8.12.2021 | Svátek má Květoslava


Diskuse k článku

FEJETON: Úplně pošetilý nápad

Místo roaring twenties máme crippled twenties. Dvacátá léta dvacátého století byla veselá, až nevázaná, inovativní, inspirativní, akcelerující. O sto let později jsme do nich nastoupili s nadějí, že nás čeká obdoba, a nebyl důvod, proč by tomu nemělo tak být.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 19.8.2021 16:34

Ohledně větší potřeby čipů:

Ve druhém odstavci je tato věta: "... Teď se ukázalo, že v moderním autě jsou stovky čipů, bez nich si ani neotevřete okno. ...

Jenže již v prvním odstavci se dočteme: "... S pandemiemi můj literární obor počítal odedávna, ale nepamatuju, že by někdo předvídal čipovou nouzi. ... "

Komentář:

Určitě mnoho lidí předvídalo potřebu většího počtu čipů, zcela logicky, když už se ve světových médiích několik let hovoří o příchodu internetu věcí IOT (internet of things), kde všechno bude propojeno se vším.

I. Polák 19.8.2021 15:47

ÉJ-ÁJ (AI) je to úplně nejhorší. Vždycky když si sednu do nějakého auta, které jsem ještě neřídil konstatuji že to má už zase IQ asi o 50 bodů větší než jsem kdy chtěl.

J. Jurax 19.8.2021 15:11

No, tak daleko bych snad nešel, ale aby mi auto přepínalo dálkové a potkávačky podle svého uvážení, samo si pouštělo stěrače, hlídalo jízdní pruhy a značky, inteligentně tempomatilo, každou blbost musel šmátrat přes displej, umělo samo zaparkovat a takové podobné fakt nepotřebuju.

J. Jurax 19.8.2021 15:02

Mýlíte se, a to tak, že úplně ...

J. Kraus 19.8.2021 12:40

Zlatá slova. Po třiceti letech s Favoritem k mojí úplné spokojenosti jsem si předloni koupil novou Fabii. Důvody nikoli prestižní, ale jako skoro už jediný Favorit v aktivním provozu, dokonce po dálnici, v kombinaci s mým věkem přitahoval policajty. Nechci Fabii pomlouvat, že třeba ač Combi, nejdou sedadla posklápět a povyndat do roviny a tak se do ní na délku vejde o metr a půl míň než do Favorita, který Combi nebyl. Tohle chápu, ale to auto jako celek ve mně vyvolává komplexy nedostatečnosti. Tuším, že ze všech funkcí dokážu použít tak třetinu. Favorit byl kamarád a já byl součástí stroje, Fabie je mi nadřazena a jsem v ní jako host. Naštěstí mám v garáži ještě Octavii Combi 1968. V ní si tu pravou jízdu ještě můžu užít.

K těm čipům a dalšímu. V moderních přístavech je vše automatické a řízeno pár lidmi z velína. To skutečně někdo věří tomu, že kvůli jednomu positivnímu byl uzavřen x-tý největší přístav na světě? Nezačala Čína konečně odstřihovat namyšlený, arogantní a válkychtivý Západ od zdrojů?

L. Písařík 19.8.2021 12:33

Moje úplně první auto se dalo natočit klikou ( dnes už málokdo ví, co to klika je), mělo karburátor a rozdělovač, v zimě se z chladiče vypouštěla voda a na podvozku mělo 17 mazacích míst,která bylo nutno za každých 1000 km promazat vaselinou pomocí mazacího lisu, za mokra či v blátě i dříve. A vodní pumpa se mazala mýdlovou vaselinou pomocí Štauferovy maznice. Olej v motoru se měnil po 1500km. Pneumatiky pouze univerzální - pro zimu i léto. A představte si, taky jezdilo.8-otokoukáte.

L. Písařík 19.8.2021 12:20

Moje žena dostala před 17ti lety k narozkám renaulta Clio. Nikdo netušil, že se v klíči skrývá čertovo kopýtko - čip. To se projevilo až po cca 10ti letech, když auto nešlo nastartovat ba ani odemknout. Naštěstí doma, kde byly druhé, málo používané klíče, těmi to šlo. Vydali jsme se k odbornému servisu, kde v klíči vyměnili baterku a věc vysvětlili. Nedávno jsem se dočetl, že takový klíč je nutno skrývat doma zabalený do alobalu a ještě v plechové krabici, aby zloději za dveřmi nezaznamenali dálkově signál, který klíč stále vysílá a auto neukradli. Vyděsil jsem se, ale pak jsem usoudil, že auto staré 17 let už asi nikdo krást nebude a uklidnil se. To autíčko sejmenuje Kocourek a ještě nikdy nevidělo snih, žena mu dovolí jezdit jen v létě.;-D

R. Polášek 19.8.2021 12:13

Chipy řídící motor, hlídající brzdy nebo třeba řídící stahování okýnek jsou chipy malé a střední integrace. Ty se dají vyrobit v desítkách menších linek na výrobu polovodičů leckde na celem světě.

Problémové jsou chipy velké integrace, nutné pro všelijaké jízdní asistenty nebo pro automatické přepínání světel z dálkových na potkávací, prostě tam, kde je třeba vyhodnocovat něco takového jako kamerami snímaný obraz atd. A to jsou vesměs funkce nadiktované Bruselem, které uživatele spíš většinou obtěžují a nefungují tak, jak by bylo potřeba.

Pokud byla výroba aut ovládána trhem a požadavky zákazníků a ne Bruselem, automobilky by prostě prodávaly auta dále, jen o něco levněji, protože bez těchto zbytečností.

Ale protože tyto zbytečnosti v autech být podle Brusele musí plus navíc automobilky musí na v průměru dvě auta se spalovacím motorem prodat aspoň jeden elektromobil, aby flotilové emise nestouly a Brusel nenapařil automobilce likvidační pokuty a přitom elektromobily lidi nechtějí, tak automobilky omezují výrobu aut se spalovacími motory a vymlouvají se na nedostatek chipů.

A. Jaroš 19.8.2021 11:39

Je to smutný konec scifisty Neffa,anebo že by Obrácení Ference Pištory? Celý život psal scify bludy a fantazie červích dírách, paralelních světech a loiboval si v tom . a na staré kolena by ve své chaloupce preferoval něco jako Š105/120 , kde bylo vše jasné a dalo se v garáži opravit, taky jsem si to nemohl vynachválit . Ale když začneme očesávat auťáky a stroje od nepotřebného, tak to dopadne jak u Svěráka v Obecné škole s tím bicyklem taky ho nezbední hoši parádně očesali a když zapršelo tak se tatínek čílil

P. Pepax 19.8.2021 9:19

Souhlas s autorem, většina těch chytrých něco (ledničky, hodinky atd) jsou zbytečné krámy vedoucí pouze k degenerování člověka.

J. Sedlář 19.8.2021 9:02

Přenos vařenou polévkou z netopíre. ;-D;-D;-D Ano autor je pisatel SCI-FI. To by ho mohlo omlouvat.

B. Soukup 19.8.2021 8:50

Děkuji pane Neffe! Mluvíte mi z duše. Doufám, že si to přečtou v automobilkách, ale nevěřím, že potřebný reset přijde včas. Používám služební auto, Octávia 3. generace, a měl bych měnit za nové, zkusil jsem tu čtyřkovou a konstatoval, že raději budu chodit pěšky. To není auto, to je tablet! A pořád chce do něčeho kecat. Ale když něco potřebuje řidič, tak má problém, nerozumí, nenabídne vhodné řešení, inu umělá inteligence. Válka strojů s lidmi už začala. A jestli rychle nedostaneme rozum, tak prohrajeme.

R. Gramblička 19.8.2021 8:30

Ano, souhlas. Mám oktávku roč.2000 a jsem spokojen. Elektronických udělátek je tam ve srovnání s dnešní produkcí poskrovnu a co se pokazí, to zvládne v servisu "pepa se šroubovákem"

J. Cimbálník 19.8.2021 4:28

R^

J. Jurax 19.8.2021 1:06

Nikoliv pošetilý, nýbrž velice rozumný nápad.