1.12.2021 | Svátek má Iva


Diskuse k článku

FINANCE: Achilles želvu vidí...

Jak ukázala i páteční diskuse s analytiky nad novou prognózou, jež následovala po čtvrtečním jednání bankovní rady o měnových otázkách, nová formulace vyjádření ohledně časování ukončení používání kurzu pro cílování budoucí inflace vzbudila rozruch mezi analytiky a nejen mezi nimi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Tolman 13.11.2015 7:42

Stinger je lejno

které nám po vykradení bytu zanechal na stole v obýváku bytař Klaus, aby nám vzkázal, co si o nás myslí.

J. Tolman 12.11.2015 23:34

Re: Připomeňme si

http://denikreferendum.cz/clanek/4358-klaus-jmenoval-singera-guvernerem-cnb

J. Tolman 12.11.2015 23:17

Připomeňme si

Klaus jmenoval Singera guvernérem ČNB

Singer je Klausův člověk, velké změny v ČNB na obzoru nejsou.

„Já jsem odhodlán ze všech sil usilovat o to, aby i během mého působení na pozici guvernéra byla ČNB schopna naplňovat roli garanta pevnosti českého finančního systému a především stability hodnoty úspor českých občanů," řekl Singer během jmenování.

Klaus po jmenování uvedl, že smysluplnost ČNB bude zachována pouze pokud bude zachována koruna. Doufá prý proto, že si centrální banka nebude „pod sebou podřezávat větev".

B. Hamáček 12.11.2015 22:56

Re: důkazy nejsou, ale motiv je jen jeden

Pane Prokope , jestliže je Singer podplacený , tak to stejně nepřizná. Spíše bych se k tomu přikláněl. Znám více těch , kterým to škodí. Komu to prospívá znám osobně pouze jednoho.

M. Prokop 12.11.2015 21:20

Re: důkazy nejsou, ale motiv je jen jeden

Lituji, ale nevím, jak jinak si vysvětlit tohle:

M. Josífko Datum: 12.11.2015 10:44 Nechápu, nad čím přemýšlíte lidi. Singer dostal zaplaceno za to, že našimi penězi znehodnocuje naše peníze.

Autor: Š. Hašek Datum: 12.11.2015 13:35 Přesně řečeno.

Jeho peněženka pochopitelně je jiná, přesněji řečeno jinak plněná než moje či vaše, ale to nijak neurčuje, zda jeho činění je pro Česko spíše prospěšné či spíše škodlivé. Každopádně, dle mého názoru se jeho činění pohybuje v rozmezí dohadů o přínosnosti či nepřínosnosti ekonomických teorií. Fakt je, že roste HDP a klesá nezaměstnanost. Ani já, ani vy pravděpodobně nejsme schopni dokázat, zda je to zásluhou bankovní rady ČNB včetně pana Singera nebo jim navzdory.

Š. Hašek 12.11.2015 19:04

Re: důkazy nejsou, ale motiv je jen jeden

Ale já nepsal, že podplacený.

Pouze jsem naznačil (možná laicky), že "jeho peněženka" je jiná (nikoliv výše platu), než peněženka Vaše nebo moje.

Velice zjednodušeno.

Nebo si myslíte, jinak řečeno, že Singer kope za Korunu českou?? Nemyslím si.

M. Prokop 12.11.2015 18:29

Re: Tak nám pan Singer sdělil,

"Zvonku to tak vyzerá" :-P

M. Prokop 12.11.2015 18:28

Re: důkazy nejsou, ale motiv je jen jeden

Nemáte se za co omlouvat, vysvětlení by bylo dost obsáhlé, spíš na per huba v hospodě. V kostce asi tak, že není všeobecně prospěšné ani všeobecně škodlivé ekonomické opatření (kromě extrémů a tohle není extrém). Každé má své plusy a minusy, někomu prospěje, někomu ne. Značná část ekonomů tohle opatření ČNB považuje za spíše přínosné, menší část za spíše škodlivé. Osobně se (navíc nejsem profesí ekonom) přikláním k těm druhým, ale to je prostě rozdílnost přístupů. A nelze to ani modelovat na PC, ani rozdělit stát na poloviny a sledovat, která na tom bude lépe.

Já reagoval jen na tu blbinu s podplaceným Singerem. Možná je podplacený (nevím ovšem kým), ale z tohohle se to prostě nepozná.

V. Němec 12.11.2015 17:42

Re: Tak nám pan Singer sdělil,

A co takové dotace? Zelené energie, biopaliv,  neziskovek? Líbí se vám levná energie? No, ona vůbec není levná, když si uvědomíte, že vám ty peníze nejdřív seberou na daních, něco si nechají státní úředníci pro sebe (legálně i nelegálně) a zbytek dostane velice neefektivní provoz, aby byl zdánlivě levný a odbournal tu opravdu levnou konkurenci.  Ve svém stáří bych říkal sígři těm, co tohle prosazují.

V. Němec 12.11.2015 17:34

Re: Tak nám pan Singer sdělil,

Souhlasím. Moje otázka směřovala na pana Hrbka, jestli vlastně to, proti čemu on protestuje není spíš vlastnictví.

Š. Hašek 12.11.2015 17:33

Re: důkazy nejsou, ale motiv je jen jeden

Děkuji za vysvětlení, omlouvám se, že zacláním.

M. Prokop 12.11.2015 17:18

Re: Tak nám pan Singer sdělil,

Ono není chybou ani to "cizí vlastnictví". To "domácí" se, z celkem logických důvodů, moc neosvědčilo (Soudek, Stehlík ...).

M. Prokop 12.11.2015 17:15

Re: důkazy nejsou, ale motiv je jen jeden

S tím, že bankovky nejsou nic než poukázky Singer nenadělá nic. Měna podložená zlatem už není nikde.

On to vysvětluje dost srozumitelně, tedy srozumitelně odborníkům, těm je to totiž určeno. Laik z toho pak dovodí 3,14čovinu s tou peněženkou.

M. Prokop 12.11.2015 17:12

Re: důkazy nejsou, ale motiv je jen jeden

Nebude problém, že lidi přemýšlí a vy ne?

Já sice z té kurzové operace radost nemám (nejsem vývozce), ale na druhou stranu chápu, že ekonomické důvody k ní jsou. I když u mne by asi nepřevážily (v radě ČNB převážily až po jejím obměnění, před tím byli jejich nositelé v menšině).

V. Kain 12.11.2015 17:02

Re: Zajímavý newspeak ČNB

Je to dobré,ale s tou židly jste si udělal šrám.

L. Písařík 12.11.2015 16:43

Re: Tak nám pan Singer sdělil,

Pan Singer používá metody, které nejsou nejnovější. Už za rozvinutého socializmu se drželi obyvatelstvo u huby a dostávalo pouze část mzdy, zbytek byl státu, který se staral o to, abychom se příliš nerozežrali, natož ještě, nedej bůh, zbohatli. Českou měnu měnil stát za tvrdou a tou podporoval CCCP a státy národního osvobozování a pod pytly s cimentem jim vozil potřebné zbraně a třaskaviny ( viz Libye).

Ale tvrdá měna byla potřeba vždycky. pamatujete, ajk nám vždy koncem léta vyhrožovali, že ponechat si zbytek almužny cizích měn je trestné. Pamatujete na povinnou výměnu české měny pro cizince? Nevím co udělá Singer, ale s každou jeho regulací rostou ceny dováženého zboží a občané platí více za stejnou věc. Že v "globále" klesla inflace? Podívejte se, čím, třeba energie, cena klesla, to ukazuje, jak nás stát spolu se Singrem bral a bere na hůl. Za mého mládí se takovému člověku říkalo pěkný sígr.

Š. Hašek 12.11.2015 13:37

Re: Hrozným stylem,

Tak.

Nechodil na ZDŠ ve Strašidelnicích, Praha 10 a neměl na češtinu pí. uč. Vaníčkovou. Ta by ho hnala!

Š. Hašek 12.11.2015 13:35

Re: důkazy nejsou, ale motiv je jen jeden

Přesně řečeno.

Ale alespoň opětovně jsme poučeni o nesporném faktu, že bankocetle jsou jen politické papírky. Pokud bude dost barev, papíru, hadrových vláken a oceli na desky, budou i bankocetle. Nové a více. Na roztáčení kol. Čerpání.

A ještě to ten Singer neumí ani vysvětlit tak, aby tomu bylo možno býti aspoň trochu věřeno. Ale možná se snaží "aspoň naznačovat". Kdyby to napsal podle své peněženky, tak ho vyrazí.

J. Plíva 12.11.2015 11:48

Re: Hrozným stylem,

Příklad Singer:"..vyjádření ohledně časování ukončení používání kurzu pro cílování.."

M. Josífko 12.11.2015 10:44

důkazy nejsou, ale motiv je jen jeden

Nechápu, nad čím přemýšlíte lidi. Singer dostal zaplaceno za to, že našimi penězi znehodnocuje naše peníze.

B. Mráz 12.11.2015 10:04

Hrozným stylem,

který nemá obdobu ve výrocích a článcích snad ani v jakešovské totalitě, nám pan Singer sdělil, že daň, kterou platí občané ve prospěch do zahraničí odcházejícího kapitálu, bude pokračovat a odírání poplatníků neskončí ani v r.2016.Díky, ČNB!

R. Langer 12.11.2015 9:56

Re: Tak nám pan Singer sdělil,

Tady "vědět" není nikterak složité. Stačí použít rozum.

R. Langer 12.11.2015 9:55

Re: Tak nám pan Singer sdělil,

Je to naopak ZCELA JEDNOZNAČNÉ!

O. Uživatel 12.11.2015 9:54

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 12.11.2015 9:52

Uživatel požádal o vymazání
V. Němec 12.11.2015 9:40

Re: Tak nám pan Singer sdělil,

Pokud jste zaznamenal, hovořím o zaměstnanosti.

V případě silnější koruny, by sice  zahraniční vlastníci neměli zisk, ale ani my vyšší zaměstnanost (a v důsledku toho vyšší výdaje na sociální zabezpečení). Co je lepší varianta?

Není to tak, že chybou je to "cizí vlastnictví" a ne kurz koruny?

A. Hrbek 12.11.2015 9:18

Re: Tak nám pan Singer sdělil,

Vážený pane,

k čemu je růst výroby v podnicích se zahraničními vlastníky, když vytvořený zisk není použit v tuzemsku (zejména ne na rozvoj), ale převáděn do zahraničí?

V současné době je již něco přes padesát procent výrobních podniků v rukách zahraničních vlastníků, kteří českým dceřinkám vše draho prodávají a od nich vše lacino kupují.

V. Němec 12.11.2015 8:59

Re: Tak nám pan Singer sdělil,

Pane Vlk, ono to není tak jednoznačné. Podhodnocení koruny jistě zdražuje dovozové zboží a služby (dovolené), ale díky našemu levnějšímu zboží v cizině  přispívá k vyšší zaměstnanosti a růstu výroby u nás. Je otázka, zda jsou lepší levnější zahraniční dovolené a zahraniční zboží, při vyšší nezaměstnanosti u nás (a vyšších sociálních nákladech), nebo vyšší zaměstnanost a dražší zahraniční zboží.

Je pravda, že ČNB koupí drahých EUR bude zřejmě v budoucnu tratit, takže je to zdánlivě totéž, jako by si stát "půjčil" a dotoval výrobu. Ovšem nespornou výhodou je, že dnes se můžou chytit ti schopnější a ne ti, kteří mají kamarády a dotace dostanou. To je podle dost dobrý důvod, abych na ČNB až tak nemračil.

P. Joch 12.11.2015 8:04

Zajímavý newspeak ČNB

Všem, kterým se ze Singera dělá nevolno, tak jako mě, doporučuji přečíst. Ten článek je totiž obsahově naprosto prázdný! Vlastně říká, že bankovní rada bude dál dělat to co dělá a že v současné situaci to takhle hodlá dělat donekonečna. To jednoznačně naznačil přímerem svého jednání k Achillovi a želvě. Naprosto se z argumentace vytrácí PROČ banka tvrdošíjně trvá na podhodnocení koruny i v době většího růstu ekonomiky, než bylo predikováno. A hlavně, co nás tyto machinace s kurzem stojí. Jde o to, že ČNB nakupuje EURA a platí za EURO 27CZK. Zbavovat se jich dříve, nebo později bude muset, jenže to už kurz bude blíže k rovnováze, takže prodávat bude jedno EURO třeba za 25CZK. Prodělek bude v řádu stamiliard korun, jenže to už pan Singer vysvětlovat v blogu nebude, protože bude sedět na jiné židly.

V. Vlk 12.11.2015 0:21

Tak nám pan Singer sdělil,

že z rozhodnutí ČNB ,které vyhovuje hlavně německým firmám a podobným korporacím, budeme stále proti Evropě chudší a chudší. Což jistě těší třeba majitele Volskwagenu ale je jasné, že čím déle bude uměle snižována hodnota koruny, tím bude stále více složité dostat ji na správnou úroveň. ČNB s e ve jménu a v zájmu zahraničních firem chová jako Státní plánovací komise .Už jen čekám, kdy bude i úředně zrušena volná směnitelnost koruny .A budeme zase jen kousek od krize,jakou nám nadiktovali komunisté po roce 1984 což skončilo krachem -měnovou reformou -tedy okradením všech občanů. ČNB se dostala do stadia,kdy nemůže couvnout.A jak prognostikovali ekonomové, dostala nás do krize, která jim e už nikdy hodnotu koruny nedovolí vrátit na správnou úroveň. ČNB jsou prostě zločinci