14.5.2021 | Svátek má Bonifác


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
drak 22.10.2008 20:56

Situace v USA i v Evropě se liší

Pakliže v USA stát zasahoval do trhu s hypotyékami, a tímto zasahováním se zapříčinil o potíže na něm vzniklé, je jen logické, že svými zásahy zase situaci na něm zachraňuje.

V Evropě se do značné míry jedná spíš o krisi důvěry v to, že bankovní systém je schopen přežít zakolísání světové ekonomiky a tomu také odpovídají opatření evropských vlád a centrálních bank, i když dlužno doznat, že největší socialismus v tomto ohledu zavanul z německy hovořících zemí a Francie. Nicméně přesto jsou evropská opatření poskytována spíše ve formě záruk za půjčky či půjček, což je přece jenom odlišné od toho, co se dělo v USA dříve a nyní. Stát konec konců je ten, kdo se stará prostřednictvím národních bank o měnu a krach evropských financčních systémů by evidentně nepřinesl nic dobrého.

Zavede-li se v oborech, kde se mlží s cenami a ceníky ze strany státu jakási standardizace, teď mám na mysli bankovní sektor, leteckou dopravu, cestovky, telekomunikační služby a pod., tak budu jen rád, protože ostražitá četba drobného písma vede jen k tomu, že výběr čehokoliv trvá strašně dlouho a člověk se sice nedá napálit ale nadře se u toho jako mezek. Jednou aby ty peníze vůbec vydělal a úspěšně inkasoval a podruhé aby o ně přinčiněním nějakého vychytralého padoucha zase nepřišel.

JJ 22.10.2008 15:51

Pokud krachne predluzeny podnik,

dluhy se odepisi a podnik, pokud dokaze prodat nad vyrobni naklady, jede dal.

Banky jsou zalozeny na duvere. Pokud banka krachne, pres noc se jeji hodnota prakticky vypari. Vysledkem je take otres bankovniho systemu, ktery muze stahnout i zdrave a prudentni banky.

Nemam banky rad a co se tyce poplatku, je transparentnost na miste. Ale padnout je vlada, ktere je na srdci osud statu (a ne nejake ekonomicke ideologie), proste nemuze nechat.

Čumil 22.10.2008 14:40

vyplodil

Jara London 22.10.2008 12:42

Tento příspěvek

zdá se býti kvalitním. Sám bych to nevyjádřil lépe. Bohužel máte pravdu - vše pojede ve starých kolejích. Přinejmenším do příštího roku.

Kolombo 22.10.2008 11:38

jest otázkou

, jestli ti daňoví poplatníci vůbec ty peníze měli, jestli nebyli obětí sebeklamu. Mám -li peníze na účtě při určité cenové hladině, můžu si představovat co bych si za ně koupil. když je vyberu a půjdu do obchodu, nakoupím a nic se nestane. Pokud to udělají všichni narát, nejspíš okamžitě stoupnou ceny a já nakoupím mnohem míň než jsem si představoval. Když stát tiskl peníze a banky půjčovaly, vyvolal tím v mnoha lidech iluzi že jsou bohatší než ve skutečnosti byli.  Teď jsou všichni naštvaní zjišťujíc, že jsou chudší než mysleli. Otázkou zůstává, jestli by v v případě přísné monetární politiky a bank držících se při zemi nebyli ještě chudší, jenom by neměli pocit ztráty.  Asi tak, že se ukázalo že člověk,  co se domníval že má dva miliony zjistil, že měl pouze jeden a půl milionu ale utrácel jako by měl dva, ovšem kdyby bubliny nebylo měl by jen milion jeden. Možná by byl spokojenější, protože pod vlivem omylu, že má miliony dva si žil nad poměry a dnes má spoudtu haraburdí, které vlastně nepotřebuje. Bez bubliny by na tom byl líp, na bublině vydělaly hlavně chudé vrstvy - nemají peníze, o které by přišly a díky bublině byla jak vyšší zaměstnanost, tak vyšší platy.

Jara London 22.10.2008 12:45

Re: jest otázkou

No, v Polsku na počátku 90. let lidé opravdu měli miliony, aby se z nich skutečně v pdstatě přes noc stali žebráci, jimž ty miliony nestačily ani na živobytí.

Standa 22.10.2008 9:05

Není-li

kontrola, jedná se o chybu systému. Např. bankéři jsou "za vodou", ale privátní penzijní systém pro tzv.drobné lidi ne.

Mejla 22.10.2008 8:40

Však bankéři se také odvděčí svým státním přátelům - soc.dem ministr Kája Březinů byl angažován ČSOB jako "expert",

totéž mladí komunisté Mertlík a Rusňok atd.

Haui1 22.10.2008 8:20

Ono je taky legrace v tom,

že když zkrachuje banka nebo velký podnik, tak manažeři lehce najdou stejně nebo ještě lépe placené místo, přestože projevili svoji neschopnost. Když je neschopný normální zaměstnanec, tak má smůlu.

Veselý 22.10.2008 7:03

Přece známe

Boháč uklouzne a chudák si nohu zláme. A to psal K.H.Borovský už před pěknou řádkou let.

bruner 22.10.2008 4:20

stát napumpuje do banky peníze

jak to vypadá v praxi? To jde p.Kalousek s balíkem peněz do banky? A kde stát ty peníze sulcuje když se jemu samotnému jich stále nedostává?

jenicek 22.10.2008 7:53

Re: stát napumpuje do banky peníze

Normálně si je vymyslí;-)

rv 22.10.2008 8:00

Re: stát napumpuje do banky peníze

spustí tiskárnu a peníze jsou na světě

5P 22.10.2008 9:01

Re: stát napumpuje do banky peníze

To je omyl. Tento postup je příliš drahý. Jednodušší je v počítači udělat rozvahu a virtuální peníze přeposlat.

Nový 22.10.2008 8:16

Re: stát napumpuje do banky peníze

Ve  vaší otázce  jste  zároveň  vyhmátl problém:  Žádný stát ty peníze nemá. Kdyby je  měl,  ta by to  až tak  strašné  nebylo. Pouze  nespravedlivé.

Stát  prostě  ty  neexistující  peníze  vytiskne ( obrazně  řečeno )  s tím  že    snad  v budoucnosti ty  astronomické částky  vymačká z  daňových poplatníků.

Bankéři si na to  rychle  navyknou a  napříště  každá  krachující  banka   zažaluje  stát, protože   ostatním pomohl  a  jí  nikoliv. To je  přece  logické. Nedivil bych se, kdyby stát  žalovaly  i  akcionáři   těch  bank, co  zkrachovaly  v minulosti.  

Takže  místo   zodpovědnosti   nastoupí  ještě  větší  hazard. Stabilizace  v nedohlednu.

Novák 22.10.2008 12:04

Dotaz?

Nemohl by mi někdo laicky vysvětlit,co hrozného se stane,když několik bank zkrachuje,neboť jejich úvěry se nevrací?Já myslím,že skoro nic,vyjma toho,že jejich vedoucí vypadají jako idioti.

Děkuji.

Jara London 22.10.2008 12:54

Re: Dotaz?

No, asi nic. Jenom Vám ze dne na den zablokují konto (dejme tomu, že máte u příslušné zkrachovalé banky účet ve výši cca  200.000,- Kč) a cirka za měsíc Vám od správce konkurzní podstaty přijde dopis, ze kterého se dozvíte, že jste v pořadí, nejprve budou uspokojeni velcí věřitelé, což bude trvat asi rok, a na Vás připadá vyrovnání ve výši cca 1/20, to jest z vašich 200.000 se vám zhruba po roce vrátí připbližně 10.000, a to jen v případě, že to dobře dopadne. Kapišto? 

S.P.Q.B 22.10.2008 15:52

Re: Dotaz?

stane se to,že pár lidí přijde o své peníze.Ostatní pak v podobné předtuše začnou hromadně vybírat své vklady i u jiných bank ( run) a to už velký malér je

JJ 22.10.2008 15:55

V praxi

Banka pujci statu, stat navysi kapital banky a banka ten kapital 10x replikuje.

Technicky se to da udelat ruzne - zaruky ci odkup uveru (v podani CR, obdaruji se akcionari), navysenim kapitalu (dojde k rozredeni podilu minoritnich), ci preferred shares.

NobodyWasHere 22.10.2008 0:59

to se říkalo trochu jinak

půjč si v bance milion, máš problém. Půjč si 100 mega a jsi v klidu - problém má banka.