Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

FINANCE: Pravda o penzijních fondech, kterou nechcete slyšet

Myslím, že většina lidí během týdne v záplavě vágních zpráv typu, že u nás běží Apple Pay, nebo že se premiér ČR potká s prezidentem USA, přehlédla něco, co se v mnoha případech dotkne přímo jejich peněženky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
FK

25. 2. 2019 21:56
Je to vcelku pravda,

ale problémem je, že se principiálně změnila podstata peněz.Peníze už nejsou částí odložené hodnoty, nejsou ani ničím podloženy a nemají ani moc velký vliv na reálnou ekonomiku. Jsou to jen takové nuly a jedničky, kterých si centrální banky mohou nasekat kolik chtějí a komerční banky si je půjčují za neuvěřitelně malý úrok. Není proto divu, že zhodnocení úspor je mizivé, resp. záporné. Já doporučuji, aby každý zhodnocoval peníze v oboru, kterému rozumí. Pro živnostníka je stokrát výhodnější rozšiřovat svou firmu než podnikat na burze nebo nakupovat investiční diamanty. Všemu je třeba rozumět a i na těch diamantech se dá prodělat. A s paní Šichtářovou nesouhlasím ani s těmi dětmi. Většinou se prodělá i na těch dětech, ale děti nejsou investicí, děti jsou naše radost a pokračování rodu.

0 0
možnosti
KV
Re: Je to vcelku pravda,

Dovolil bych si s Vámi v jednom nesouhlasit. Děti jsou mimo radosti/starosti a pokračování rodu ta největší a nejdůležitější investice. Dobře vychované, vzdělané a zdravé děti jsou zárukou slušného života v důchodu. Nemyslím tím jen, že vychované děti v produktivním věku nenechají svoje rodiče v nouzi, že jim jejich vzdělání zaručí práci a odměnu za ní ve vyšší hladině, nejdůležitější je, že jsou až do konce života pýchou a hrdostí nad dobře vykonaným dílem.

A taky vzhledem k naší "tradici" nebudou potřebovat, vyžadovat, od rodičů pomoc a dokáží se postarat o sebe sami.

0 0
možnosti
JC

25. 2. 2019 20:14
nemá smysl spořit ale investovat -jen vědět do čeho !!!

veškeré ty penzijní fondy jsou k ničemu. vím, že nikdo jiný nebude mít větší snahu o zhodnocení mých peněz než já sám. Dlouhodobě spořit je díky inflaci k ničemu. Jediná cesta je rozumně investovat nových technologii nebo do trvalých hodnot jako jsou pozemky, nemovitosti a kvalitní umění. Má to jedinou potíž musíte takovým investicím rozumět. takže má rada je pro většinu lidí radou hraběcí protože takovéto znalosti se předávají tak jen v nejbližší rodině a nejsou nikde ke koupi.

0 0
možnosti
JD

25. 2. 2019 19:09
Každý je sám strůjce svého štěstí

v daném, a nastaveném systému. Co k tomu dodat? Jsem prduch a monetárně si nestěžuji, na vrtošivosti a požitky staříkovy si přivydělám sofistikovaně tam, kde to mladým smrdí, a kde solidárně "socprc" platí jinde. Asi perpetum mobile u neziskovek. Dejte mladýmu logáro do pazourů, a osype se spalničkami, hafo středoškoláků má vizi studovat obskurní humanitní obory VŠ, máme tu pak hejno humanitníků, kterým nelze svěřit ani šroubovák, aniž bez návodu použití, by si s ním nevypíchli oko. Víte, jsem pouze technokrat ING, ale když coby "prduch" dostanu na praxi eléva s MBA (Mladej, Blbej a Ambiciósní), jímá mne Herodův syndrom. Vymordovat, nebo ponechat na živu? Tenhle matroš rodiče na stáro stejně neuživí, neb mlácání hubou žádnou přidanou hodnotu nevytvoří. Proto musím fedrovat až do konce, abych mohl býti "starým vrtošivcem". Co si nevydělám, to nemohu prožrat, ale...

0 0
možnosti
LN

L. Novák 475

27. 2. 2019 3:15
Re: Každý je sám strůjce svého štěstí

Podívejte se do české politiky, jak tam se rychle bohatne a vytváří "přidaná hodnota"... :-)

Dnes není důležité něco vyrábět, ale ukecat zákazníka, že i ten největší šmejd pro něj představuje užitek za který se vyplatí utratit peníze... Jak manipulovat s lidským vědomím? To své studenty naučí spíš na těch humanitních oborech než na technických univerzitách. Pak se od nich můžete dozvědět podobnou pitomost v novinách, jako např.:

Poklad v rýžových slupkách? Čeští vědci z nich umí vytěžit v průmyslu ceněný oxid křemičitý

http://jdem.cz/euyph7

Manipulátory veřejného mínění a tvůrce reklamních blábolů potřebují i politici, aby se udrželi u moci. A podle toho to taky vypadá. Zelené fantasmagorie ovládly svět a táhnou jej do zkázy.

0 0
možnosti
VH

25. 2. 2019 19:02
Demagogie

Důvodem spoření v III. pilíři nejsou primárně výnosy ale státní pobídky, dańové úlevy a případné příspěvky zaměstnavatele a jistě se nejedná o spoření ve výši 100 000 Kč ročně. Jde jen o "doplňkové" spoření.

Konkrétní výsledky mého vlastního 24letého spoření jsou tyto - na mých vlastních vložených 40 Kč mám na účtu 35 Kč od zaměstnavatele, 10 Kč od státu a 14 Kč výnosů (tedy něco přes 1% výnosů ročně, po odečtení uvedených poplatků). Takovéto spoření p. Šichtářová nedoporučuje?

Řekl bych ať vrátí diplom jenže spíše než z neznalosti ji podezřívám z úmyslu.

0 0
možnosti
VK

25. 2. 2019 19:10

No, nevim, jestli jste to docetl az k te casti, kde zminuje, ze z makroekonomickeho hlediska se statnimi pobidkami nic nemeni...

0 0
možnosti
ED

25. 2. 2019 16:27
Kdo spoléhá na důchod od státu

je trouba. Každý rozumný člověk tady již minimálně dvacet let ví, že od státu dostane žebračenku. Je tedy třeba se zabezpečit na stáří individuálně.

0 0
možnosti
JC

25. 2. 2019 16:38
Re: Kdo spoléhá na důchod od státu

Spolehát se na stát musí chca nechca cca 80 % populace(Paretův princip). Především díky tomu , že prostě nemají volné prostředky , které by mohli během produktivního života obětovat. Bydlení, náklady na vzdělání dětí, neustále stoupající cena potravin , spoluúčast na zdravotní péči, sem tam nějaká dovolená, auto atd. atd.A to nepíšu o variantě pokud si chtějí řešit bydlení formou hypotéky.

0 0
možnosti
ZF

Z. Frys

25. 2. 2019 16:11
Průtokový povinný důchodový systém

je genitálně vymyšlen. Tzv. Ponziho schéma. Nikdy nemůže zkrachovat, neboť i v limitním případě bude 10 milionů důchodců vypláceno z důchodové daně jednoho (posledního pracujícího) nešťastníka. A jelikož je povinný, státem nařízený, jedná sě opět o násilí státu vůči občanovi. Nemám nic proti státnímu průtokovém důchodovému systému, pokud by byl dobrovolný a stát nabídl třeba několik variant - např. minimum/standart/nadstandart.

Na současném důchodovém systému vydělají ti, kteří přispěli nejmíň, tedy ti s minimální mzdou či OSVČ s minimálními platbami. Poplatníci s vyměřovacím základem vyšším než je první redukční hranice ( 14388 Kč pro r. 2019) už prodělají, neboť jejich odvod je ze skutečného základu, ale vym. zákl. na důchod se krátí o 74%. Takže každý s odvodem důchodové daně cca 4200 Kč měsíčně prodělá. Mě se státní průtokový důchod vyplatí, pokud se dožiju více než 93 let.

0 0
možnosti
MP

25. 2. 2019 18:15
Pro Z. Fryse

Frys: "... v limitním případě bude 10 milionů důchodců vypláceno z důchodové daně jednoho (posledního pracujícího) nešťastníka.... "

Plus z daní sta milionů zdaněných robotů. Tedy, pokud bude tou dobou stále ještě fungovat kapitalismus.

S pravděpodobností 86% můžeme očekávat zavedení minimálního nepodmíněného příjmu během budoucích 30. let. S takovým procentem plnění (86%) se realizují předpovědi Ray Kurzweila.

Další vývojové alternativy zde nebudu rozkrývat. Proč? Protože jeden zde agresivně diskutující nešťastník, zdá se, má z mých diskusních příspěvků silně podrážděný žlučník.

0 0
možnosti

25. 2. 2019 16:09
Průběžný penzijní systém má tu výhodu,

že peníze v něm tečou dost rychle na to, aby je politici a bankéři stačili rozkrást. Fondy mohou prospět jen správcům těch fondů, jinak bych je zakázal propagovat. Důvody jsou popsány v článku a příspěvcích. Důchodovou reformu dávno lidé vyřešili, jako ten dřevorubec v lesích a skromné domácnosti s celou rodinou : Vydělával tři penízky. Z jednoho žil, druhý půjčoval dětem a třetím splácel dluh rodičům.

0 0
možnosti
JC

25. 2. 2019 16:23
Re: Průběžný penzijní systém má tu výhodu,

A nebo senioři v 70 na traktůrky a sekat obecní pozemky ( s. Pilný).

0 0
možnosti
OU

25. 2. 2019 14:03
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
LN

L. Novák 475

25. 2. 2019 15:48
Re: Co není vidět....

Přesně tak!

0 0
možnosti
MZ

25. 2. 2019 12:55
Horizont voleb

Strana paní ministryně Maláčové(ČSSD) úspěšně míří do politického hrobu, takže se zoufale hodí jakákoli bejkárna, od které si ČSSD slibuje,že ji přinese alespoň nějakého voliče. Už zkusili skoro všechno zdarma a furt nic. Všechno zdarma (ze státního samozřejmě) jim totiž přetáhl Babiš, takže co mají chudáci socialisti pořád vymýšlet a slibovat.

Jiná otázka je,že důchodový systém míří k velkým problémům a žádná vláda nemá odvahu s tím něco udělat. Ono totiž jasně řečeno : Každá reforma znamená buď zvýšení spoluúčasti (tedy i daní) nebo budoucí snížení důchodů v poměru ke mzdám. Ani jedno není s pochopitelných důvodů populární. A protože politici vidí jen na horizont příštích voleb,tak se o reformě jen plácá (už více než 20 let) a voda dál teče. Pravicová vláda,která se velmivelmi opatrně, s tím pokusila částečně něco udělat, na tom prohrála volby. Důchodový systém je přesně ten případ, který vyžaduje politiky s delší vizí a zároveň pokud možno široký politický kompromis. Ani jedno u nás zatím není,bohužel. Pokud volby v ČR rozhoduje to,jestli budeme platit u doktora regulační poplatek 30,-Kč (cca 1.točené pivo),tak jak chcete dělat důchodovou reformu?

0 0
možnosti

25. 2. 2019 13:05
Re: Horizont voleb

Vidíte to zcela reálně a situace bude v budoucnu patrně ještě silněji zabetonovaná tím, jak se bude postupně rozrůstat početná voličská skupina důchodců, jejichž krátkodobým horizontem je vlastní smrt. Osobně si myslím, že do roku 2030 se nestane nic zásadního a pak stát začne zvyšovat daně, kumulovat státní dluh, zvyšovat věk odchodu do penze a snižovat náhradový poměr. Jiná cesta nebude.

0 0
možnosti
JC

25. 2. 2019 10:23
Včera Moravec

spolu se Zahradníkem , který byl už ve dvou důchodových komisích a nic životaschopného z toho nevzešlo, se snažili co nejvíce vyšťavnit novou paní předsedkyni (a to sotva začala pracovat). Dokonce ji musel urazit. Opět omílal jako nejlepší cestu fondy. A samozřejmě nezapomněl klasické ...proboha jen nesmíme zvednout zdanění korporací , oni by se urazily, hodily by zadkem a odtáhly...smutné poslouchání.

0 0
možnosti

25. 2. 2019 10:48
Re: Včera Moravec

1) V předminulé důchodové komisi byl Zahradník 40 minut.

2) Neurážel Nerudovou, ale Maláčovou.

3) Nejlepší cestou nejsou podle něj jen fondy, ale jsou nezbytným doplňkem. Ostatně II. pilíř mají ve všech 4 okolních zemích.

4) Korporace u nás neinvestují proto, aby charitativně živily naše důchodce, nýbrž proto, že si u nás vyhodnotily příznivý poměr výnos/riziko. Jakmile tento poměr výrazně klesne, přesunou se o zemi dál. To je zcela přirozené, já se se svými investicemi chovám úplně stejně.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz