13.5.2021 | Svátek má Servác


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
promirul 7.9.2008 9:01

Bankovní převody

Pane Nacher,klepl jste na hlavičku a jsem zvědav,jestli bude někdo reagovat.

Mejla 6.9.2008 8:52

Clearingové centrum ČNB je relikt komunismu, který ovšem vyhovuje diktátu bank.

V civilizovaných zemích jsou peníze připsány na účet příjemce týž anebo následující den, a to, věřte nebo ne, bez "poplatku za příchozí platbu". U některých bank v ČR to funguje také - např. ráno jsem si poslal peníze ze Živnobanky do GE a odpoledne už tam byly. Ovšem jinak převažuje zaklínadlo " Tři pracovní dny". Banky tak bezpracně a bez rizika vydělávají miliardy na operacích s cizími penězi.

mak 6.9.2008 15:20

Re: Clearingové centrum ČNB je relikt komunismu, který ovšem vyhovuje diktátu bank.

v UK trva prevod mezi bankama tez zasadne tri dny, takze asi UK nepatri mezi civilizovane staty, to same v Belgii. A kdyz jsem prevadel penize z UK pobocky do jejich prazske trval prevod dve hodiny, opacny smerem opet tri dny, tak si vyberte.

Anthony 6.9.2008 20:15

Re: Re: Clearingové centrum ČNB je relikt komunismu, který ovšem vyhovuje diktátu bank.

Moje zkusenost z UK je uplne opacna: prevod z uctu na ucet  do 15 minut (pres den) jinak do druheho dne, veskere vybery z bankomatu libovolne banky zdarma a mesicni cena sluzeb 0 GBP. Dokud to tady nebude stejne, radsi budu mit jen hotovost.

Pavel 6.9.2008 15:39

Re: Clearingové centrum ČNB je relikt komunismu, který ovšem vyhovuje diktátu bank.

Žádný zákon nenařizuje bankám, aby používali clearing ČNB. Banky si samy mohou vytvořit vlastní zúčtovací centrum a ČNB vynechat.

Kryštof 6.9.2008 15:41

Re: Clearingové centrum ČNB je relikt komunismu - není

CC vzniklo až po r. 1989. Takže žádný relikt. V situaci, kdy existovala 1 banka pro podniky (SBČS) a druhá pro lidi (Česká státní spořitelna resp. Slovenská státní spořitelna - na ŽB a ČSOB měly trochu jiné úkoly) nebylo nutné budovat clearingové centrum, které je jakýmsi platebným uzlem, přes který jdou všechny mezibankovní platby, aby nebylo nutné dělat vypořádání plateb každá banka s každou. Což se v některý státech s méně rozvinutou bankovní infrastrukturou dosud děje. Funguje to podobně jako např. sběrnice v PC - každá banka má jen jedno rozhraní a jedno vypořádání - s CC. České (a slovenské) CC patří mezi CC, která jsou schopna technologicky dělat platby on-line, ale banky o takovou službu (prý) nemají zájem. Údajně z důvodu, že by vysoké náklady platebního styku nebyli klienti ochotni platit. Nevím, dělá-li se dnes clearing 1x nebo 2x denně a to pouze v prac. dny. Proto příkaz přijatý v pátek pozdě odpoledne nemůže odejít do CC dříve než v pondělí. ráno. Otázka je, zda-li i technologické IT systém bank jsou schopny pracovat on-line a zda např. nepotřebují nějaké noční batchové zpracování mezi účty svých klientů.  Myslím, že není nutné mít za každou cenu všechny systémy (nejen bankovní) on-line, což je vždy dražší. Jinak existuje přímý a on-line platební styk mezi bankami, ale ten je pro "normální" platby residentních klinetů poměrně drahý - SWIFT http://cs.wikipedia.org/wiki/SWIFT

Pavel 6.9.2008 15:58

Re: Re: Clearingové centrum ČNB je relikt komunismu - není

CC v ČNB funguje online kromě víkendů a asi nějakých nočních hodin. Odtud se do jednotlivých bank posílají dávky (tuším) 5000 transakcí, proto se to v příchozí bance může zaúčtovat se zpožděním několika hodin. Na konci dne se samozřejmě odešle všechno, co zůstalo.

Náčelník Skvrnitý ocas 6.9.2008 8:39

Konkurence

Domnívám se, že k lepším službám může banky donutit jen konkurence. Žádný zákon, žádné nařízení, žádný státní úřad. Proč velké banky omezují či ruší všelijaké nesmyslné poplatky? Z dobroty duše? Nikoli, proto, že se objevila jakási M- banka, která poskytuje většinu služeb zdarma. Jde to ztuha, ale jde to.

Kanuk 6.9.2008 9:28

Re: Konkurence

žádný státní úřad...Poštovní spořitelna byl státní úřad, a fungovala asi líp, než současné banky. Zrovna tak ČSD (dráhy a také autobusy). Nemíním tím ČSAD, i když i ty fungovaly možná líp, než současné soukromé zlodějny.

Liberta 6.9.2008 21:37

Re: Re: Konkurence

Poštovní spořitelna není státní úřad. Je to dceřinná společnost ČSOB.

Liberta 6.9.2008 21:42

Re: Re: Konkurence

...a pardon, z diskuse níže vidím, že mluvíte o ústavu předválečném. Já myslela, že jsme v současnosti.

Kanuk 6.9.2008 23:52

Re: Re: Re: Konkurence

Pár poznámek k Poštovní spořitelně.

1) Existuje v současné době skutečně něco, co se jmenuje "Poštovní spořitelna"? Já vím, že peněžní služby na poštovních úřadech byly prodány ČSOB, protože peněžní služba byla jediná služba, na které pošta vydělávala., tak proto musela být privatizována. Kromě toho také vím, že existuje, nebo aspoň existovala, Poštovní banka a spořitelna, kterou rozjeli s velkým elánem nějací podnikatelé (měla ve znaku lví hlavu), aby zanedlouho zkrachovala a pak způsobila nějakou ostudu v souvislosti s Nomurou. Podrobnosti mi nejsou známy a celkem mne nezajímají.

2) Předválečná PS neposkytovala žádné půjčky, s výjimkou státu. Vyplácela nižší úrok (2 procenta) než ostatní peněžní ústavy (spořitelny,  Kampeličky a j.), ale omezenou částku (200 Kčs, jestli se nemýlím) bylo možno vyzvednout na kterékoliv poště, bez poplatku. Platilo se za platbu složenkou, 25 hal, bez ohledu na velikost poukazované částky.

Kryštof 7.9.2008 8:02

Poštovní banka žádnou ostudu s Nomurou neudělala

Poštovní banka vznikla  po r. 1989 na základě iniciativy nikoli podnikatelů, ale Federálního ministersrva spojů a obou Správ pošt a telekomunikací (Praha a Bratislava).  Cílem zakladatelů bylo navázat na předválečnou Poštovní spořitelnu, jejíž činnost byla zatavenena v 50-tých letech a přinést pokrok do převážně hotovostního platebního styku obyvatelstva ČSFR. Ve znaku měla upravenou poštovní trubku a písmena P a B. Aby bylo kde čerpat ono "poštovně bankovní know-how", byla méně než 1/3 akcií nabídnuta Post Sparkasse Wien a Postbank v Nizozemí. Po velmi dobrém rozjezdu došlo k rozdělení státu a tím i k rozdělení Poštovní banky na českou a slovenskou část.  Tento krok byl prapůvodem smutného osudu PB - do rukou České pošty se dostal více než 2/3 akciový podíl (rozdělení podílu FMS na 2 a 1 třetinu a po ještě dřívějším majetkovém vyrovnání mezi Českým telecomem a Českou poštou) a tedy absolutní kontrola. Tím došlo k tomu, kdy bývalé vedení ČP za nepříliš průhledných okolností prodalo PB tehdejší Investiční bance (ta měla ve znaku hlavu lva), která vytlačla nepříliš čistým způsobem zahraniční akcionáře a vznikla Investiční a Poštovní banka. Teprve ona IPB se stala nechvalně slavnou svými podivnými úvěrovými obchody, obsazením banky policí, převzetím ČSOB a později soudem s Nomurou. Na Slovensku dodnes Poštová banka existuje. Něco historie české PB je na jejích www stránkach http://www.pabk.sk/remark/servlet/remarkS?pageID=80. V řadě evropských zemí nějaká "poštovní" banka, obvykle jako součást většího bankovního uskupení, existuje a dovedně využívá hustou poštovní síť. V NL je POSTABANK součástí ING, v Rakousku P.S.K. je součástí skupiny BAWAG, ve Švédsku je PostGirot součástí Nordea Bank atd.

Kanuk 7.9.2008 8:37

Re: Poštovní banka žádnou ostudu s Nomurou neudělala

Jak jsem napsal, podrobnosti PB, IPB a jánevímcoještě neznám a nezajímají mne. Jenom vím, že budova Poštovní spořitelny na Václ. náměstí byla prodána, asi ČSOB, a pravděpodobně se na tom někdo napakoval.

Kryštof 7.9.2008 11:29

Budova Poštovní spořitelny, Václavské 42

Tak to víte Kanuku opravdu špatně. Při pozastavení činnosti předválečné Poštovní spořitelny byla i její budova státem přidělena státní SBČS. Po zániku této instituce byla (jako ostatně většina dalšího majetku, zaměstnanců a klientů) přidělena nové Komerční bance.

http://i3.cn.cz/1130741906_200510310020_EEEEFI_1.jpg

Kanuk 7.9.2008 17:38

Re: Budova Poštovní spořitelny, Václavské 42

Jak se zdá, tak s tou bankou jsem se sice splet, ale napsal jsem "asi". Dost bych se divil, kdybych se spletl i v tom, že se na tom někdo napakoval.To by byla výjimka, potvrzující pravidlo.

Kindl 6.9.2008 6:16

jo jo,

v Českozlodějsku se dějí věci:-D

Karel Dopekla 6.9.2008 1:31

luxus pro banky zavedl Václav Klaus

Banky jsou ty, které brzdí nejvíc zavedení Eura. Kdo by si v nich poté nechával peníze ? Zneužívají kartelu / za tichého souhlasu Antimonopoloního úřadu / a inkasují největší poplatky za služby v Evropě.Převody do zahraničí trvají týden i déle, vyžadují vyplnění nesmyslných údajů / adresa banky příjemce- SWIFT ani BIC či IBAN nestačí /. Jedinou kreativní banku - eBanku pohltila Reiffensen banka a ta služby, klienty bývalé Ebanky a rychlost převodů likviduje. Finanční oligarchie vytunelovala tuhle zemi.

Ján 6.9.2008 4:10

Re: luxus pro banky zavedl Václav Klaus

Pokud někdo nepostřehl, že se mluví o zákonu z r. 2002, což jest v článku výslovně uvedeno, pak o jeho inteligenci je možno s úspěchem pochybovat.

Takže do pekla se Karle nevracejte, spíše táhněte do brusele. Asi tak.

Karel Dopekla 7.9.2008 1:15

Milý Jáne

vůbec jsem nepsal o žádném zákonu. Psal jsem o stávající praxi a o tom, proč naše banky brání přijetí eura. Asi jste nějaký přepážkář, že se vás to tak dotklo. Ale vězte, že tam kde nemusím platit korunami, ale eurem používám francouzskou banku a převod trvá minuty /mimochodem tu samou, co se jí to v KB "nedaří"/. Ne jako v ČR 4-5 dní a to mi ještě občas zavolá nějaká paní z Hradce Králového a ujistí se o podrobnostech. A ještě pro bankovního debila vzkaz : Banky nevytvářejí žádné hodnoty. Ale buďte rád, že se máte dobře, ostatní lidé musejí pracovat. Tak zdar parazite.

Kanuk 6.9.2008 0:32

Jak to bývalo

Můj otec pracoval v Poštovní spořitelně, ne zrovna jako čičmunďák. Od něj vím, že když někdo zaplatil složenkou peníze jeden den, příjemce měl třetí den na stole zprávu o provedené platbě a převodu. Bez počítačů, účtárny PS jely na dvě směny.

Kryštof 6.9.2008 4:54

Re: Jak to bývalo

I já pracoval v Poštovní bance a předtím ve VAKUSu (taky ne jako čičmuňdák :-)). Pár upřesnění. Počítače se používaly pro zpracování poštovního platebního styku nejméně od r. 1976, kdy jsem tam nastoupil. A budete-li počítat mezi "počítače" i děrnoštítkové stroje a trofejní válečné UNIVACy, tak ještě dříve. Není pravda, že pravidelnost a rychlost doručování peněz byla předností poštovního platebního styku. Naopak. Pošta neměla jěště do r. 1989 povinnost, dopravit peníze příjemci do nějakého data a převody trvaly běžně týden i déle. Ne,  že by k tomu docházelo pravidelně, ale odesílatel neměl ani záruku doručení pěněz příjemci vůbec ještě v r. 1985 a pokud se to nedozvěděl jinak, tak pošta se ani neunavovala s oznámením, že částka byla sice vplacena, ale pravděpodobně nebyla příjemci vůbec vyplacena (ani sama pošta neměla v této věci jistotu - tu získala často po 2 měsících až po půl roce, kdy se porovnaly položky vplacené a vyplacené). Takové peníze po dvou letech padaly do chřtánu státu. Teprve "revoluční" technologická změna zavedená po 1985 oznamovala takový stav plátci - po půl roce. To k hotovostním platbám.

Po spuštění Clearingového centra v ČNB po r. 1990 se situce začala měnit při platbách účet-účet. Souhlasím, že banky se do zrychlování nijak překotně nehrnou, ale ve většině případů jsou peníze připsány 3. prac. den a často i dříve. Vůbec se nezastávám bank, ale tvrzení, že platební styk byl dříve lepší, není pravda. Kanuku, pozdravuji vašeho otce!

Medvídek 6.9.2008 7:45

Re: Re: Jak to bývalo

Co je to čičmuňďák, resp. jaká je to funkce, co je jeho náplní práce a jaký má plat ?

Náčelník Skvrnitý ocas 6.9.2008 8:34

Re: Re: Re: Jak to bývalo

Já si myslím, že čičmunďák by mohl být něco jako poštovní šotek z Čapkovy Pošťácké pohádky.

Kanuk 6.9.2008 9:23

Re: Re: Jak to bývalo

Kryštofe, já nemluvil o Poštovní bance, ale o POŠTOVNÍ SPOŘITELNĚ, v době před válkou. Tu "instituci" vy asi ani nepamatujete. Můj otec odešel do důchodu v r. 1948 a zemřel 1967. Myslím, že s přihlédnutím k modernizaci, současné české banky mají k bývalé PS dost daleko.

Výraz "čičmunďák" jsem použil pro osobu, které se, nevím, zda úředně, říkalo "zřízenec" a která m.j. dělala poslíčkovou službu v budově.

Kanuk 6.9.2008 9:36

Re: Re: Re: Jak to bývalo

A mimochodem, ačkoliv i před válkou existovaly a fungovaly banky, prakticky všechen platební styk se prováděl prostřednictvím Poštovní spořitelny a peněžních přepážek na poštovních úřadech.