickým příkladem lichvářů i prostředí, kde nejsnáze loví své klienty) mají licenci pro podnikání v oboru financí?? Primární problém je v existencilidí,kteří jsou hloupí, nebo na dně, nebo oboje-tedy spoločensko-vzdělávací, ne trestně-právní.

Pytel 15.12.2008 18:21

Re: zatočit s lichváři

Používám Lutherovu definici lichvy - jakákoli půjčka s úrokem je lichva.

zdeněk 15.12.2008 18:26

Pytle, pokud vím i v době komunismu se podnikům půjčovaly

prostřednictvím státu peníze na pětiletky s určitým úrokem.

Lichva je podle mě nepřiměřený úrok který využívá neštěstí lidí. V každé kultuře je jasně definována, například v pohádkách - jsou to ti kteří vyhánějí rodiny z domovů, ti kteří prodávají dlužníky do otroctví.

Vlado Z 15.12.2008 18:42

Re: zatočit s lichváři

To ale znamená, že já a statisíce dalších, převážně mladých lidí, nikdy nebudeme moci bydlet ve svém. Bez hypotéky, totiž na bydlení nedosáhneme!! Dnes koupím byt a co ušetřím na nájmu, dám na splácení hypotéky, resp. něco k tomu přidám. Platit tržní nájem a ještě šetřit na byt je zhola nemožné!! To si Vás mám, Pytle, najít a něco ošklivého Vám udělat, aby ste neškodil?? ;-P

zdeněk 15.12.2008 18:23

nepleťte prohibici s lichvou

Zatímco alkohol pije skoro každý, lichvářů asi tolik nebude. Tedy pokud bychom brali jako lichváře lidi co půjčují za úrok vyšší jak 30%. Dovolím si tvrdit že pokud by se pověsili na nejbližším stromě, nikomu by nechyběli.

Například v Německu po druhé světové válce byl stanoven zákonem maximální úrok a kdo půjčoval za víc, měl problém. Co brání tento zákon uzákonit? Pochybuji, že by se to nějak dotklo ekonomiky, lichváři jsou zaměřeni spíše na soukromé osoby. Ale jak se zdá není buď  vůle, nebo je to v rozporu s vírou liberalismu.

Schumacher 15.12.2008 17:24

Půjčky nejsou problém.

Jde jen o to, aby případné problémy  nenesli ti, kteří si nepůjčili. Pokud jde o lichváře, peníze jsou zboží jako jiné. Nikdo není nucen je kupovat, ani za cenu se kterou nesouhlasí.

Kanuk 15.12.2008 19:49

Re: Půjčky nejsou problém.

Jo, pane Schumachere. Chleba je také zboží, jako každé jiné. Nikdo není nucen jej kupovat.

Didi 16.12.2008 18:59

Re: Půjčky nejsou problém.

Ale on opravdu nikdo není nucen kupovat si chleba. Když mám hlad a usoudím, že chleba je pro mě drahý (čti: jeho užitná hodnota je pro mě nízká v poměru k úsilí jenž by jsem na jeho získání musel vynaložit) investuju do jiné komodity, která rovněž tiší hlad a u níž je tento poměr pro mě výhodnější (brambory, rýže, těstoviny nebo třeba kus špeku).

Luboš 15.12.2008 15:33

Půjčky

Lid popoháněn reklamou se žene do náruče novodobých lichvářů a viníků současného stavu je hned několik. Školství - to se nevěnuje sociální gramotnosti - ječn málo občanů ČR rozumí termínům jako je úroková sazba, RPSN a často podepíší věci, že by normální člověk zaplakal. Na druhou stranu nikdo nespecifikoval, co znamená nepřiměřený zisk a jen málo institucí je popohnáno před soud za podvod, protože mnoho nahaněčů těchto nebankovních subjektů vědomě uvádí klienty a omyl, často zneužívají jejich nízkého intelektu a pod. Jenže naše soudy, to je zbytečné rozebírat, nevím o tom, že by některá ze společností dostala alespoň pokutu. Navíc chybí lidem vyšší cíl,jsou příliš orientováni na spotřebu a vlastnictví zbytečných předmětů, podle nichž se navzájem hodnotí a už naše děti vytvářejí mezi sebou společenství podle vlastnictví nejnovějších telefonů, značkového oblečení apod. Závist je podhoubím pro sociální bouře a pravicový i levicový extremismus, to vše nás ještě čeká;-(

vyjevená občanka 15.12.2008 21:00

Re: Půjčky

Nejvýstižnější příspěvek. Když vidí člověk slabšího rozumu denně tisíckrát reklamu, že si má půjčit na Vánoce, na dovolenou, na mobil ...a splácet začne až POTOM NĚKDY, znamená to pro něj, že nezačne splácet nikdy, protože pojem budoucnost je mu úplně cizí, žije jen přítomností. Proč nemají děti ve školách nějaký předmět, kde by je učili finanční gramotnosti?

zdeněk 15.12.2008 21:05

a nemyslíte že je to kvůli zájmu bank a vůbec všech vrcholových kapitalistů?

Fišta 16.12.2008 19:56

Re: a nemyslíte že je to kvůli zájmu bank a vůbec všech vrcholových kapitalistů?

kdo z politiků v tomto státě potřebuje inteligentního, myslícího a na dávkách, či čemkoli jiném nezávislého občana?

tich@dohoda 15.12.2008 8:39

Házet tohle na hlavu Klausovi jako vinu je paradoxní, protože on byl vždy napadán za své proklamování utahování opasků a i nedobytné pokladničky s jeho fotkou byly oblíbeným vtipným dobře prodejným výrobkem. Jenže proč ho nešpinit čímkoliv, že?!

soudruhu Tino/viz vas titulek/ Nebylo by lepe venovat se soustruhu a diskuse nechat na volny cas :-) . Jako modry komanc pochopitelne lzete/co taky od modreho komance cekat jineho, ze / Soudruh Klaus sice lidem doporucoval utahnout opasky, ovsem jen proto, aby si on sam a parta zlodeju kolem nej mohla ty opasky pradne povolit. Pekne ve stylu "Kdo nekrade s nami, krade proti nam" , coz je tusim heslo na rodinnem erbu rodiny Klausu. Tupy modry id/iote, prave dusledne kontrola a regulace financnich trhu, zejmena spotrebitelskych uveru muze zabranit trablum ktere postihly napr USA. Nachytat totiz lidi/zejmena mlade/nezkusene/naivni/ na pohodlne pujcky vede nasledne ke kriminalite a dalsim nezadoucim jevum, coz majorita nasledne plati ve zvysenych nakladch na policii, soudy,veznice atd. Cest :-)

van Kat 15.12.2008 9:09

Bacha!

Nezapomínejte si brát svoji pravidelnou medikaci! :-D

jeff 15.12.2008 17:41

Re: Házet tohle na hlavu Klausovi jako vinu je paradoxní, protože on byl vždy napadán za své proklamování utahování opasků a i nedobytné pokladničky s jeho fotkou byly oblíbeným vtipným dobře prodejným výrobkem. Jenže proč ho nešpinit čímkoliv, že?!

Dohodo, nech si píchnout nějaký antiklausulin, nebo tě klepne.

99 dělníků z Pragovky 15.12.2008 8:27

Bohužel se nabízí závěr,

že těmto hlupákům to nakonec zaplatíme všichni. Banky půjdou do kopru, vláda je bude sanovat a dluhy odpouštět, aby nevzniklo "spolčení hlupců", aneb sociální bouře.

zajicek8 15.12.2008 7:59

Mám rozum

a spočítám si, kolik dlužím a kolik jsem schopen splácet. Pud sebezáchovy by mi velel, pokud to neumím spočítat, aby mi to někdo spočítal. A RPSN je povinně zveřejňována a pokud někdo neví, že RPSN 35,74% zhruba znamená vrátit o 35,74 Kč z každé půjčené stokoruny více, tak mu opravdu není pomoci.

Kanuk 15.12.2008 20:10

Re: Mám rozum

Příklad, který vy uvádíte, je právě ukázkou toho, jak lze mnoho lidí obalamutit. Ono je totiž kriticky důlažité, ZA JAKOU DOBU TĚCH 35,74 pct MUSÍTE ZAPLATIT. Sice v tom akronymu RPSN je snad zahrnuto "roční", ale kdo to ví? Zejména v Emerice (USA a CA) je běžné, že lidi si neumějí spočítat ani procenta (třeba kolik procent z 20 $ je 7 $). Pro průměrného Američana je směrodatné, kolik platí měsíčně, nikoliv, kolik je úroková sazba.

ranbow 15.12.2008 5:52

Konečně nahá pravda

Je to zvláštní - na jedné straně statistický údaj o průměrném platu kolem 23 000 , a na straně druhé zjištění že 40%domácností nedokáže zaplatit 6000Kč. Halt se musíme snést z obláčku představ že žijeme všichni, řečeno s panem Klausem v "nejlepším možném období naší země". Je jasný, že i proto pak volby dopadly jak dopadly, a že při takovém rodinném rozpočtu je třeba i těch 30 Kč zdravotního poplatku (+za recepty, pohotovost, nemocnici)je obnos více než symbolický. Ale vykládejte to poslancům a ministrům s příjmem kolem sta tisíc..

Tino 15.12.2008 7:43

Re: Konečně nahá pravda

Hloupě kecáte! Hlavně byste si měl zjistit ve svém okolí NAČ si rodiny a jedinci půjčují. Je zcela běžné, že kreditku si mladí lidé pořídí a prošustrují značný majetek za nepodstatné zboží, které nepotřebují nutně k životu. Jejich nesolventnost pak způsobí po čase i jejich bídu.

Rodiny zakládají lidé, kteří jsou sami sobě nebezpeční co do neochoty myslet ekonomicky, už třeba i vězí v dluzích, nemají zajištěné nejenom bydlení, ale i stabilní zaměstnání.

O drogově závislých snad ani nemá cenu psát. U těch je propad do chudoby zákonitý jev. U starší generace pak finanční  propad není až tak obvyklý, pokud se o něj nezaslouží alkoholismus, hráčská závislost a nebo prostě tupá naivita spotřebitele.

Naše společnost neměla žádné zkušenosti s hypotečním systémem. Nikdo v mládí nebyl vychovávaný k opatrné šetrnosti a právě naopak z nedostatku jakéhokoliv zboží před dvaceti lety se vyvinul jakýsi komplex nerozumné potřeby všeho co je k dostání, tedy dříve k sehnání.

Házet tohle na hlavu Klausovi jako vinu je paradoxní, protože on byl vždy napadán za své proklamování utahování opasků a i nedobytné pokladničky s jeho fotkou byly oblíbeným vtipným dobře prodejným výrobkem. Jenže proč ho nešpinit čímkoliv, že?!

Rýpal 15.12.2008 8:17

Re: Konečně nahá pravda

Obávám se, že máte pravdu. Ve svém okolí pozoruji celou řadu jedinců s podprůměrnými platy, kteří jezdí do zaměstnání vlatními auty, kouří, vlatní poslední typy mobilů (které v pohostinských zařízeních rozložené na stolech okázale vystavují na odiv okolí), chodí ve značkovém oblečení, nosí účesy za tisíc korun, jezdí na zahraniční dovolené atd. Já jsem člověk s nadprůměrným příjmem, který nikoho neživí, a přitom bych si takovýto prostopášný životní styl dopřát nemohl.