16.4.2021 | Svátek má Irena


FINANCE: Přenositelnost čísla bankovního účtu

7.7.2008

Kdy se toho dočkáme?

Bankovní poplatky stále, byť pomaleji, rostou. Výnosy z poplatků a provizí vzrostly za 1. čtvrtletí 2008 po odečtení nákladů na jejich výběr z 8,5 miliard z loňska na téměř 8,8 miliard korun. Jde o 3% meziroční nárůst. Jakkoliv se to na první pohled zdát nemusí, v zásadě (nebudeme-li maximalisty) jde spíše o pozitivní zprávu. A to zejména při srovnání, jakým tempem rostly úrokové výnosy. K poslednímu březnu 2007 byly úrokové výnosy bank po odečtení nákladů téměř 19,5 miliard korun, zatímco letos přesáhly částku 23 miliard. Meziroční nárůst tak činil více než 18%, což je znatelně rychlejší růst než u výnosů z poplatků. Podíl poplatků na celkovém zisku bank tak postupně klesá, a to je dobře.

I přesto se o poplatcích jedná, a to přímo na evropské půdě. Na konci loňského roku hovořil eurokomisař Charlie McCreevy o možnosti čerpat hypotéky i za hranicemi domovské země, jako o jednom z opatření revize společného trhu. Letos v únoru Evropská komise dokonce přitvrdila, když zahájila tažení na ochranu spotřebitele a zaměřila se právě na bankovní poplatky. „Zahajujeme cílené vyšetřování transparentnosti poplatků, možnosti porovnání nabídek a mobility zákazníků v sektoru finančních služeb,“ prohlásila v únoru eurokomisařka pro ochranu spotřebitele Meglena Kuneva. A konečně minulý týden se na jednání EP diskutovalo o bankovních poplatcích opět. Mimo jiných vystoupila i naše europoslankyně Zuzana Roithová s kritikou výše bankovních poplatků v ČR.

V čem je největší problém? Administrativní, časové a finanční bariéry při změně banky, obtížná porovnatelnost služeb a jejich cen a nízká finanční gramotnost klientů. Tomu by měla odpovídat i adekvátní reakce evropské administrativy. Tedy nikoliv regulace či zásahy do cenotvorby, které se pak stejně klientovi vrátí jako bumerang někde jinde, ale zjednodušování systému a vzdělávání spotřebitelů. Je proto dobře, že určitým pojítkem všech diskusí je téma přenositelnosti čísla bankovního účtu, podobně jako je tomu dnes u mobilních operátorů. Byť je zatím zavedení tohoto prvku poněkud v nedohlednu, pozitivní je alespoň zjištění, že nejde o problém politický, nýbrž technický - „přenositelnost IBAN a BIC čísel není v současné době možná. Jediným řešením pro budoucnost je vytvoření novější verze těchto čísel. To ovšem bude mít značné administrativní náklady,“ řekla europoslankyně Zuzana Roithová.

Snad se EU vzmuží a přenositelnosti čísla bankovního účtu a tedy i flexibilnějšího bankovního prostředí se brzy skutečně dočkáme.

www.bankovnipoplatky.comAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.