24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pepek 31.8.2009 18:55

autorovi:

To, co tvrdíte v článku, jste si větu po větě ověřil? Nebo dokonce nějak blíže rozumíte obchodování s finančními deriváty? O obém silně pochybuji.

cc 31.8.2009 20:25

Re: autorovi:

Taky jeden z těch chytrejch, co "deriváte"?

Landys 31.8.2009 17:50

Já si myslím, že jedině Vrcholové (všeho) nás mohou zachránit !

:-/ Náš trh je velmi citlivý, bystře reaguje na každé signály ekonomického oživení. Již jsem zazřel v tisku velké titulky, že doba láce je pryč, ekonomika se uzdravuje, je potřeba začít opět zdražovat. Teď ještě aby to někdo oznámil zaměstnavatelům - aby svým zaměstnancům vrátili prémie i různé benefity, které jim sebrali s poukazem na krizi a těžké časy pro podnikání. Tady to ale moc nevidím, naši zaměstnavatelé budou mít hodně dlouhou krizi, když tak poslouchám různé známé. Známý mi líčil, jak jeho zaměstnavatel je sice už v černých číslech, ale prý s tím přidáváním se musí ještě počkat, protože ekonomové říkají, že oživení může být jen přechodné a již na podzim může nastat opět pokles. No a na podzim se bude čekat na jarní pokles - zkrátka jak ten náš benzinář. Když se zlevňuje, má ještě ty staré drahé zásoby, když se zdražuje, ještě jsem se netrefil, že by měl ještě ty staré levnější zásoby. !

Glosator 31.8.2009 17:21

Příčinou toho všeho je systém, kdy žádný jednotlivec, neručí

za obchodování firmy celým svým majetkem. Klidně ji uvede do úpadku nekrytými hypotékami, ze kterých dostává provize, které mu zůstanou.

Proč např. vůbec existuje možnost osobního bankrotu?

Pavel 2.9.2009 14:33

Re: Příčinou toho všeho je systém, kdy žádný jednotlivec, neručí

Protože jsou situace kdy se prostě z dluhů vyhrabat nedá, proto.

Kulak 31.8.2009 15:58

Živě si představuji, jak Paroubek

zachraňuje českou ekonomiku a zachovává sociální jistoty. Volí způsob, že jde do nějaké banky s našimi státními dluhopisy. Úředník, který nás mám na starosti, řekne: pane Paroubku, sorry, nepůjčím. Vaše ekonomika nemá sílu si na splácení vydělat. Peníze, které Vám půjčíme, nepůjdou na investice a rozvoj, ale necháte je lidi prožrat prolejt krkem. Já už si na Vás nemám co vzít.

Druhá varianta je, že půjde do nějaké ruské banky vlastněné postbolševickou mafií. Ti mu řeknou: rádi Vám půjčíme, peníze si totiž tiskneme sami, také je nemáme ničím kryté. Ale za ty nekryté papírky si jednou (a nebude to dlouho trvat), tu Vaší zemičku vezmeme. Vy totiž nebudete ani mít na to, abyste nám dokázal vrátit ty naše falešný papírky.

Jedinou cestou z krize ven je: snížení státních zásahů a menší toky financí přes státní rozpočty.

Ludva 31.8.2009 17:37

Re: Živě si představuji, jak Paroubek

Možná že ty ruble takto tisknou, ovšem o dolarech to platí dvojnásob.

Fafa 31.8.2009 18:54

Re: Živě si představuji, jak Paroubek

Jeste je treti moznost. Premier (kterykoliv) prijde do banky v Cesku a soucasne i do investicnich fondu a sdeli jejich vedeni, ze v ramci "ochrany" zakazniku musi podstatnou cast reserv drzet v "bezpecnych" investicich typu statni dluhopisy Ceske republiky.  

Pavel 2.9.2009 14:34

Re: Živě si představuji, jak Paroubek

Jak z prvních dvou odstavců vyplývá odstavec třetí?

Finist 31.8.2009 15:45

Asi mě nikdy

nepřestanou fascinovat lidé, kteří se jako s odpovědí na otázku "co způsobilo finanční krizi" spokojí s podobnými frázemi:

"Kombinace vysoké inteligence, extrémního sobectví a sebeobohacování při nedostatku elementární odpovědnosti, to byly příčiny vzniku světové finanční krize."

V podstatě v celém článku není jediná konkrétní informace, ale jen tvrzení, že za všechno můžou "ONI". Ze všeho nejvíc to připomíná rituální hon na čarodějnice. 

Glosator 31.8.2009 17:29

Re: Asi mě nikdy

Finiste, ale ono to tak je. Představte si, že by správní rada, která přivedla banku k bankrotu byla zastřelena (jak by s ní zajisté naložil kterýkoliv Goald ze seriálu Stargate nebo i nebožtík Džugašvilli).

Dnešní kappitalismus bohužel funguje stejně, jako reálný socialismus,úředníci rozhodují o cizích penězích a jejich prebendy nejsou založeny na reálných výsledcích, ale jakýchsi ukazatelích.

Toto je celkem nový jev, banky nemají zodpovědné vlastníky, akcionáři jsou moc rozptýleni.

 

Finist 31.8.2009 18:17

Re: Asi mě nikdy

Jestli tak "něco je" tak naprosto chybí (jak v tomhle článku tak v tuctech podobných článků a komentářů) analýza Proč to tak je.

Jak řekl jeden moudrý pán: "Vinit z krize lidskou chamtivost a nezodpovědnost je jako vinit zemskou gravitaci z pádu letadla."  Tohle totiž tady bylo vždycky. Co tu nebylo je určité konkrétní systémové institucionální uspořádání, o kterém lze zcela jistě diskutovat. Což ovšem článek opět odbývá jen pomocí klišé "musí se víc regulovat" (jako by krize nevznikla právě v odvětví, které je jedno z absolutně nejzregulovanějších a nevznikla díky tomu, že v něm lidé dělali přesně to, co od nich regulátoři a státní úředníci chtěli). Čili článek lze označit za přinejlepším povrchní.

n 31.8.2009 18:29

Re: Asi mě nikdy

Náčelník Skvrnitý ocas 31.8.2009 18:34

Re: Asi mě nikdy

Velmi správně, jasný sokole, chyba je v systému, nikoli v lidech a v jejich špatných vlastnostech. A hlásání nutnosti regulace je jen nekonkrétní rozmlžování. Je nutno mít jasné zákony, které stanoví i osobní odpovědnost, když někam nedosáhnou technicky.

Pavel 2.9.2009 14:07

Re: Asi mě nikdy

Jenže to pořád neřeší případy, kdy osoby nakládají s něčím, co při případný ztrátě nikdy nedokážou nahradit.

cc 31.8.2009 20:31

Re: Asi mě nikdy

Ale to přecé vyřeší TRH!

důchodce30 1.9.2009 1:51

Re: Asi mě nikdy

Aby mně, senilnímu nedovtipci, bylo na tom bankéřském cirkusu něco velmi podezřelé, stačí mi vědět, že ony "vysoké inteligence" vytvářely především nadmíru "produktů a nástrojů", jež nepřinášely žádné hodnoty, ale buď jen zisk nebo dluh, jak se píše v článku. Bankovní svět se dávno odpojil od ostatního světa, hraje si s lidmi jak s papírky, a připadá mu samozřejmé,  že má nárok hrát si bez rizika dále, jak o tom slyšíme nyní. 

Takoví sprosťáci, jakými jsou bankéři nyní, tu nikdy nebyli. Obyčejný vkladatel se už musí jen hořce smát. Roční úrok mého vkladu se zdaleka nevyrovná pouhému vyúčtování jedné jediné sebenižžší bezhotovostní platby...   

Náčelník Skvrnitý ocas 31.8.2009 12:26

Nástroj či letadlo?

Jaký je rozdíl mezi nástrojem a podvodem zvaným "letadlo"? Snad jenom ten, že nástroje jsou zabalené v lesklejším papíře a nabízejí je lépe oblečení pánové. Přesto, že jde o podvod, nemohu si pomoci, ale konečná vina leží na těch, kteří jim uvěřili a svěřili jim svoje peníze - nikdo je nenutil.

Z tohoto hlediska ztrácí důvěryhodnost i tvrzení, že krize v kapitalismu je něco jako přírodní zákon. Námitka, že po bitvě je každý generálem, nemůže obstát. Těch prohraných bitev už bylo dost, ale na příčiny proher se rádo zapomíná.

Pochybující 31.8.2009 13:08

Re: Nástroj či letadlo? aneb vina postižených

"Přesto, že jde o podvod, nemohu si pomoci, ale konečná vina leží na

těch, kteří jim uvěřili a svěřili jim svoje peníze - nikdo je nenutil." Takže hlavní viníci jsou postižení, nikoli podvodníci.

MR 31.8.2009 14:45

Re: Nástroj či letadlo? aneb vina postižených

Když investujete , podstupujete riziko ..... jistota je jen jedna, že tady nebudeme na věky. Problém byl, že riziko ocenili mnozí jako velmi nízké a jiná byla realita. Tu iluzi profitu pomáhá vytvářet především stát  a jeho centrální banka svojí politikou. Po deziluzi pak všichni dělají překvapené a vyhlašují "boj" proti krizi (za peníze nás všech).

Standa 31.8.2009 12:26

Otázkou

někde vzadu je, zda-li finanční krize nebyla vyvolána právě proto, aby Čína nedržela USA pod krkem, protože je jejich nevětším věřitelem. Američané byli mistry (asi i jsou) ve znehodnocování akcií a spekulacemi s nimi. Jak jinak lze dluh znehodnotit než finanční akcí zvláště  velkého rozsahu? A pokud se na tom vydělá o něco více než prodělá, pořád je to dobrý obchod.

Miro Vilimek 31.8.2009 12:00

V diskusi uz padlo jmeno Mises

 ... a je evidentni, ze autor clanku o nem a jeho praci nema ani tuseni. Nemohl by totiz napsat: "Ohromné množství relativně levného, a tudíž snadno dostupného kapitálu

nedalo  spát lidem, které „zhodnocování finančních investic“ živí." aniz by se zamyslel, kde se to ohromne, levne, dostupne mnozstvi vzalo. To je prave to, co Mises objasnuje: 1. tisk penez 2. umele drzena nizka urokova sazba pod urovni trzni urokove miry 3. bankovnictvi castecnych rezerv

Za tyto tri priciny jsou zodpovedne vlady, resp. centralni banky. A Mises take navrhuje reseni: zrusit statni/centralne bankovni monopol nad penezi a nahradit barevne poukazky s napisy dollar, euro, ceska koruna apod. poukazkami na urcite mnozstvi zlata. Zlato se prostredkem smeny, platidlem, nestalo rozhodnutim nejakeho moudreho vladare ani Boha, ale "rozhodnutim" LIDSKEHO JEDNANI - tj. trhu. A zlato resi vsechny tri uvedene problemy: ad 1. neda se natisknout ad 2. urok stanovi kazda banka podle toho, jestli ji zlato, na ktere vydava poukazky, plyne do nebo z trezoru ad 3.vydavani vice poukazek nez ma banka zlata zvysuje riziko krachu (mnohem rychleji nez kdyz ma banka za sebou veritele posledni instance - centralni banku, ktera tiskne) V zaveru clanku autor pise: "Vlády a úřady se lehkomyslně spoléhaly na jakousi iluzorní samoregulaci

a ozdravné schopnosti světového finančního systému. Proto vlády

navzdory signálům, že něco čpí na hony čertovinou, nezasáhly." No a jak by asi zasahovaly, kdyz to samy ruku v ruce se svymi centralnimi bankami zpusoblily a samoragulaci trhu vyradily z provozu! Zavedenim zlateho standardu se samoregulace zase nastartuje: kazdy si uvedomi, ze svuj kus zlata si musi pohlidat sam! P.S. Misesuv zak - mistr mistru Hayek jde jeste o krok dal, zlaty standard povazuje za druhe nejlepsi mozne reseni a na prvni misto dava: Soukrome penize.

JK 31.8.2009 12:54

Re: V diskusi uz padlo jmeno Mises

Vždyť ono na to zlato dojde, ale napřed se musí nechat dohnít stávající systém. Německou hyperinflaci ve 20.letech taky neorganisovali gauneři a sobci, ale byla to jediná cesta vpřed.

Pavel 2.9.2009 1:51

Re: V diskusi uz padlo jmeno Mises

Až na 3. je to nesmysl, protože se to nedělo.

V. Hoffman 31.8.2009 8:52

Vážený pane,

blabolite! A to tak ze tazko.

O tom, že z dolaru uvidí investor jen zlomek, anebo že neuvidí ani cent, se nemluvilo.  - Keby to lietadlo nefungovalo, tak sa do neho vsetci nehrnu. Vsetci zucastneni na tom zarabali tazke prachy, az kym to cele neprasklo. To este neznamena, ze ucelom obchodu s CDS a CDA /pri celej jeho neprehladnosti a spletitosti/ bolo okradnut investorov. 

Tyto /hedgeove/  fondy jsou tu od toho, aby zabránily nejhoršímu a svojí kapitálovou silou a zejména důvěryhodností poskytly pomoc či garance finančním institucím v potížích. - zaujimava definicia, to ste nabrali kde? Ucelom hedgeovych fondov je zarabat peniaze pre svojich podielnikov, cim viac tym lepsie.  Ziadnu pomoc problemovym podnikom poskytovat nemusia a vacsinou to ani nerobia.

Nikdo totiž neví, kolik „nástrojů a produktů“ – cudně nazývaných toxická aktiva - banky ve svých portfoliích ještě mají a zda je ve svých bilancích vykazují jako aktiva zdravá.  - No, v USA sa to vie uz celkom dobre. Minimalne tie banky, ktore  poziadali o statnu pomoc totiz prave toto museli vykazat /pomoc dostavaju prave proti tym klasifikovanym papierom, za zdrave nedostanu nic/. Co skutocne nevieme a asi ani nikdy vediet nebudeme je kolko CDS a CDA maju vo svojich bilanciach štatom vlastnene fondy a Čínania s Rusmi /pripadne ine statne necentralne banky/. Bezne komercne bankovnictvo sa uz celkom pekne cisti. 

VH 5/09 31.8.2009 9:25

Re: Vážený pane, příčiny krize v Americe

Stručně řečeno, W.K.Black říká, že současná krize je důsledkem obřího systematického podvodu, do kterého byli zapleteni špičkoví manažeři amerických finančních institucí, manažeři institucí, které je měly kontrolovat (včetně renomovaných auditorských firem), i politici (demokraté i republikáni), kteří záměrně zlikvidovali většinu regulačních a kontrolních mechanismů, které by mohly podvodné jednánání včas odhalit a zastavit.

Říká, že účastníci tohoto kolosálního podvodu dobře věděli, že organizují “pyramidu”, která musí zkrachovat a že prodávají “zkažené zboží”.

Dobře věděli, že to nakonec povede ke krachu institucí, které řídili, ale bylo jim to jedno, protože na té pyramidové hře sami enormně vydělali.

cb 31.8.2009 9:45

Re: Vážený pane, příčiny krize v Americe

W.K.Black je vas strycek, ze se jim chlubite na vsech diskusich co jich na psu  je?

Berka 31.8.2009 8:03

řešením je globální válka

Řešením globální hospodářské krize je globální válka ;-€. Co třeba začít s dalšími státy "osy zla"? Z Iráku je to skok do Iránu. Potom by šlo zabavit šejkům ropné zdroje ;-D. No Čínu je potřeba také umravnit ;-P.

Mephisto 31.8.2009 7:50

pěkné shrnutí

které už se tady na Psovi mnohokrát objevilo, ale tak třeba ho ještě někdo neviděl...

http://crisisofcredit.com/

Opravdu se někomu zdá, že PŘÍČINOU krize byly finanční toky přes celou planetu, globalizace, popř. neprůhlednost finančních derivátů?

RK 31.8.2009 8:12

Re: pěkné shrnutí

bez globalizace, celoplanetarnich financnich toku a nepruhlednych derivatu by asi tezko slo bez kontroly v tak kratke dobe natisknout dluh za mozna stovky bilionu dolaru a distribuovat ho v tak kratke dobe do mnohdy obskurnich investic po celem svete. Je fajn ze vlady mnoha drive zaostalych zemi temer bez prace zenou spotrebou a rustem cen realit HDP ale ten obri dluh mnoho z nich v podstate uz zrejme nikdy za normalnich okolnosti nesplati. Nejsou vyjimkou mnohamiliardove uvery s odkladem splatek na desetileti, coz mnoho rozvojovych zemi, kterym uz zase dnes nikdo nepujci ani dolar dlouho povazovalo za dar (i kdyz vyraz plati se jen uroky a ne jistina je mam pocit domaciho puvodu).