Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996FINANCE: Přenositelnost čísla bankovního účtu
Bankovní poplatky stále, byť pomaleji, rostou. Výnosy z poplatků a provizí vzrostly za 1. čtvrtletí 2008 po odečtení nákladů na jejich výběr z 8,5 miliard z loňska na téměř 8,8 miliard korun. Jde o 3% meziroční nárůst. Jakkoliv se to na první pohled zdát nemusí, v zásadě (nebudeme-li maximalisty) jde spíše o pozitivní zprávu. A to zejména při srovnání, jakým tempem rostly úrokové výnosy. K poslednímu březnu 2007 byly úrokové výnosy bank po odečtení nákladů téměř 19,5 miliard korun, zatímco letos přesáhly částku 23 miliard. Meziroční nárůst tak činil více než 18%, což je znatelně rychlejší růst než u výnosů z poplatků. Podíl poplatků na celkovém zisku bank tak postupně klesá, a to je dobře.
I přesto se o poplatcích jedná, a to přímo na evropské půdě. Na konci loňského roku hovořil eurokomisař Charlie McCreevy o možnosti čerpat hypotéky i za hranicemi domovské země, jako o jednom z opatření revize společného trhu. Letos v únoru Evropská komise dokonce přitvrdila, když zahájila tažení na ochranu spotřebitele a zaměřila se právě na bankovní poplatky. „Zahajujeme cílené vyšetřování transparentnosti poplatků, možnosti porovnání nabídek a mobility zákazníků v sektoru finančních služeb,“ prohlásila v únoru eurokomisařka pro ochranu spotřebitele Meglena Kuneva. A konečně minulý týden se na jednání EP diskutovalo o bankovních poplatcích opět. Mimo jiných vystoupila i naše europoslankyně Zuzana Roithová s kritikou výše bankovních poplatků v ČR.
V čem je největší problém? Administrativní, časové a finanční bariéry při změně banky, obtížná porovnatelnost služeb a jejich cen a nízká finanční gramotnost klientů. Tomu by měla odpovídat i adekvátní reakce evropské administrativy. Tedy nikoliv regulace či zásahy do cenotvorby, které se pak stejně klientovi vrátí jako bumerang někde jinde, ale zjednodušování systému a vzdělávání spotřebitelů. Je proto dobře, že určitým pojítkem všech diskusí je téma přenositelnosti čísla bankovního účtu, podobně jako je tomu dnes u mobilních operátorů. Byť je zatím zavedení tohoto prvku poněkud v nedohlednu, pozitivní je alespoň zjištění, že nejde o problém politický, nýbrž technický - „přenositelnost IBAN a BIC čísel není v současné době možná. Jediným řešením pro budoucnost je vytvoření novější verze těchto čísel. To ovšem bude mít značné administrativní náklady,“ řekla europoslankyně Zuzana Roithová.
Snad se EU vzmuží a přenositelnosti čísla bankovního účtu a tedy i flexibilnějšího bankovního prostředí se brzy skutečně dočkáme.

Akční letáky
Všechny akční letáky na jednom místě!

Příběh jednoho z největších podvodníků posledních staletí. Bilionový zločin mu zhatili synové, měl si odsedět 150 let

Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.
