FINANCE: Na výměně peněz můžete vydělat i pěkně tratit
Už na začátku bychom rádi budoucí klienty směnáren upozornili, že směnárenství je obchodování se vším všudy, včetně tvorby cen. Proto i poplatky v tomto odvětví mohou být nemalé. A samozřejmě se vše odvíjí od obchodní politiky jednotlivých bank či nebankovních směnáren a tím je i definován následný vztah ke klientovi.
Nákup cizí měny
Zkusme si tedy odpovědět na naše otázky ohledně nákupu cizích měn. Jak bylo již předesláno, je možné si nakoupit cizí měnu u bank a nebo u nebankovních směnáren. Jdu-li nakupovat cizí měnu, platí pro tento typ transakce kurz PRODEJ, neboli za kolik provozovna prodává. Informace o kurzech a poplatcích musí být dle zákona uvedeny na viditelném místě volně přístupném zákazníkovi, informace musí být čitelná. V tomto se přístup jednotlivých subjektů velmi liší – známé jsou praktiky informování o poplatcích velmi malým písmem nebo uvedení poplatků v málo srozumitelných slovních spojeních jako například 9 hal. z každé koruny či poplatky schované za podmínky jako „do“ či „nad určitou částku“. Zavedením poplatku z transakce i ten na první pohled nejvýhodnější kurz ztrácí svoje kouzlo. Je nutné zahrnout poplatek do výpočtu celkové hodnoty zaplacené za nakupovanou měnu.
Pozor na to! Musíme být opravdu opatrní a pozorně číst, neboť ve chvíli směny neexistuje nikde poblíž poradce, který by nám poradil. A po provedení směny se sice můžeme dožadovat vrácení svých peněz, avšak pravděpodobně neuspějeme s odkazem na informace, které jsme si mohli přečíst před tím.
Přehlednější a výhodnější je nakupování u obchodníků bez poplatků – zde je jasné, že se jedná jen o násobek kurzu a počtu jednotek měny, a nikde se nevynoří dodatečný náklad ve formě poplatku.
Jaké jsou možnosti
Začněme v nebankovním sektoru čili směnárny. Setkáme se se směnárnami, které poplatky neúčtují i s těmi, které je účtují. Záleží na obchodní politice majitelů směnáren. Jako i v jiných odvětvích najdeme obchody, které prodávají zboží značkové i neznačkové, existují i značkové a neznačkové směnárny. Ze značkových směnáren jmenujme např. Chequepoint, kde si neúčtují žádné poplatky a to bez ohledu na výši směňované částky. Dále poskytují služby na dobré úrovni a neúčtují žádné poplatky také směnárny Aktiv Change, Exchange (zde je nevýhodou, že od určité výše si musíte směnné prostředky rezervovat dopředu).
A co banky?
V neposlední řadě můžete zvolit banku. Ty mají sice relativně výhodné kurzy avšak také i příslušné poplatky! Takže se to v součtu nevyplatí a směna tedy nebude tak výhodná jako u výše zmíněných značkových směnáren.